«Роби. Або не роби. Немає місця спробі» — так заповідав великий майстер Йода. Кожен з нас здатний робити багато і ефективно. Але в реальності ми щодня застреваем десь між дедлайнами і недоробленими завданнями. Чого нам не вистачає, щоб доводити свої справи «до розуму»: Сили джедаїв, мудрості, концентрації, знань, часу? Або, може бути, самоорганізації? «Мыслетоплива»,- каже майстер Максим Дорофєєв. Він приходить тоді, коли всі «фішки» тайм-менеджменту вже себе вичерпали. І пояснює, як досягти неймовірних результатів, використовуючи досить прості прийоми. Книга «Джедайские техніки» — в допомогу всім, хто прагне направити Силу на важливі справи й завдання.

Хто в мозку живе?

Уявіть собі, що в нашій голові уживаються дві сутності: хтось, правильний, раціональний і відповідальний і… мавпа. Ця жвава тварина діє імпульсивно, емоційно, сама не думає і раціонального компаньйону не дає. Найчастіше пульт керування розумом саме у мавпочки.

Єдиний, кого мавпочка боїться і не любить, це Панічний Монстр — крайній термін. Коли дедлайн приходить раптово, мавпочка тікає, і залишає раціонального і розумного друга в поті чола розгрібати завали.

Тут є такий парадокс: занадто мало дедлайнів розслаблюють шкідливу мавпу, вона нахабніє, і в результаті ми завалюємо терміни. Але занадто багато дедлайнів – теж погано: це призводить до апатії і перевтоми людини.

Схожа стаття: Хто така внутрішня мавпа, і як змусити її замовкнути

Не ті причини, не там шукаємо

Ми вже вивчили напам’ять, що жабу треба зрання з’їсти, відволікатися на дрібниці під час виконання завдання не можна, соціальні мережі – зло, багатозадачність – міф і зло, однозадачность – теж не подарунок. І все одно 90% наших завдань зроблені лише на 90%. Найгірше, що ми можемо зробити, вважає Максим Дорофєєв, це:

— звинуватити себе в незібраність і раздолбайстве: в результаті ви наживете масу комплексів і будете працювати ще гірше, тільки при цьому ще й ненавидіти всіх оточуючих

Для того, щоб зрозуміти, чому ми працюємо так неефективно, необхідно розібратися, як працює наш мозок.

Практично завжди, коли стоїть вибір між важливим справою і невідкладною справою, мозок прагне вибрати… ясна. Якщо ні термінове, ні важливе справи не зрозумілі мозку, тоді він з легкістю знаходить щось зрозуміле де-небудь в іншому місці. Як правило, цим зрозумілим справою стає перегляд котиків у фейсбуці.

Більш правильний підхід тут: навчитися працювати з енергетичним ресурсом мозку, так званим мыслетопливом. Адже саме його нам найчастіше не вистачає, а не часу. А ще щодня виховувати емоційного і нераціонального жителя нашого мозку: мавпу. Саме вона часто витрачає наше мыслетопливо, спустошує енергетичні резерви і заважає боротися з шкідливими звичками.

Що таке мыслетопливо?

Запаси нашої розумової енергії, яку ми витрачаємо на вирішення щоденних завдань, Максим Дорофєєв назвав мыслетопливом. Продуктивний процес роботи з достатньою кількістю мыслетоплива виглядає ось так:

Буває, що у вас повний щоденник завдань, робочий тиждень і день у розпалі, а ви сидите і «встромляєте» в екран. В голові приємна легкість і порожнеча, чути дзижчання мухи. А думок з приводу роботи немає. Або ви не знаєте як сконцентруватися на роботі. У вас є всі інструменти для роботи, і є час, але немає розумової енергії! Витрачають його, на жаль, дуже швидко, як і будь-яку іншу енергію, а накопичити не так просто.

Вчимося економити і поповнювати запаси мыслетоплива

Власне, ця частина є практична і універсальна в «Джедайских техніках». Максим дає покрокові практики та поради, як саме економити розумову енергію.

Ось кілька рекомендацій:

— Разгружайте робочу пам’ять. Ми не можемо запам’ятати все, що відбувається з нами. Спроби утримати велику кількість інформації в пам’яті призводять до серйозних перевантажень, мыслетопливо витрачається з великою швидкістю. Більш того, дослідження показали, що люди з унікальною пам’яттю не завжди мислять ефективно і раціонально. Тому зробіть собі послугу, не намагайтеся запам’ятати все. Розвантажувати пам’ять можна, записуючи події чи важливі для вас події. Нагадує метод письменницьких практик, чи не так?

— Очищайте «инбоксы» — всі ті вхідні дані, від щоденних листів до життєвих невідкладних справ, які займають ваше життєвий простір. Процес обмірковування не означає, що ви повинні кинути усе і відразу почати виконувати всі завдання вашого «инбокса». Для початку непогано б зрозуміти, що вам потрібно для життя, а що можна сміливо видалити, забути, знищити. Інші дані необхідно розсортувати і розкласти по клітинках.

— Правильно формулюйте завдання. Від правильної постановки завдання залежить його коректне виконання. Шкода, що не всі про це пам’ятають, ставлячи завдання підлеглим. Нечітко поставлені завдання і плани, навіть життєві, будуть ігноруватися і прокрастинироваться.

— Використовуйте зовнішні сховища. Так-так, пам’ять не гумова. Ми про це вже говорили. Тому не варто лестити собі і намагатися запам’ятати все. Набагато ефективніше використовувати зовнішні інструменти: календарі, щоденники, програми для ведення списку проектів. Таких інструментів, як діджитал, так і фізичних, безліч. Кожен з них по-своєму зручний, а в чомусь-ні. Просто прийміть це як даність. Ідеальних програм не буває. Ваше завдання – вибрати ту, яка найбільш зручна для вас.

— Зменшуйте шкідливі перемикання уваги. Адже буває так: сидите, працюєте в поті чола, раптом прокинулися – вже півгодини в соціалках на котиках «залипаете». Або ж ви намагаєтеся зробити кілька завдань одночасно. Дослідження вже довели: багатозадачність не працює. Многозадачники думають менш ефективно. Зате подібні перемикання уваги ведуть до втрати мыслетоплива. Тому автор радить вимикати на робочому столі оповіщення, відкласти смартфон, який є пожирачем нашої уваги, прибрати «насіння» зі столу все, що може відволікати.

Ця частина книги «Джедайские техніки» — універсальна і супер-практична. Її можуть користуватися всі, від студентів до менеджерів і керівників. Наступні глави присвячені просунутих технік і практик для роботи з проектами. Ті падаваны, які успішно освоїли перші глави, можуть приступати до вивчення «фішок» Сили і інтенсивному вихованню своєї мавпи.

Про автора: від прокрастинатора в проскрастинатологи

Всі ми грішимо прокрастинацією, періодично боремося з нею з перехідним успіхом. Але Максиму Дорофєєву вдалося зробити з боротьби з прокрастинацією професію. Як і всі ми, в дитинстві і юності він був моторошний прокрастінатор, за його власними словами. Все робилося в останній момент і досягалося ціною великих нервів. Як, наприклад, вступ до ВУЗУ. Тут, за словами самого Дорофєєва, йому допомогло те, що він потрапив у лікарню. Робити там було нічого, хочеш не хочеш, треба готуватися, а відволікаючих факторів просто не було.

Майже 20 років Максим пропрацював у сфері програмування, а потім плавно і поступово перекваліфікувався у корпоративного тренера. Спочатку це були конференції, публічні виступи та обмін досвідом, а потім Максима стали запрошувати в компанії виступати. Так він пішов з «Лабораторії Касперського», щоб проводити тренінги. Трохи пізніше Дорофєєв повернувся в «Лабораторію Касперського», але вже професійним тренером. Намір написати книгу Максим озвучував ще в 2008 році в своєму ЖЖ. Але остаточно була видана лише в 2017. Забавні малюнки, до речі, самого автора. За його словами, малювати він не вміє, але любить. Послухати інтерв’ю Максима можна тут.

ТОП-10 книг, особистої ефективності, які Максим Дорофєєв рекомендує справжнім джедаям

 • МакКеон Р. Эссенциализм. Шлях до простоти.
 • Пітерс С. Парадокс Шимпанзе. Менеджмент мозку. Унікальна програма управління собою.
 • Канеман Д. Думай повільно, швидко вирішуй.
 • Талеб Н. Чорний лебідь. Під знаком непередбачуваності.
 • Макгонігел К. Сила волі.
 • Чиксентмихайи М. Потік. Психологія оптимального переживання.
 • Ліч Л. Вчасно і в рамках бюджету. Управління проектами за методом критичного ланцюга.
 • Оаклі Б. Думай як математик. Як вирішувати будь-які завдання швидше й ефективніше.
 • Аллен Д. Як привести справи в порядок. Мистецтво продуктивності без стресу.
 • Голдратт Е. Мета. Процес безперервного вдосконалення.
 • Замовити книгу