Нудьга в нашому суспільстві – тема табуированная. Всі мега-зайняті, у всіх робота, сім’я, друзі, хобі, а іноді і волонтерство. Нудьгувати при такому життєвому темпі просто непристойно. Нудьгуючий людина виглядає в очах оточуючих кимось на кшталт лінивця. Але виявляється, що нудьгувати не соромно і не шкідливо. Шкідливо – не нудьгувати, і носиться днями як білка в колесі. Про користь нудьги розповідає Мануш Зомороди у книзі «Дозволь собі нудьгувати». Подивимося, що вийде, якщо ми дійсно розслабимося і дозволимо собі трохи понудьгувати.

Що таке нудьга?

Слово «нудьга» досить молоде. Вперше його вжив Чарльз Диккинс в романі «Холодний дім». Але, звичайно, і до Діккенса людям було відомо це стан зневіри і деякою незрозумілої туги. Автор пропонує розрізняти нудьгу ситуативну і екзистенціальну нудьгу.

  • Ситуативна або звичайна нудьга виникає з-за звичайних, неминучих обставин у нашому житті. Це може бути довга дорога, наприклад, або декретну відпустку, наповнений нудними повторюваними речами.
  • Екзистенціальна або душевна нудьга – відчуття порожнечі і дискомфорту, самотності та відчуження. Бажано не плутати з депресією, так як останнє – це хворобливий стан, з яким необхідно звернутися за допомогою до фахівця.

Але в цілому, нудьга – це стан, при якому наш розум, звільнений від потоку інформації, починає блукати. І, як вважають багато експертів, такий стан дуже корисно для нас. Розберемося, чим саме.

Вільне блукання розуму

Мануш Зомороди розповідає про забавній науковому експерименті: учасникам запропонували близько півгодини займатися до неможливості нудною справою: вручну переписувати номери довідника і зачитувати їх вголос. Після цього виснажливого заняття їх попросили придумати оригінальні ідеї застосування паперових стаканчиків. Виявилося, стаканчики можна використовувати лише за призначенням:

випробовувані видали більш оригінальні ідеї щодо застосування паперових стаканчиків: сережки, телефони, найрізноманітніші музичні інструменти і навіть ліфчик у стилі Мадонни

Суть в тому, що нашому розуму необхідна розвантаження. Щоб почати мислити свіжо і креативно, потрібно відмовитися від величезної кількості інформації, яку ми отримуємо. І від носіїв цієї інформації: телефонів, планшетів, ноутбуків. Тому що практично у кожного з нас є гаджетно-интернетная залежність.

Перебуваючи в зневірі, ми шукаємо якийсь стимул. Не знаходячи його у безпосередньому оточенні, ми вирушаємо в уявна подорож по різних куточках свідомості, яка запускає творчий процес. Почавши фантазувати і дозволивши розуму блукати, ми виходимо за межі свідомості і переміщаємося в підсвідомість. При цьому в мозку виникають нові, несподівані зв’язки. Приголомшливо!

Відмова від гаджетів

Багато хто з нас не уявляють собі життя без гаджетів. Починаємо наш ранок з перевірки телефону, пошти, соціальних мереж. Спробуйте заховати телефон або вийти з мережі на пару годин і подивіться, що станеться. Деякі користувачі відчувають справжню «ломку». Більше того, ми наділяємо смартфони чи не живими рисами: купуємо дорогі чохли, завжди тримаємо під рукою, навіть розмовляємо з ними. А може бути, деякі дають своїм смартфонам імена? Ніхто не сперечається, що за останні десять років технології змінили наше життя кардинально. Але, незважаючи на масу позитивних моментів, вони не залишили нам ні хвилини самотності. Ні хвилини, щоб побути наодинці з собою, розслабитися, закрити очі і подумати. Або просто дозволити розуму блукати в тиші. Зі смартфоном в руці нам не до нудьги. І це погано. Тому головна умова звільнення розуму – відмова від гаджетів. Хоча б на деякий час. Поради від автора книги «Дозволь собі нудьгувати»:

  • Вимкніть другорядні повідомлення;
  • Переконайтеся, що ви отримуєте тільки найважливіші повідомлення;
  • Боріться з синдромом фантомного гаджета: деякі користувачі відчувають вібрацію телефону або думають, що чують сигнал, навіть якщо телефону немає поруч.
  • Навчіться правильно дихати. Іноді при перевірці повідомлень на телефоні або пошти ми затримуємо подих. Це перекриває кисень і викликає додатковий стрес. Тому потрібно навчитися правильно дихати.
  • Тримайте телефон поза швидкої досяжності. Якщо ви хочете розвантажити свій розум, приберіть телефон подалі. Нехай він буде поза досяжності руки.

Як сказала чудова художниця Марина Абрамович:

Ви панікуєте, тому що ви відключені. Але питання в тому, від чого відключені. Насправді ви відключені від себе, коли озброєні усіма цими електронними штучками.

Чим небезпечна звичка фотографувати

Вихопивши мить і заморозивши його, кожна фотографія свідчить, як невблаганно плавиться час. Сьюзен Зонтаг.

Здавалося б, що поганого в фотографуванні важливих моментів? Проте з розвитком технологій і гаджетів фотографування перестало схоплювати лише важливі моменти життя і стало лише засобом передачі візуальної інформації.

Коли ми дивимося на твори мистецтва в музеї, розслабляємося, дозволяємо розуму блукати і відкриваємо в собі джерела фантазії і творчого мислення. Але варто лише взяти в руки смартфон, і все змінюється. Ми пиляємо селфи» на тлі картини або скульптури і мчимо далі по музейних залах, так і не дозволивши собі отримати задоволення від спілкування з мистецтвом. За дослідженнями експертів, в середньому глядач проводить близько музейного експоната не більше 15 секунд. Рівно стільки, щоб зробити фотографію на телефон.

Вчені вже дали назву цьому феномену: синдром нав’язливої фотографування. Ми клацаємо камерами смартфонів скрізь: в парку, в музеї, в ресторані, на ранку дитини. Ми так стурбовані черговий фотографією, що не помічаємо істинної краси, що оточує нас. Тепер ступінь краси вимірюється в лайку в Instagram.

Бажання запам’ятати хвилюючі моменти в житті цілком зрозуміло. Але постійним нав’язливим фотографуванням ми знецінюємо і дорогоцінні моменти, і ідею фотографування. Відкладіть на хвилину смартфон з камерою, дозвольте розуму розслабитися, відволіктися і закарбувати в пам’яті все, що вам дорого.

Фотографії не допоможуть нам впоратися з екзистенціальним кризою. Наша мета — жити в теперішньому моменті, а не без кінця фіксувати його.

Якщо ви відчуваєте, що ваш розум перевантажений, смартфон приклеєний до руки, а інформаційний потік несе вас, не даючи перепочинку, спробуйте дозволити собі трохи понудьгувати. Відмовтеся від гаджетів, вимкніть «автопілот», прислухайтеся до тиші і дозвольте розуму просто поблукати без діла. Ви відчуєте новий раптовий прилив творчих ідей і сил. Книга «Дозволь собі нудьгувати» — відмінне керівництво для такої перезавантаження.

Мануш Зомороди

Замовити книгу