Давайте пограємо в загадки: як ви думаєте, про що книга Барбари Оаклі «Думати як математик. Як вирішувати будь-які проблеми швидше і ефективніше»? Якщо ви вирішили, що ця книга про стрункі математичні системи, красиві і незвичайні рішення, забавні анекдоти з життя великих математиків, ви помиляєтеся. Барб Оаклі (як вона себе називає) не стане вчити читача вирішувати задачки. Вона розповість, як людям без особливих здібностей до точних наук, навчитися правильно вчитися, запам’ятовувати інформацію і ефективно працювати з нею.

Історія Барбари Оаклі

Історія Барбари Оаклі заслуговує окремої книги. Вона, за власним твердженням, справжній гуманітарій, все життя любила літературу, перекладач російської мови, людина, яка мислить образами і емоціями. Тому технічні дисципліни, алгебра, математика, вганяли її в жах. Приблизно до сьомого класу Барбара не просто не любила математику, вона вважала її марною і люто ненавиділа. Проте, життя – дивна штука і часом пропонує нам дивовижні долі. З-за любові до вивчення іноземних мов Барбара потрапила в армію. Власне, їй платили стипендію, щоб вона займалася улюбленою справою – вивчала мови. Барбара навіть встигла попрацювати перекладачем російської мови на радянському траулері «Тигил» в 1981 році.

Автор на траулері «Тигил»

Через деякий час Оаклі виробили в офіцери військ зв’язку США. І ось тут постало питання отримання технічного, такого ненависного освіти. І вона зважилася на експеримент: перебудувати свою свідомість гуманітарія на технічний лад. «Колишня «королева математиків-слабаків» заробила ступінь бакалавра з електротехніки, потім магістра з комп’ютерної та електротехніки, а наостанок докторську ступінь по системотехнике, вимагала великих знань з термодинаміки, електромагнітних явищ, акустиці та фізичної хімії». Вражає, чи не так?

Голова – предмет темний, але дослідженню підлягає!

Грунтуючись на власному досвіді, Оаклі пропонує таку теорію: прийнята у світі поділ на «технарів» і гуманітаріїв в корені невірно. Кожен чоловік здатний вирішувати математичні завдання і розуміти природні і точні науки. Наш мозок за результатами досліджень не робить настільки відомого поділу на ліве і праве півкуля, де одна відповідає за почуття та образи, а інше – за системний підхід і логіку. Мозок, складна машина, підходить до вирішення будь-якої задачі комплексно. Тому кожен гуманітарій при бажанні і правильному підході може навчитися математиці та логіці.

Виходячи з цього висновку, Барбара пропонує величезну кількість підходів до ефективного процесу навчання. Наприклад, розуміння, що таке розсіяне і сфокусоване увагу допоможе нам перемикатися, що, в свою чергу, допоможе вивчити математику і звертатися з цією дисципліною творчо. Саме у здатності переключати режим мислення лежить запорука успіху, на думку Барбари.

Вправа 1.

Робоча пам’ять і довготривала пам’ять

Оаклі детально зупиняється на двох системах нашої пам’яті: робочої та довготривалою. Зрештою, саме від здатності запам’ятовування залежить прогрес в навчанні.

Робоча пам’ять обробляє поточну інформацію. Вона дуже важлива при вивченні математики і природничих наук. Барбара порівнює робочу пам’ять зі шкільною дошкою, на яку ми записуємо дані. Щоб утримати в робочій пам’яті матеріали ми повинні практикуватися. Повторювати, і ще раз повторювати, причому не один раз в тиждень, а щодня.

Довготривала пам’ять – це здоровенний склад, набиті всякою всячиною. Потрапив до неї об’єкт зазвичай залишається там надовго. Склад так величезний, в ньому знаходяться мільярди об’єктів. Але деякі з них поховані так глибоко, що отримати цю інформацію дуже складно. Для роботи з транспортуванням даних з робочої пам’яті в довготривалу потрібна постійна тренування пам’яті.

Про прокрастинації, або ласкаво просимо в зомбіленд

Окрему главу Барбара Оаклі присвятила прокрастинації і боротьбі з зомбі. Так що, якщо ви не любите зомбі, сміливо пропускайте цю частину… Хоча, тоді ви не дізнаєтеся, що робити з прокрастинацією. Хмм, доведеться зустрітися зі своїми внутрішніми зомбі, нічого не поробиш.

Ми намагаємося уникати неприємних відчуттів. Це нормально. Ми відкладаємо неприємні, нецікаві справи. Це теж нормально. Ми боїмося провалів. Наприклад, боїмося і не бажаємо вчити математику, ми ж гуманітарії, нам формули недоступні. Так виробляється одна з найбільш шкідливих, важливих, важких звичок у нашому житті – прокрастинація. Барбара дотепно порівнює формування звичок, поганих чи хороших, з зомбуванням.

Звичка — це коли мозок впадає в раніше запрограмований «зомбированное» стан.

Оаклі пояснює, як поставити звички (зомбі) собі на службу, як змінити свою реакцію на негативні звички, і винагороджувати себе за корисні. Однією з дуже дієвих систем, на думку Барбари, є система помодоро – від малого до винагороди. Так ми стаємо дресирувальниками наших шкідливих зомбі – звичок.

Книга Барбари Оаклі дуже корисна для тих, хто багато вчиться, працює з великими обсягами інформації. Ця книга – посібник з багатьма вправами саме для нематематиков. Дуже надихає сама Барбара, сміливість прийнятих нею рішень: від перекладача-гуманітарія до професії військового, потім перехід в точні науки, потім поглиблене вивчення психології і нейробіології. Якщо вас зацікавили методи Барбари Оаклі, тобто можливість пройти її авторський курс «Навчитися вчитися» на освітньому сайті Coursera безкоштовно.

«Думати, як математик. Як вирішувати будь-які проблеми швидше і ефективніше» Барбара Оаклі

Купити книгу «Думати як математик. Як вирішувати будь-які проблеми швидше і ефективніше» Барбари Оаклі в інтернет-магазині kniga.biz.ua