Краса і дивовижність нашого світу полягає в тому, що він досі непізнаний до кінця. Ми не знаємо відповідей на всі питання. І навряд чи коли-небудь дізнаємося. Але дійсно допитливі люди знають, які питання треба ставити, щоб вирватися з павутини шаблонів, стандартних підходів і банальних істин. Такі питання допомагають нам пізнати себе і відкрити нові можливості. Саме цьому вчить легка і цікава книга Джеймса Райана «Стривайте, як ви сказали?» — ставити собі та іншим правильні питання, бути відкритим і допитливим, як дитина, робить перші кроки.

Які питання правильні

За словами Джеймса Райана, автора книги «Стривайте, як ви сказали?», найгірше, що можна зробити, це почати довго обдумувати, а чи знаємо ми правильні відповіді на можливі питання. Особливо схильна мучитися цим молодь. Вони хочуть відразу отримати відповіді на хвилюючі їх питання. Крім того, у новачків виникає бажання утвердитися в професійному середовищі, адже ніхто не хоче виглядати некомпетентним. Хвилювання з приводу правильних відповідей можуть переслідувати нас і в особистому житті. Уявіть собі розгубленість молодих батьків, які не цілком уявляє собі, що робити з маленькою дитиною. У них занадто багато питань без відповідей, які змушують батьків нервувати.

Набагато цікавіше буде визнати, що ми дійсно не знаємо всіх відповідей, і почати самим задавати питання. Навіть якщо це буде питання на питання:

Спитають мене про щось, а я у відповідь: ≪Це хороше питання. А що ви думаєте з цього приводу?≫

Автор не намагається переконати читача, що відповіді неважливі. Просто він прийшов до думки, що саме питання часто відіграють ключову роль у пізнанні істини.

Існує проста істина: відповідь може бути хороший лише в тій мірі, в якій хороший поставлене питання. Якщо ввести неправильний питання, отримаєш на нього неправильну відповідь.

Рятівне коло: «Стривайте, як ви сказали?»

Здавалося б, що такого незвичайного в цьому риторичному, на перший погляд, питанні? Проте Джеймс Райан вважає питання дуже важливим і корисним. Ось чому. Уявіть собі нестандартну ситуацію, коли ми розгублені, або нас переповнюють емоції, і ми даємо волю почуттям, керуючись швидше за нашими уявленнями про ситуації, ніж фактами. І ось тут-то, щоб не зіпсувати і без того непросту ситуацію зайвими емоціями, ми можемо використовувати просте питання «стривай-но, як ти сказав?». Це буде своєрідним запобіжним бар’єром, який не дозволить співрозмовникам зробити поспішні висновки, посваритися або дати волю емоціям. Батьки, до речі, теж можуть використовувати це питання в розмові з дітьми, щоб зрозуміти їх краще, і, при необхідності, скорегувати поведінку.

Відповідно, питання-пауза, немов відомі 10 самурайських зітхань, дають можливість зібратися з думками, допоможе виявити помилкові уявлення і висновки, і, врешті-решт, направити розмову у потрібне, конструктивне русло.

Стаття в тему: Як переступити пороги власних переконань з допомогою петлі навчання

Одним словом, ≪Стривайте, як ви сказали?≫ — це питання першої необхідності, оскільки на ньому заснована здатність осягати суть, а це, в свою чергу, запорука життя повнокровним і творчою, отримання задоволення від кожного дня.

Питання для самих допитливих «Хотілося б знати …»

Багато людей з віком втрачають дуже важливу рису – допитливість. А адже саме допитливість – двигун прогресу, сильний поштовх для інновацій, і в цілому – перепочинок для вічно зайнятих дорослих. Іноді корисно просто зупинитися на шляху, озирнутися навколо, і, як маленька дитина, запитати себе «Хотілося б знати чому? (небо синє, трава зелена, сніг падає)». Це питання, немов чарівний ключ, відкриває багато дверей. Цим питанням задавалися великі уми, від Нікола Тесла до сучасного Ілона Маска. В очах цих людей наш світ повний загадок, і тільки й чекає, що хтось, допитливий і задає правильні питання, розгадає їх.

Постійно задаючи собі питання «Хотілося б знати…» , ми робимо свій власний світ цікавішим і багатшим. До речі, допитливість продовжує життя, а ви не знали? Альберт Ейнштейн говорив:

Сам по собі я не наділений особливими талантами, хіба що ненаситної допитливістю

Звичайно, великий учений володів ще й скромністю, але, що стосується другої частини твердження – він був безсумнівно прав.

Дуже важливо, не переставати задавати питання. Не втратити священний дар цікавості

Тому Джеймс Райан радить частіше задавати ці питання: «Почекай, як ти сказав», який пригальмує наші емоції і дасть можливість підійти до вирішення завдання з ясною головою, і «Хотілося б знати, чому», який є квінтесенцією здорової цікавості. Ці питання допоможуть вам задуматися про пристрій світу і поліпшити свій власний.

Джеймс Райан

Стривайте, як ви сказали?

Та інші питання життєвої важливості

Замовити книгу