У нас всіх в голові живуть голоси. Це можуть бути тоненькі пискляві голосишки, нав’язливий шепіт, менторський начальницький баритон або противний голос старої бібліотекарки. Голоси можуть по-різному звучати, але кажуть вони одне і те ж: гидоти, демотивуючі нас, залякування, невпевненість у власних силах. Ці голоси звучать в головах і звичайних людей, і найуспішніших, крім однієї єдиної категорії людей: ми скажемо, хто вони в кінці матеріалу, адже треба ж зберегти інтригу:) Як з голосами боротися – радить Денні Грегорі, автор книги «Примусь його замовкнути. Як перемогти внутрішнього критика і почати діяти».

Шепіт полуденного демона

Отже, приблизно в підлітковому віці ми починаємо чути тихий шепіт в голові: це наш антагоніст, наш внутрішній критик, якого Денні Грегорі без всякого вшанування називає мавпою. Це істота в нашій голові переслідує нас на всіх етапах життя і роботи. Ми сидимо на нараді, а вона шепоче:

— Це все повна нісенітниця…

— З цього нічого не вийде…

— Цей продукт – жахливий.

Мавпа будить нас вночі і починає сіяти паніку: «Ти ще не придумав нічого, а дедлайн вже на цьому тижні». І ми лежимо без сну і відпочинку, обливаючись холодним потом і думаючи, що завалимо дедлайн.

Якщо ми готуємо презентацію, то мавпа і тут не дає нам спокою: вона буде нашіптувати, що це найогидніша презентація та ідея, ніхто не оцінить це, і взагалі, краще відразу написати заяву про звільнення. Але ось парадокс: ми робимо гарну презентацію, наш продукт подобається клієнту, і важливо нагадувати собі про це, щоб шкідлива мавпа замовкла.

Види і типи мавп

Так, Денні Грегорі дуже недружелюбний до внутрішніх голосів – критикам, яких він нешанобливо іменує мавпами. Незважаючи на те, що автор їх терпіти не може, він радить їх вивчити і навіть класифікує. Зрештою, ворога треба знати в обличчя. Тому що внутрішній критик може змусити нас вести себе як шкідлива мавпа, повторюючи її слова. Так, об’єднавши зусилля з внутрішньої мавпою, ми прирікаємо себе на провал. Тому не бійтеся чути внутрішнього критика, постарайтеся познайомитися з ним, зрозуміти, що це за звір. Наприклад, такий:

Крім роботи мавпа може отруювати нам існування і в повсякденному житті. Вона може лякати нас катаклізмами. Не плутайте злісну мавпу, яка не бажає нам добра, з чорними лебедями! Мавпа вміє зробити з нас іпохондриків:

— Що це за родимка, вона злоякісна?

— У мене депресія? Терміново до лікаря?

— Болить зуб/живіт/серце – ми всі помремо?

Кращий рада від Денні Грегорі – зайнятися чим-небудь корисним. Чим менше уваги ми приділятимемо шепоту внутрішнього критика, тим швидше він вгамується.

Як боротися з мавпою

Мавпи живуть у всіх (крім однієї категорії, пам’ятаєте?) Тому для початку важливо зрозуміти, що голос внутрішнього критика – це просто погана звичка. Почніть відстежувати голос, усвідомлено слухайте, що він вам шепоче, але зрозумійте, що ви – господар ситуації, а не страх, що живе в вашому мозку. Важливо також усвідомити, що думки і установки мавпи могли бути навіть корисні для нас в дитинстві: вони спочатку покликані захищати маленьких дітей від небезпек. Просто ми вчасно не встигли їх трансформувати, ми виросли, шаблезубі тигри вимерли, і ми повинні перемогти свої жахи і страхи. Як це зробити? Для початку згадаємо і засвоїмо, що життя – це потік злетів і падінь. Ми можемо спробувати залишатися в тіні і на безпечній стороні вулиці, але тоді ваше життя пройде повз вас. Тому вихід один – боротися.

— Примусьте мавпу захищатися. На кожен аргумент викличете свого внутрішнього адвоката і приведіть контраргумент. Допросите її з пристрастю, знищіть її доводи. Дійте холоднокровно і спокійно, не вовлекайтесь з мавпою в дискусії. Однак подивіться, які важливі для вас питання підняв голос внутрішнього критика. Це ваші серйозні страхи і невпевненості. Їх бажано опрацювати в спокійній обстановці. Таким чином, ви змусите мавпу працювати на себе, оголюючи ваші слабкі сторони. Тому варто подякувати внутрішнього критика за важливі повідомлення і уроки. Це вже не залякування, а можливість самоаналізу і життєві уроки.

— Перетворитеся на робочу бджілку. Ще один метод, який радить Денні Грегорі – працювати , працювати і ще раз працювати. Мавпа нікуди не зникне, але її голос буде заглушений голосом працьовиті бджілки. Як говорить сам автор, він сідає за роботу і починає малювати, писати, як тільки внутрішній критик піднімає свій голос. Тихе дзижчання за роботою не дає пробитися скигленню мавпи. Їй стає нудно, і вона замовкає.

Весела і дуже легка книга Денні Грегорі «Примусь його замовкнути» — відмінний посібник для тих, хто відчуває невпевненість , часто коливається, піддається зневірі і переживає внутрішні конфлікти. Автор доводить, що це абсолютно нормальні емоції для людей, особливо творчих. Вони більше переймаються емоційні перепади. Проте страхи можуть бути і нашими помічниками, захищаючи нас від небезпек.

А хто ж не чує нав’язливого голосу внутрішнього критика? Ми обіцяли розкрити секрет. Він простий – єдині, хто не чує голосу мавпи – психопати і соціопати. Люди з психічними відхиленнями, які не мають ні почуття провини, без страху перед ризиком, і без гальм. Всі інші, а їх майже шість мільярдів, чують мавп.

Змусь його замовкнути
Як перемогти внутрішнього критика і почати діяти

Замовити книгу