«Не крутись! Зосередься. Будь зібраним», — не відволікатися, сконцентруватися на одному завданні нас вчать з дитинства. Загалом-то, нічого поганого в цьому немає. Уважність ніколи не була вадою. Однак Тім Харфорд, автор книги «Хаос. Як безлад змінює наше життя на краще» наводить безліч прикладів успішних музикантів, політиків, вчених, чиє увагу досить розсіяно, думки часто перебігали, вони працювали над декількома проектами одночасно, і добилися успіху. Може бути, «фішка» в тому, що природа, по суті – хаотична, багатошарова, і пропонує нам безліч шляхів досягнення цілей.

Що таке хаос

Відразу обмовимося, говорячи про хаос в роботі або проектах, Тім Харфорд не має на увазі, багатозадачність. Скоріше, він описує хаос, як природний процес світобудови. Ми часто віддаємо перевагу розумного, виваженого підходу в бізнесі, в роботі, в побутових питаннях, але іноді краще розслабитися і вибрати стан хаосу. Так, порядок нас спокушає. Ретельно продумані ходи і рішення здаються ідеальними. Але «людина припускає, а…» — відома приказка, чи не так? Ми витрачаємо енергію на створення чіткого порядку навколо себе, але тим самим обмежуємо нашу внутрішню свободу і енергетику.

В порядку немає нічого поганого. Наше бажання бачити світ чистим і чітким – нормальне. Людство завжди буде прагнути створити упорядкований макет світобудови, зрозуміти і описати логічно процеси. Але не можна ігнорувати силу раптовості, енергію безсистемності. Так письменник отримує нову ідею, випадково відвернувшись від роботи, працівник починає працювати продуктивніше, не сортуючи щоденний потік листів, переставши ганятися за ідеальним партнером, ми знаходимо споріднену душу в абсолютно чужій людині. Хаос, на думку Харфорда, не тільки вселенський безлад, але і велике диво. Треба тільки вміти ним користуватися.

Чим може бути корисний хаос

  • Часто буває, що саме хаос допомагає в боротьбі, будь то військові дії або протистояння з конкурентами. Адже в хаотичних події можна ввести ворога в розгубленість, а потім блискавично атакувати. Швидке прийняття іноді дивних рішень вводять противника в замішання. Саме хаотичні, часом авантюрні рішення Джозефа Безоса дозволили Amazon виграти битву з таким серйозним супротивником як мережа книжкових магазинів Barnes and Noble.

При запуску Kindle Безос запропонував збиткову ціну за електронні версії книг: $ 9,99, що було набагато дешевше $30 за паперовий варіант. За такої ціни покупці розкупили перші електронні книги з неймовірною швидкістю. А Barnes and Noble не збиралися скидати ціну до збитковою.

  • Хаос робить нас більш уважними. Якщо ми проходимо перший раз по незнайомій місцевості, то, волею-неволею, ми звертаємо увагу на деталі, щоб не заблукати. Ми активуємо увагу, і перестаємо діяти на автопілоті. Іноді хаос штучно створюють, щоб викликати підвищену увагу оточуючих.

Наприклад, у голландському місті Драхтен була вкрай неприємна автомобільна розв’язка. Начебто, ця розв’язка не відрізнялася від інших, але там постійно відбувалися аварії. Голландські фахівці по дорожньому руху її модернізували, створивши супер-складну систему squareabout. Здавалося б, навіщо ускладнювати і без того складний транспортний ділянку? Але зате тепер всі учасники транспортного руху зобов’язані були уважно стежити за дорогою, не дозволяючи «автопилоту» взяти верх.

  • Хаотична система сильніше впорядкованою. Природа існує в певному хаосі. Ви звертали увагу, як ростуть ліси? Дерева ростуть хаотично, хоча і підкоряючись нікому порядку. Строгі і чіткі лісопосадки не приносять великої користі: з часом вони починають гинути.

Хоча людям чіткі рівні ряди зручніше, щоб проводити розрахунки. Тому багато екологи радять робити хаотичні посадки дерев. Те ж правило діє і в житті: система, в якій є різноманітність, пристосовується і краще виживає, ніж та, в якій все узаконено і чітко.

Стаття в тему: Як отримати те, чого справді хочеш. Рецепт Барбари Шер

Відволікайтеся для успіху

Постійне відволікання уваги заважає нам в роботі та в навчанні. Принаймні, це поширена думка більшості. Уявіть собі, що ви сидите в шумному місці. Щоб сконцентруватися на важливій розмові, вам необхідно відфільтрувати шум решти голосів. Деякі можуть це зробити. В інших фільтри працюють гірше, вони будуть відволікатися, не зможуть сфокусуватися, думки будуть хаотично перестрибувати. Але дослідження показало, що такі люди стали успішнішими в житті, володіючи неабиякими творчими здібностями. За даними Тіма Харфорда, в дослідженні 35 творчих студентів 22 володіли слабкими фільтрами уваги і постійно відволікалися.

Ще один подібний експеримент був проведений психологом Берніс Эйдюсон. В даному випадку вона спостерігала за вченими. У робочій групі з 40 осіб 4 отримали Нобелівську премію, ще кілька досягти не менших успіхів. А у решти кар’єра не була настільки ж яскравою. Цікаво те, що вчені, які домоглися успіху, частіше інших міняли теми робіт, деякі до 40 разів! В чому секрет таких змін? Різні теми підживлювали і доповнювали один одного. Ці вчені не слідували якомусь порядку, але дозволили хаотичного потоку нести себе, розвиваючись разом з ним.

Хаотична креативність: метод обхідних стратегій Брайана Іно

Іноді, під час дедлайнів, авралів, коли треба видавати креативні ідеї, вони закінчуються. Замість ідей приходить паніка, процес творення порушується, людина входить в ступор. На цей випадок існує безліч методів підхльоснути креативність. Один з них створив відомий музикант і продюсер Брайан Іно, «Обхідні стратегії». Музикант іноді писав для себе на картках спонукальні і надихаючі пропозиції, наприклад, «Поважай свою помилку як приховане намір». Іно зібрав близько 20 стратегій, з довільними висловлюваннями на картках. Один Брайана Іно, художник Пітер Шмідт, також розробив схожий підхід стимуляції креативності. Разом вони створили метод «Обхідних стратегій»: 128 думок, ідей, записаних на картках. Якщо людина відчувала себе в глухому куті, він тягнув одну картку навмання і, відштовхуючись від запропонованого, рухався у своїй роботі далі. Приблизно такий же метод практикують відома танцівниця і хореограф, Твайла Тарп. Вона сортує свої творчі проекти в коробки. Там зберігаються цікаві статті, фотографії, замітки: все, що може стати джерелом натхнення для кожного проекту.

Коробка дозволяє мені відчути зв’язок з проектом. Це грунт, на якому я стою. Я відчуваю це, навіть коли відкладаю проект: можна прибрати коробку на полицю, але я знаю, що вона там. Назва проекту, написане на коробці жирними чорними літерами, є постійним нагадуємо, що у мене з’явилася ідея і я можу повернутися до неї незабаром.

Книга Тіма Харфорда сповнена яскравих прикладів. Автор вивчив і проаналізував безліч кейсів успіхів і невдач великих компаній та історичних подій. Він демонструє, як здорова частка хаосу здатна вдихнути життя у, здавалося б, безнадійні проекти. Він не закликає відмовитися від впорядкованості і систематизації в роботі і житті. Але дозволити собі стати частиною природного енергії потоку, які здатні розкрити наш креативний потенціал, відмовитися від шаблонного мислення, дії на «автопілоті».

Хаос

Як безлад змінює наше життя на краще

Замовити книгу