Головне питання сучасної людини не «як?» і «чому?», а «коли?». Коли вставати, коли йти на зустріч, коли приймати ліки або зважуватися, коли лягати спати. Звичайні годинник не дадуть відповіді на ці питання. Зате відповіді дадуть наші внутрішні годинник – біологічні. Доктор Майкл Бреус присвятив життя вивченню біоритмів людини. Свою теорію розпорядку дня Майкл Бреус виклав у практичній книзі «Завжди вчасно», що дає найбільш повні відповіді на запитання «коли?».

Стаття в тему: Добірка ТОП-10 книг з тайм-менеджменту

Природні біоритми

Якщо раніше наші предки жили по своїх біоритмів, лягали спати із заходом сонця і вставали з світанком, то з моменту винаходу лампочки ніч перестала бути необхідною. Люди стали працювати ночами і за сто з невеликим років успішно зламали свої внутрішні годинники. Якщо поспостерігати за тваринним світом, стає ясно, що всі живі істоти прислухаються до своїх ритмів часу.

Воробей не поспішає на роботу до дев’ятої ранку і не поглинає кави в пробках. Лосось не ходить на опівнічні концерти. Олень не дивиться запоєм серіали всі вихідні. І лише людина ламає сам себе на догоду соціальним нормам і стандартам. Псує собі життя і губить здоров’я.

Доктор Бреус, який займається питаннями сну більше 15 років, пропонував своїм пацієнтам узгодити свій розпорядок дня у відповідності з індивідуальними біоритмами і поспостерігати, що з цього вийде. Результат перевершив всі очікування. У людей покращився сон, пам’ять, концентрація уваги, нормалізувався вагу. Отже, в чому полягає ідея доктора Бреуса про індивідуальні біоритми або хронотипах?

Яке ви тварина?: визначте свій хронотип

Якщо ви зараховували себе до жайворонкам чи совам – забудьте. У всесвіті доктора Бреуса живе набагато більше звірів. І кожен з них представляє свій особливий хронотип. Доктор не тільки значно розширив класифікацію, але і склав індивідуальне розклад дня для кожного типу. Однак щоб слідувати ідеального розпорядку необхідно пройти тест, представлений у книзі, щоб визначитися, якого типу ви відповідаєте. Автор виділяє чотири основних типи: Вовки, Ведмеді, Леви і Дельфіни. Як бачимо, він вибрав ссавців, а не птахів, тому що за його власними словами, люди – ссавці. Отже:

  • Леви полюють вранці, вони переможці і хижаки. У класифікації доктора Бреуса леви – це оптимісти ранкового типу з середнім потягом до сну.
  • Вовки – це нічні хижаки, тому цей тип найбільш підходить творчим інтелектуалам, екстравертам, які в змозі працювати ночами.
  • Дельфіни – унікальні твори, в яких півкулі працюють по черзі. Одна половина мозку спить, друга спить. Цей тип підходить для невротиків, людей, які страждають неглибоким сном і безсонням.
  • Ведмеді – це більшість дорослого населення землі. Адже ці тварини сплять і полюють, коли доведеться, в будь-який час доби. Проте потяг до сну у них високий. Тому важко вставати вранці, зате ввечері люблять повеселитися.

Індивідуальний розпорядок дня

Пройшовши тести і визначившись зі своїм хронотипом, можна приступати до планування ідеального розпорядку дня. Доктор Бреус вже зробив за нас більшу частину роботи: в книзі «Завжди вчасно» він привів розпорядки дня, які ідеально підходять для кожного хронотипа. Читачеві залишається лише адаптувати їх під свою життєву ситуацію.

Наприклад, Дельфіни страждають від безсоння. Їм автор радить відмовитися від денного сну. Якщо заснути важко все одно, то можна перейти з ліжка на стілець і посидіти в темряві хвилин 20. Так міняти положення, поки не заснете. Також Дельфінам бажано взагалі перестати турбуватися із-за переривань сну. Короткочасні пробудження — частина здорового сну, хвилюватися не потрібно. Чим швидше піде ваша тривожність, тим міцніше буде сон.

Вовки не люблять рано лягати спати. Пік їхньої активності припадає на нічний час доби. З-за цього їх ранку болісні, вони судорожно переставляють будильник «ще на 10 хвилин». Але такі маневри не приносять полегшення, виспатися все одно не вдається. Автор радить хронотипу вовка лягати спати не пізніше півночі і поставити два будильника з різницею в 20 хвилин. Перший дзвінок розбудить вас, а другий включить механізм активності.

Хронотип львів встає рано, але не завжди може зберегти заряд енергії до вечора. Доктор Бреус радить включити в розпорядок вечірнє тренування, легку пробіжку, яка зарядить лева енергією.

Ведмеді прокидаються важко, з важкою головою. Години через дві вони починають мислити ясно, але до обіду їх «накриває» втома і млявість. У вихідні ведмеді вирішують відіспатися на тиждень вперед. Ця докорінно неправильна тактика псує їм особисте і професійне життя, не кажучи вже про здоров’я. Автор рекомендує ведмедям спати не більше восьми годин на день, неважливо це будній день чи вихідний. Крім того краще снідати щільно, але не переїдати. А почати бадьорий день допоможе не чашка (три) кави, а ранкова зарядка або пробіжка.

Потрібно спати вдень

Якщо ви відчуваєте, що засинаєте днем, то краще не мучити себе, а дати можливість закрити очі, але ненадовго, а хвилин на 15-20. Якщо спати менше або довше, то ви не відчуєте себе бадьорим. Але саме чверті години вистачає на приплив бадьорості до півтора годин. Саме так і чинив, як відомо, великий Леонардо да Вінчі. Він спав протягом доби за 15-20 хвилин кожні чотири години. Решту часу він працював, залишаючись повним сил і енергії. Сьогодні такий сон називається «багатофазним». Шкода, що в наших офісах поки немає можливості подрімати чверть години. В деяких країнах Європи і Азії вже запроваджено таке нововведення, що допомагає співробітникам залишатися бадьорими і енергійними.

Лайфхаки біоритмів, які нам полегшать життя

Книга «Завжди вчасно» сповнена цікавих і корисних лайфхаков, освоївши які, ми значно полегшимо собі життя. Це універсальні «фішки», які чудово підійдуть всім хронотипам.

  • Люди легше переносять медичні втручання вранці. Тому відвідування лікаря, уколи і операції потрібно планувати на ранішні години
  • Гаджети, телевізор, активне спілкування краще скоротити за годину до сну.
  • Вночі організм активніше відновлюється, тому деякі ліки ефективніше приймати перед сном, на ніч.
  • Прохолодний душ пробуджує від сну, а тепла ванна, навпаки, заспокоює і приводить в сонний стан.
  • Оптимальний час для зважування – ранкові години натщесерце для всіх хронотипов.
  • В цілому дорослій людині потрібно 7-9 годин сну на добу. Занадто довгий або короткий сон може призвести до погіршення здоров’я.

З книги «Завжди вчасно» стає зрозуміло, що в природі існує ідеальний час для будь-якої роботи і дії. Це час закладено в нас спочатку, ми не вибираємо свої хронотипы. Сучасне життя часто заглушає в нас наші біоритми, але, прислухавшись до себе, ми можемо адаптувати свій розпорядок і поліпшити життя.

Завжди вчасно

Дізнайтеся свій хронотип та живіть у згоді зі своїм біоритму

Замовити книгу