Напевно, кожен знає історію Опри Вінфрі: важке дитинство, насильство і життєві труднощі не зломили її, навпаки, Опра досягла в житті неймовірних висот. Вона стала не тільки першою в історії темношкірої женщной-мільярдером, але й громадським діячем, одним з найвпливовіших людей в шоу-бізнесі і в світі. Казка про сучасну Попелюшку? Зовсім ні. Згідно з дослідженнями, дуже багато відомі та впливові люди домоглися успіхів не завдяки життєвим обставинам, а всупереч їм. Вони змушені були пробивати собі шлях в таких умовах, від яких у звичайної людини могли б опуститися руки. Психолог Мег Джей присвятила таким людям книгу «Сверхнормальные». Вона для всіх тих, хто звик зміг досягти цілей, щодня борючись та долаючи перешкоди.

Люди – Х, «сверхнормальные» поруч з нами

Ми можемо і не знати, що наші знайомі, колеги, сусіди не звичайні люди, а таємні «надлюди». На перший погляд, це просто дорослі, щодня виконують свої повсякденні справи. Але якщо почути історії їхнього життя, ми можемо дивуватися і захоплюватися їх життєстійкість і витривалістю.

У 1962 році психолог Віктор Герцель і його дружина Мілдред опублікували книгу «Колиска величі: провокаційне дослідження дитинства більш ніж 400 знаменитих чоловіків і жінок XX століття». В ній розповідається про людей, про яких написано як мінімум дві біографії і які внесли очевидний позитивний внесок у розвиток суспільства: Луї Армстронга, Фріду Кало, Пабло Пікассо, Елеонорі Рузвельт і багатьох інших.

«Провокаційним», або щонайменше дивним, в книзі Герцелей став досить несподіваний висновок: як виявилося, три чверті цих знаменитостей провели дитинство в злиднях, в огидних умовах; їх били і ображали батьки; в самому початку життєвого шляху вони зіткнулися з жахом алкоголізму, страшними недугами та іншими життєвими негараздами. Тільки п’ятдесят вісім з них, тобто менше 15 відсотків, росли в спокійною і благополучною атмосфері. На цій підставі автори книги прийшли до висновку, що

«нормальна людина навряд чи є ймовірним кандидатом на місце в Залі слави»

Що ж робить цих людей такими цілеспрямованими і стійкі до життя?

Мабуть, саме боротьба з негараздами формує волю до життя і характер. А також, цілком можливо, що труднощі зустрічаються у більшості людей. Важкі часи і складні життєві обставини не унікальні: вони зустрічаються набагато частіше, ніж ми звикли думати. І дуже може бути, що і ми переживали такі моменти, і теж проявили неабияку силу волі і спрагу до життя. І ми – сверхнормальные люди. Просто нам ніхто про це не сказав.

Психологічна стійкість звичайних людей

За визначенням психологів – наднормальні людей відрізняє стійка психіка. Незважаючи на те, що у дитинстві (а може бути і пізніше) вони пережили травматичні події, життєві труднощі і біди, ці люди змогли подолати їх на шляхи і добитися успіху всупереч, а може бути, і завдяки таким обставинам. Природно, не всі люди з психологічною стійкістю – знаменитості. Найчастіше це звичайні, але досить успішні люди, які живуть поруч з нами. Це наші друзі, колеги, близькі.

Якщо вам цікаво, що ви є одним з таких «наднормальні» людей, пройдіть невеликий тест. Отже, до того, як вам виповнилося двадцять років, що відбувалися у вашому житті такі події:

  • Втрачали ви когось з батьків, сестру або брата через розлучення або смерті?
  • Ваші батьки або рідні брати і сестри часто лаяли, принижували, ігнорували або залякували вас?
  • Ви жили з батьком або рідним братом чи сестрою, у яких були проблеми з алкоголем або наркотиками?
  • Ви коли-небудь піддавалися цькуванню, боялися дітей в школі або в своєму районі?
  • Ви жили з дорослим рідним братом або сестрою, що страждають психічним розладом або яким-небудь іншим серйозним захворюванням або мали особливі потреби?
  • Батьки або рідні брати і сестри часто штовхали і били вас, жбурляли у вас різні предмети; били вас коли-небудь так сильно, що на тілі залишалися синці, рани або інші травми?
  • Ви жили в сім’ї, в якій вас не завжди одягали в чисту одежу, ви не завжди були ситі, не завжди могли дозволити собі викликати лікаря або відчували, що вас нікому захистити?
  • Сидів чи хто-небудь з ваших близьких родичів у в’язниці?
  • Траплялося, що батько, рідний брат, сестра або інший осіб старше вас мінімум на п’ять років торкався до вас з сексуальними намірами або вас просив це зробити?
  • Чи бувало, що батько або інший близький родич сильно бив або штовхав вас або погрожував зброєю вам?

Якщо ви відповіли ствердно на один або кілька запитань або якщо вам довелося пережити якісь інші негаразди, не згадані вище, знайте: ви не один такий.

Життя – вічна боротьба?

Чи Легко жити сверхнормальным людей в постійних боях з життям? Вони можуть нагадувати оточуючим супергероїв, але навіть їм іноді треба знімати свої супергеройське обладунки і просто бути самими собою. Крім того, близьким таких наднормальні людей теж може бути не дуже просто знаходитися поруч. Тому Мег Джей дає кілька порад, як вийти з напруженої сутички з життя і зробити своє життя трохи більш спокійною і щасливою.

Розкажіть свої секрети минулого близькій людині

Знайдіть людину, якій зможете розкрити свої секрети. Якщо його реакція виявиться не такою, яка вам потрібна, шукайте іншого, і так далі. З кожним одкровенням вам буде простіше ділитися, ваша історія буде ставати все більш організованою і зрозумілою. І швидше за все, все більш короткою.

Прийміть борця в собі

Визнайте і прийміть борця всередині себе. Використовуйте свою здатність бути дуже сильним у складних життєвих обставинах та вмінню долати перешкоди на шляху. Безглуздо занурюватися в негативні емоції, перебираючи в пам’яті важкі часи і злість; безглуздо мучитися від сорому за відмову прийняти речі такими, які вони є. Саме так виживають і процвітають люди зі стійкою психікою. Вам необхідно знайти спосіб досягти миру і спокою в душі.

Піклуйтеся про себе і своє здоров’я

Можливо, ваше дитинство було дуже важким, і дорослі не виконували своїх обов’язків і не піклувалися про вас. Тепер ви доросла людина і повинні піклуватися про себе. Знайдіть лікарів, пройдіть обстеження. Розкажіть лікарю про ваші проблеми в минулому. Правильно харчуйтеся регулярно і обов’язково висипайтеся. Не забувайте про фізичні навантаження, зверніть увагу на йогу і медитативні практики.

Пам’ятайте: хороше не встигне перемогти, якщо ваше життя урветься раніше часу з-за хронічного стресу.

Не пускайте в життя неприємних вам людей

Ви досить страждали в минулому, щоб зараз спілкуватися з неприємними вам людьми. Не бійтеся і не соромтеся захистити себе від них. Особливо, якщо такі люди загрожують вашому душевному спокою і здоров’ю. Замість цього, впускайте до життя близьких і приємних вам людей.

Складіть список тих, до кого відчуваєте вдячність; деякими з них можна навіть написати листа з сердечними словами.

Знайдіть свою любов

Звучить банально, але постарайтеся знайти людей, які любитимуть вас, і яких ви полюбите. Їх можна зустріти де завгодно. Вони не обов’язково повинні бути також сверхнормальными.

Станьте таким батьком, про який мріяли самі

Якщо у вас є діти, станьте для них таким батьком, про яку самі мріяли в дитинстві. Не чиніть опір бажанням, у що б то не стало захистити дітей від всього поганого. Постарайтеся знайти баланс між гіперопікою і бажанням загартувати їх для майбутніх сутичок з життям.

Робіть добро

І як можна частіше будьте ласкаві і робіть добро для себе і тих, з ким зустрічаєтеся на життєвому шляху. Можливо, не кожен веде важку, постійну боротьбу, але, як ми тепер знаємо, дуже багато в нашому світі живуть саме так.

Книга «Сверхнормальные» унікальна в певному сенсі. Автор взяла інтерв’ю і розповіла стільки особистих і глибоких історій, що залишається тільки дивуватися і захоплюватися силою людського духу. Кожна історія робить нас сильнішими і дає сили рухатися вперед. В якийсь момент починаєш розуміти, що немає наднормальні, немає супергероїв, є щоденна боротьба, і ми всі проходили хоч раз через біль, щоб жити далі.

Мег Джей

Сверхнормальные

Історії, які роблять нас сильнішими

Замовити книгу