Якщо якийсь сучасний інтелектуал домігся статусу крутий рок-зірки, несучої контрверсионные ідеї «в маси» — то це Нассім Талеб, автор бестселерів «Чорний лебідь» і «Антихрупкость». Хоча репутація Талеба як економіста і його внесок в управління ризиками заслуговує не меншої уваги, ніж його філософські роботи. На сьогоднішній день у Талеба 313 000 підписників у Twitter і повні аншлаги виступів. Що б Талеб не казав, він завжди виступає витонченим провокатором і борцем з традиційним мисленням. І його нова книга «Ризикуючи власною шкурою. Прихована асиметрія повсякденному житті» — не виняток.

Але при цьому Талеб — не просто провокатор, а один з найбільш цікавих мислителів нашого часу. У 2014 році на популярній конференції SALT в Лас-Вегасі постало питання про «наслідки фінансової кризи». Спікери пропонували посилити фінансове регулювання державою і інші традиційні заходи. А що ж сказав Талеб? Він заявив, що винні в кризі не тільки не понесли покарання, але й нажилися на крах і продовжують приймати рішення. Його не цікавили звичайні нормативні приписи — він хотів, щоб ті, хто виграв від фінансової кризи, були притягнуті до відповідальності». Особливо любить Талеб використовувати Роберта Рубіна в якості прикладу: колишній секретар казначейства Клінтона вклав 100 мільйонів доларів в акції Citibank незадовго до того, як банк фактично лопнув. Природно, Рубін не повернув гроші, коли банк був націоналізований. І в цьому Талеб бачить порушення світової симетрії і глобальну несправедливість, яку необхідно усунути.

Світовий закон симетрії: робіть так, як хочете, щоб чинили з вами

Остання книга Талеба, «Ризикуючи власною шкурою» показує, як основоположні принципи філософа можуть застосовуватися як для «ризику і винагороди, а також для політики і релігії, фінансів та особистої відповідальності». Стилістично книга схожа на інші твори Талеба, в тому числі використання вигаданих і реальних персонажів, щоб допомогти проілюструвати концепції автора. Але, якщо, приступаючи до читання «Ризикуючи власною шкурою», ви очікуєте обговорення як найкращим чином стимулювати співробітників або партнерів, або як вибудувати систему заохочень у компанії, то будьте готові розчаруватися – книга не про те, як правильно розподіляти і отримувати нагороди. Це книга про відповідальність в самому широкому її розумінні: кожен наш крок повинен бути зроблений відповідально. Будь-яке наше рішення має базуватися на тому, що ми за нього будемо нести відповідальність. Негативні рішення безпосередньо повинні нести негативні наслідки. Чи ми готові ризикнути своєю шкурою при такому розкладі?

Справа в тому, що ми звикли думати про висловлення «ризикнути власною шкурою» як про традиційну стимулюючий механізм: якщо я ризикну, цей проект виявиться вигідним, я поділюся прибутком зі своїми підлеглими. Замість цього увагу Талеба сфокусовано на факторах, які стримують бажання ризикувати: хто постраждає від наслідків, якщо проект виявиться провальним і збитковим? Чим керуються менеджери, зацікавлені сторони та особи, що приймають рішення, ризикуючи власною шкурою? Талеб вказує на те, що саме відсутність наслідків – необхідності постраждати від наслідків невдалих рішень – це має вирішальне значення. І він вважає, що відсутність перешкод у цьому сенсі є фундаментальною «асиметрією» в суспільстві в цілому. («Асиметрія» – концепція автора, яку ми вже зустрічали у «Антихрупкости» про те, що речі не перебувають у рівновазі: або винагорода більше, ніж ризик, або ризик більше винагороди. Така асиметрія дестабілізує цілі системи і держави). Симетрія ж припускає принцип: ми вільні користуватися свободами до тих пір, поки даємо іншим користуватися рівними свободами.

У вас є право сперечатися зі мною до тих пір, поки у мене є право сперечатися з вами. По суті, без такої безумовної симетрії права на самовираження немає і демократії, а найнебезпечніша загроза їй – це слизька спроба обмежити свободу слова на тій підставі, що слово може образити чиїсь почуття. Такі обмеження не обов’язково виходять від держави, швидше силовий істеблішмент інтелектуальної монокультури пильнує за ЗМІ і культурним життям, стаючи надактивного поліцією думки.

Талеб явно скептично ставиться до дає поради, яким не вистачає сміливості ризикувати «шкурою в грі». Це консультанти, коучі, тренери, які можуть давати різні поради, від фінансового стану до тотального зміни життя, але самі не квапляться слідувати своїм же порад.

Бути живим-значить ризикувати

Ісус був ризикова людина говорить Талеб. Навіть трохи замислившись над цим, ми розуміємо, що він правий. Як і всі перші християни. Язичники піддавали їх гонінням, тортурами і стратами, але вони були готові ризикнути всім, дійсно власною шкурою, заради своєї віри. Христос блюл принцип шкури на кону: Він і справді страждав на хресті, приніс себе в жертву і пізнав смерть. Він брав ризик. Коли ми бачимо того, хто дійсно пішов на ризики заради поставленої мети, ця людина викликає довіру. Якщо ми бачимо шрами і стигмати, це викликає ще більшу довіру. Шрами говорять про те, що на кону цієї людини була його власна шкура.

Ось, до речі, чому Талеб був упевнений, що в президентській гонці переможе Трамп:

Побачивши Дональда Трампа на республіканських праймеріз, я впевнився в тому, що він виграє внутрішньопартійні вибори незалежно від того, що буде говорити або робити. Більше того – виграє саме тому, що у нього є очевидні недоліки. Трамп – справжній, а народ – мова про людей ризикують, а не про неживих аналітиках, що не ставлять шкуру на кін, завжди голосує за того, хто поранив себе по-справжньому, до крові. І те, що Трамп – бізнесмен-невдаха (навіть якщо це правда), лише грає йому на руку: ви віддасте перевагу цього невдаху процвітаючому індивіду; плями на репутації, шрами і недоліки збільшують відстань між людиною і примарою.

Не можна бути лордом, якщо ви їм не є

Глибина книги Талеба полягає не в тому, що ті, хто реально відчуває відповідальність і розуміють глибину наслідків різних перешкод, які можуть приймати більш правильні рішення. Воно полягає скоріше в тому, як він розвиває це поняття для формування громадської думки, в якому власні ризики входять в базовий набір навичок виживання: коли кожен працівник, від клерка до менеджера, повинен зважати на негативні наслідки своїх рішень. Неефективні керівники, що приймають неправильні рішення, просто не виживають, асиметрія усувається, і результатом є система, позбавлена осіб, що приймають неправильні рішення. Іншими словами, ризики власною шкурою змушують нас приймати більш ефективні рішення з-за наслідків; а еволюційні сили самі усувають тих дурнів або пристосуванців, які є джерелом великого системного шкоди.

Все це говорить нам, що якщо б ринки були вільними і управлялася людьми, які ризикували своїми власними грошима, ми б жили в більш безпечному і більш продуктивному світі. Біда в тому, що люди, які управляють глобальними світовими системами, майже ніколи не ризикують. Банкіри знають, що вони не втратять ні копійки, якщо їхній банк зазнає невдачі, а економісти насправді не вносять особливого внеску в розвиток світової економіки, а лише будують теорії. І це стосується не тільки ринків. Раніше лідери, каже Талеб, фактично вели свої війська в бій. Тепер вони відправляють війська з зручного кабінету по іншу сторону світла. Нассім Талеб вимагає справедливості та правосуддя: якщо лідери відправляють авіаносці з бомбами в інші країни, вони повинні бути готові прийняти ризики падаючих бомб і на свої помешкання.

Ідея ставити шкуру на кон вплетена в історію: всі диктатори і палії війни самі були воїнами – і, за кількома цікавими винятками, суспільства керувалися тими, хто приймає ризик, а не тими, хто нав’язує його іншим.

Британська королівська сім’я пішла на те, щоб на Фолклендській війні 1982 року молодий принц Ендрю ризикував більше «простолюдинів» і його вертоліт був на лінії вогню. Чому? Тому що noblesse oblige – положення зобов’язує; статус лорда традиційно отримував той, хто захищав інших, змінюючи ризик на соціальне піднесення – і британці про це контракті не забули. Ви не можете бути лордом, якщо ви ним не є.

Ідеї Талеба завжди яскраві, провокаційні, і вони завжди цікаві. Він, безумовно, знає, що про концепцію ризиків власною шкурою у великій грі в реальному світі легше говорити, ніж дійсно зробити; але і читачі розуміють, що суспільство, яке Талеб описує, буде набагато менш схильним до фінансового краху і соціальної корозії. Як інші книги Талеба, «Ризикуючи власною шкурою» — книга провокаційна і повна самобутніх, часом революційних концепцій. Хоча варто пам’ятати, що і сам Талеб дозволяє собі порушувати своє ж правило: якщо ідея звучить занадто добре в абстрактному світі, а реальному вона, вірніше за все, зазнає невдачі.