Вже багато років світ вимагає від нас відповідати певним нормам. Дитина повинна добре навчатися, складати іспити, вступити до ВУЗУ, бажано той, який схвалять батьки, знайти роботу і стати успішним, щасливим і здоровим. Цілком нормальні бажання, на перший погляд, чи не так? Але спробуйте зробити крок у бік, і система відразу ж застосує драконівські методи, щоб повернути вас «в стійло». Звідки виникло це бажання все стандартизувати, привести до спільного знаменника, загнати індивідуальність як можна далі, розповідає Тодд Роуз у книзі «Геть середнє!».

Витоки стандартизації – тейлоризм

Трохи заглибившись в історію, автор книги «Геть середнє» розповідає про виникнення усереднення та стандартизації на початку ХХ століття. Фредерік Тейлор був першим, хто запровадив у виробництво стандарти, норми і категорії. У той час такий підхід був цілком виправданий. Тейлоризация підвищила зарплати в суспільстві, в навчальні заклади були введені навчальні плани і тести для школярів. Середня освіта в США стали отримувати з 6% до 80% населення. Але за все треба платити. «Стандартизація у всьому!» — таким було гасло тейлоризации. Дійсно, без усереднення неможливо було організувати роботу мільйонів людей. Індивідуальність була не потрібна, система стала рульовим, а люди перетворилися в гвинтиків.

(Не) хай як Норма

Спроби вирівняти, стандартизувати наше життя робилися здавна. Починаючи з золотого перерізу та ідеалів мір і ваг, система робила все можливе, щоб усереднити світ. У 40-х роках минулого століття в Клівленді був проведений конкурс: учені вирішили знайти дівчину, з ідеально середніми параметрами. Ми не говоримо про горезвісні 90-60-90, а про відповідність конкретним даними статуї Норми, яку створили на підставі усереднених даних 15 тисяч молодих жінок. Це був ідеальний зразок звичайного жіночого тіла. Не еталон краси, зауважте, а саме типова молода жінка. Учасницю, яка відповідала б всім параметрам, очікував приз. Але яке ж було здивування журі, коли з майже 4 тисяч претенденток вони не змогли відібрати жодної, яка б наблизилася до розмірами статуї Норми. Тобто, дівчат типового стандартного розміру просто не існує?! Саме по собі це дивовижне відкриття, хоча і закономірне: двох однакових людей не буває. Як воно змогло допомогти у вирішенні практичних завдань? Наприклад, виходячи з розуміння унікальності кожної людини на землі, авіаконструктор Гілберт Деніелс створив кабіну реактивного літака, яку можна регулювати під потреби кожного конкретного пілота. Адже стандартна кабіна незручна нікому: то ноги дуже довгі, то торс ширше, і т. д.

Занадто багато тестів

Незважаючи на те, що вчені розуміють неможливість усредненности людей, ера усредненности залишається провідною. Наприклад, ми любимо тести, думаючи, що вони допоможуть нам краще зрозуміти себе і оточуючих. Але це не зовсім так. Чому? Нам простіше виділити набір якихось стандартних чорт і характеристик, щоб його типізувати. Так нам здається, ми розуміємо краще іншої людини і можемо з ним спілкуватися. На практиці все складніше. Скільки разів ми стикалися з такою ситуацією: на роботі людина веде себе стримано, раціонально, а в особистому житті – це зовсім інша особистість. Вся справа в контексті ситуації. Не існує тільки полярно протилежних понять: розумний – дурний, добрий – злий, чесний – нечесний. В певних життєвих обставинах ми ведемо себе по-різному. Тому, якщо ви занадто покладаєтеся на усереднення та типологію оточуючих вас людей, то будьте готові до розчарувань. Люди міняються в залежності від контексту подій, і навісити ярлики на них практично неможливо.

Встановлення контексту «якщо…то»

Наша поведінка в рамках певного контексту вивчав професор Вашингтонського університету, Юічі Седа. Саме він припустив, що наші реакції багато в чому залежить від конкретних ситуацій. Наприклад, вивчаючи поведінку дітей, професор помітив, що один хлопчик вів себе агресивно по відношенню до однолітків, але абсолютно адекватно по відношенню до дорослих. Це не означає, що хлопчик був лукавим або агресивним. Просто одні ситуації викликали в нього агресію, а інші — ні.

Якщо ми зрозуміємо свої реакції в конкретних обставинах, нам буде простіше орієнтуватися в різних контекстах. Спираючись на індивідуальні реакції, люди отримають безліч переваг.

Як пише автор книги «Геть середнє!», Тодд Роуз:

Відмова від ярликів

Великий Ейнштейн найбільш чітко висловив думку про унікальність і індивідуальність: «Всі ми генії. Але якщо ви будете судити про рибу за її здатності підійматися на дерево, вона проживе все життя, вважаючи себе дурепою».

Для початку потрібно згадати, що кожен з нас – набір не тільки унікального ДНК, але і індивідуальних якостей, талантів і навичок. На основі досліджень професора Сіди, ми ведемо себе в різних ситуаціях по-різному. Ми можемо бути дуже відкритими і доброзичливими з ранку, але замкнутими і недружніми до вечора. Чим швидше ми відмовимося від навішування ярликів, і на себе, і на інших, тим легше і ефективніше ми зможемо функціонувати в різних ситуаціях.

Стаття в тему: П’ять кроків для створення особистого медіа образу

Чи настане ера індивідуальності?

Усереднення в суспільстві веде до байдужості. Ми – немов гвинтики, гвоздики і молотки з відомого відео Pink Floyd.

Ніхто не вимагає від нас геніальності, незвичайності. Не кожен може бути Нікола Тесла або Илоном Маском. Досить бути собою, визнати свою унікальність і несхожість на інших. Вибрати свій шлях і слідувати йому. Адже світ змінюється, старі схеми і моделі не працюють. Навіть у середовищі компанії не орієнтуються лише на дипломи і суто професійні якості. Зараз важливіше особистість і багатогранні здібності кожного працівника, йдучи від принципів тейлоризации. А що говорити про систему освіти? Адже щоб виростити вільну і талановиту особистість, до дітей саме так необхідно ставитися. Саме зараз ми спостерігаємо за руйнуванням старих норм і стандартів освітньої системи. Світ змінюється, років через двадцять нас чекають цікаві та захоплюючі зміни.

Тодд Роуз

Геть середнє!

Новий маніфест індивідуальності

Замовити книгу