Якщо вам по роду занять не потрібно розуміти, як працює статистика, цифри і дані не викликають у вас благоговійної тремтіння в тілі, можна сміливо пропускати книгу Чарльза ділеп, уїла «Гола статистика». З іншого боку, ця книга написана таким живою мовою, з безліччю цікавих прикладів, що цілком може урізноманітнити вашу бібліотеку. Вирішувати вам. Якщо ви студент, який вивчає статистику, фахівець, який працює з аналітикою, маркетолог, якому важливі статистичні показники, настійно рекомендуємо книгу ділеп, уїла до прочитання.

Навіщо все це потрібно особисто мені?

Таке питання ставив сумний маленький Чарльз вчитель математики. Відповіді він не отримав, натомість отримував погані оцінки. Чарльз не любив математику. Багато її не люблять. Парадокс у тому, що математика всюдисуща. Поки ми, в тому числі і Чарльз, чекаємо, коли ж тангенсы і котангенсы нам знадобляться, математика ховається в кожному кутку, особливо коли потрібно дізнатися, скільки рулонів шпалер треба. Зате Чарльз любив статистику. Вона йому нагадувала не нудні математичні формули, а веселі ребуси – загадки. Можна передбачити марність лотереї, яка залежність між раннім курінням і захворюваннями серця, хто переможе на виборах в далекій і жаркій країні? На всі ці питання може відповісти статистика. Якщо не зациклюватися на математичній стороні справи, статистика може виявитися вкрай захоплюючим справою. Як пише автор, звичайно, статистика базується на математиці, усі формули та таблиці дуже важливі, але ще важливіше – інтуїція.

Виходячи з власного досвіду готовий стверджувати, що завдяки інтуїції математика та інші технічні деталі стають набагато зрозуміліше (але не навпаки)

«Без статистики взагалі не життя… так, каторга…»

Припустимо, ви приходьте в кабінет лікаря. У вас беруть кров на аналіз, і через пару днів асистент лікаря надсилає вам на автовідповідач повідомлення про те, що якийсь показник (назвемо його умовно HCb2) у вас в крові дорівнює 134. Ви швидко відправляєте відповідний пошуковий запит в інтернет і з’ясовуєте, що величина HCb2 для людей вашого віку становить 122 . Чорт забирай! Якби щось подібне зі мною, я поспішив би скласти заповіт — так, на всякий випадок. У вас виникає думка стрибнути наостанок з парашутом (ваше життя було так бідна на гострі відчуття!) або спробувати якомога швидше написати роман (а раптом у вас переховувався неабиякий письменницький талант?). Між тим нічого цього вам, швидше за все, робити не слід. Коли ви повторно приходите до лікаря, щоб отримати від нього напрям в хоспіс, асистент лікаря повідомляє вам, що результати вашого аналізу крові знаходяться в межах норми. Як таке можливо? «Мій показник HCb2 перевищує середнє значення на цілих 12 пунктів!» — дивується ви. «Середньоквадратичне відхилення для HCb2 дорівнює 18», — заспокоює вас асистент лікаря

Так що, ніхто не помре, не треба боятися, згідно зі статистичними даними — відхилення в межах норми.Це ми навели приклад з книги, щоб продемонструвати, наскільки статистика пронизує наше існування. Деякі показники можуть повністю змінити особисте життя кожного з нас. Це вже не вибори в далекій, але братній країні. Такі показники важливі всім.

«Якщо б не було статистики, ми б навіть не підозрювали про те, як добре ми працюємо»

Дуже цікаві та корисні факти дає Уїлан про статистичні маніпуляції і спотворення. По суті, нас легко обманюють на кожному кроці, маніпулюють цифрами, і ми наївно накручуємо «локшину на вуха». Як, наприклад, виглядає п’ятірка найбільш касових (на внутрішньому ринку США) фільмів усіх часів за станом на 2011 рік?

 • «Аватар» (2009)
 • «Титанік» (1997)
 • «Темний лицар» (2008)
 • «Зоряні війни. Епізод IV» (1977)
 • «Шрек 2» (2004)
 • Можна зрозуміти «Темного лицаря» або «Аватар».. Але – «Шрек2»?? Не було «Хрещеного батька», ніколи не зняли «Віднесених вітром»? Ви це серйозно? Чарльза ділеп, уїла цей список теж засмутив і насторожив. І він докладно і зрозуміло пояснює, як саме кіноіндустрія маніпулює даними касових зборів, щоб створити у глядача помилкове враження про киноновинках. Тому ціна квитка показується часто без поправки на інфляцію. (Добре, що не в індійських рупіях!) Тому, коли шеф заявляє, що «всім зарплата підніметься на 10% , не поспішайте радіти. Вважаються ці 10% від вашого (і шефа) зарплати. І у нього все підніметься дуже відчутно. А у вас – на пару сотень, максимум.

  «Статистика – це наука, вона не терпить приблизності…»

  Уїлан зробив все можливе, щоб непідготовлений читач, якому нецікаві точні науки і різні показники, що хоч якось зацікавився статистикою. Він прибрав все найважче, залишивши цікаві, захоплюючі історії. На їх прикладах показав, як правильно робити висновки з статистичних даних. Те, що може нам придатися кожен день. Не дати себе обдурити гігантській машині бездумного споживання, наприклад, це вже досягнення. Незважаючи на легкість стилю, велика кількість гумору, Уїлан дає багато таблиць, діаграм, графіків. Якщо вам це потрібно, то у вас під рукою будуть прекрасні додаткові матеріали. Якщо немає – сміливо пропускайте таблиці та графіки. Суть історії від цього не зміниться. Не скажу, що відразу після прочитання захотілося зануритися в статистику, але книга Чарльза ділеп, уїла дала гарне уявлення про те, що все не так сумно, як описував товариш Новосельцев.

  Чарльз Вілан «Гола статистика»

  Купити книгу «Гола статистика» Чарльза ділеп, уїла в інтернет-магазині kniga.biz.ua

  [/panel]