Малювання — архікорисну заняття, яке приносить задоволення і допомагає краще запам’ятовувати інформацію. Малювати можна що завгодно: природу і механізми, людини і фантастичних істот. Але як щодо того, щоб намалювати бізнес-процеси? Готові з допомогою фломастера й аркуш паперу створити пітч на мільйон? Ден Роэм у книзі «Малюй, щоб перемогти» розповість, як це зробити.

Замовити книгу

Про автора

Ден Роэм — автор 5 книг з малювання і візуального мислення, які знаходяться в ТОПах Amazon. Створену за його методикою презентацію програми страховки American healthcare видання BusinessWeek назвало «Найкращою презентацією у всьому світі-2009». Роэм заснував консалтингову компанію Digital Roam Inc, яка вчить керівників і топ-менеджерів основ візуального мислення. Його клієнтами були Microsoft, eBay, Google, Boeing і Lucas Film.

Візуальний мову Дена Роэма

Дизайнер та ілюстратор Майк Роуді у книзі «Візуальні замітки на практиці» написав: «Візуалізація спрощує передачу об’ємної інформації. До того ж їй легше ділитися». Майк точно схопив суть сучасної передачі інформації: швидкість і обсяги зросли, а нових каналів не з’явилося.

У 2013 році Microsoft corp. провела дослідження, в ході якого з’ясувалося: середній час, протягом якого людина концентрує увагу на об’єкті — 8 секунд. У 2000 році результат становив 12 секунд. Якщо вірити Лайфхакеру, за 8 секунд ми прочитаємо від 16 до 24 слів вголос — стільки слів у цьому реченні. З такими показниками не провести повноцінну презентацію і не пояснити бізнес-процеси.

Своє рішення пропонує Ден Роэм — володар наукового ступеня в галузі образотворчого мистецтва та біології. До малювання він підійшов з наукової точки зору, і результат вийшов незвичайним. Для Роэма малювання не спосіб самовираження, а мовний інструмент.

Ми малюємо, коли:

 • бачимо зображення або ідею, і крутимо її в голові;
 • уважно розглядаємо проблему і помічаємо деталі, з яких вона складається;
 • дивимося на головоломку і розуміємо, як деталі з’єднуються один з одним;
 • оцінюємо ситуацію і розуміємо, чого не вистачає для вирішення проблеми;
 • жестикулируем під час бесіди, щоб показати, що маємо на увазі.

Нашому ментальному малювання не потрібен екран планшета або папір з фломастерами — достатньо уяви і концентрації.

Мозок обожнює картинки. Під час роботи над книгою Ден Роэм знайшов цікавий факт від компанії Cisco. Виявилося, що 90% даних, які публікуються в інтернеті — візуальні: відео, інфографіка, схеми, фотографії, ілюстрації, слайд-шоу і презентації.

Від звичного, з використанням паперу або планшета, таке малювання відрізняється тим, що воно уявне. Ментальне малювання допомагає краще зрозуміти світ. Хочете показати світові своє бачення? Візьміть в руки папір, фломастери — і творіть!

Як навчитися малювати, щоб перемогти?

1. Не бійтеся

Якщо ви вже місяць збираєтеся прокинутися на годину раніше для пробіжки, то вам швидше за все заважає лінь. Відмова від малювання мотивований страхом: «якщо не вийде? Кому потрібні каляки?». Ми знаємо, як вас переконати. Подивіться на картинку внизу. У 2017 році її продали за $30 тисяч на аукціоні в Лос-Анджелесі.

Той самий малюнок за 30 тисяч доларів. Його зробив Дональд Трамп до того, як став Президентом США.

В офісі kniga.biz.ua не виявилося Президента або прем’єр-міністра, так що ми самі вирішили перевірити, чи складно малювати за методом Дена Роэма. Спеціально для наших читачів — цикл продажу від kniga.biz.ua.

У процесі продажу беруть участь покупці, відділ продажів, склад, кур’єри та служби доставки

2. Використовуйте модель п’яти W і одного H: who (хто?), what (що?), when (коли?), where (де?), why (чому?) і how (як?)

Це корисний інструмент, з яким легко перевірити ясність, охоплення і доступність подається через картинки тексту. Ден Роэм пропонує доповнити його питанням «скільки?»:

 • «Хто?» визначає людей: співробітників і клієнтів, менеджерів і підлеглих;
 • «Що» — матеріальні та нематеріальні об’єкти: замовлення, винаходи, ящики з обладнанням тощо;
 • «Коли?» позначає послідовність, в якій взаємодіють об’єкти: клієнт замовляє книгу, прибульці захоплюють планету, але ніяк не навпаки.
 • «Де?» описує розташування елементів. На малюнку чітко видно, що відділ продажів і склад — це різні відділи, а клієнт знаходиться одночасно на початку і в кінці ланцюжка обробки замовлення.
 • «Як?» зводить попередні елементи в єдину модель причин і наслідків. Так, «клієнт», «відділ продажів», «склад», «книга замовлена» шикуються в коло: клієнт замовляє книгу у відділі продажів, і той перенаправляє замовлення на склад.
 • «Чому?» — використовує відповідь на питання «Як?» і визначає користь того, про що ви розповідаєте через малюнок.
 • Нам було легше: ми описували не уявний або ідеальний процес, а той, з яким стикаємося щодня.

  3. Почніть з лінії…

  «Палка-палка-огуречик — вийшов чоловічок» — ця мудра дитяча приказка все пояснює. З лінії («палки») починається візуальна історія. Її можна представити у вигляді стрілки, а з декількох ліній вийде машина, графік зростання продажів або адронний коллайдер.

  З ліній ми зробили стрілку, щоб показати, як замовлення клієнтів потрапляють в наш відділ продажів

  4. І потім намалюйте коло

  З декількох кіл вийде кругова перетинається діаграма Венна, з одного — портрет клієнта. Додайте пару підписів, і у вас буде готовий слайд — наприклад, для презентації бізнес-ідеї.

  Круги перетворили на замовників і співробітників. Витягнутий коло став лампочкою:
  щоб швидко зібрати десяток замовлень, потрібно бути трошки винахідником

  5. Простота у виграші — візьміть в свій арсенал 7 базових елементів

  Не будемо вас лякати — список фігур не обмежується лінією і кругом. Ще є стрілка, квадрат, трикутник, коло і пляма. І ще один фокус: всі ці фігури замінить точка. Безліч точок утворюють будь-яку фігуру.

  В інтерв’ю Бобу Морісу в 2011 Ден Роэм зізнався: «Тепер я розумію, що останні 30 років вчився малювати погано — і робити це добре».

  На малюнку безліч об’єктів: співробітники kniga.biz.ua клієнти, книги, ящики, машина, покажчики.
  Але для того, щоб це намалювати, вистачило і базових елементів.

  6. Від частини до цілого

  Освоюйте малювання крок за кроком. Уявіть кінцевий малюнок у вигляді величезного смачного пирога. Від чого ви отримаєте задоволення від спроб за раз з’їсти кілограм солодкого або нарізавши торт на шматочки з чаєм?

  Подивіться на коло, потім на мене. Потім на квадрати і трикутники, і знову на мене. Так, я на коні (малюнок з книжки Дена Роэма)

  7. Використовуйте обмеження як імпульс креативності

  Поставте собі завдання — намалювати що завгодно будь-якими матеріалами. Скільки часу ви витратили на обдумування завдання? Змінимо її. Тепер намалюйте свій звичайний робочий день: з якими проблемами стикаєтеся, які ваші обов’язки, як взаємодіяти з партнерами.

  Щоб відразу робити корисну візуалізацію, Роэм пропонує модель п’яти W. З нашим циклом продажів вона виглядає так: від клієнтів (хто?) надходять замовлення (що?) у відділ продажів, які після обробки (коли?) потрапляють на склад (як?). Зі складу замовлення передаються кур’єру, який передає його в службу доставки, щоб та доставила книги клієнтам (навіщо?).

  Модель п’яти W — хороший приклад обмеження, по якій ми робили всі малюнки.

  8. Спробуйте використовувати технічні обмеження, щоб прокачати креативність:
  — робіть малюнки ручкою або фломастером одного кольору;
  — разом історію в 5-6 картинок;
  — відмовтеся від написів;
  — залиште малюнок незакінченим і запропонуйте співрозмовникові домалювати його.

  Цікаве по темі

  • Архів дудлов Google за всю його історію. Можна пошукати натхнення або дізнатися про незвичайні дати (наприклад, 28 січня 2018 року виповнилося 50 років з дня, коли вперше побачили белоглазую річкову ластівку);
  • поки ви малюєте бізнес-схеми — все в порядку. Але як тільки спробуєте написати повноцінну картину — перенесетеся в інший світ. Зробити щеплення від мистецтва можна у грі Passpartout: The Starving Artist, в якій ви — художник і намагаєтеся заробити на власних картинах. Посилання в ігри сумний: для фінансового успіху в мистецтві потрібно підлаштовуватися під смаки публіки;
  • відпочивши, виділіть 15 хвилин на лекцію «Наука і вплив візуального сторітеллінга» Нільсена Спенсера (TEDxExpressionCollege). У 1992-1997 роках Нільсен працював у гіганті ігрової індустрії Sega — його композиції можна було почути в Sonic The Hedgehog CD, Batman Returns, Jurassic Park, Spider-man. Після цього встиг попрацювати з American Airlines, Cisco Systems і Kodak Тепер в Illumina Studios створює «візуальні історії» для студії Walt Disney, університетів, лікарень, культурних центрів.

  Книга «Малюй, щоб перемогти» буде корисна тим, щоб:

  • написати пітч для стартап-інкубатора;
  • ефективно провести скрам-мітинг;
  • зробити інформативну ментальну карту для особистого або бізнес-цілей;
  • зробити швидкий конспект складної теми;
  • пояснити співробітникам нові бізнес-процеси.

  У Дена Роэма є «неписане правило №1»: той, хто краще опише проблему, швидше за все, буде тим, хто її вирішить. Кожен день ми в kniga.biz.ua вирішуємо десятки завдань: оформляємо замовлення, домовляємося з видавництвами, беремо участь у бізнес-конференціях. Сьогодні намалювали для вас кожен день в усі куточки України йдуть посилки з книгами. Сподіваємося, що ці малюнки допомогли зрозуміти, як можна зробити найскладніші процеси легше з допомогою паперу і ручки.

  Ми вже використовуємо візуальне мислення в роботі. А ви?

  Спасибі вам за те, що ви у нас є. З любов’ю, ваш kniga.biz.ua