Думаєте, що знаєте все необхідне про власному тілі? Подумайте ще раз. В еру Вікіпедії і книг типу «10 способів стати здоровим за 10 днів» системні та достовірні знання на вагу золота. Ставлення до людського тіла змінювалася від епохи до епохи. Стародавні греки вважали тіло посудиною життя, середньовічні клірики —джерелом гріха, а в 1920-ті говорили про перехід до ідеального тіла-механізму.

У трактаті «Мистецтво війни» Сунь-Цзи написав: «Знай противника і пізнай себе, і ти будеш непереможний». Про розуміння людського організму — нова книжка від «Манн, Іванов і Фербер» — «Як працює тіло».

Замовити книгу

Dorling Kindersley входить в видавниче об’єднання Penguin Random House, яке за 4 роки випустило книги 70 Нобелівських лауреатів. Книги Dorling Kindersley переводять на 62 мови для 87 країн. Представництва видавництва є в містах-мільйонниках: Делі, Лондоні, Мельбурні, Мюнхені, Нью-Йорку і Торонто. У 2016 отримали вищу премію Junior Design Award в категорії «Інноваційна книга року» за «DK Braille Counting».

Вчимо анатомію людини по методу да Вінчі

Dorling Kindersley ризикнуло, відкривши книгою «Як працює тіло» серію «How it works». Другий і третій книгах — «Як працюють гроші» і «Як працює їжа» — пощастило більше. Вони грають на полі постійних змін. Енциклопедії, які вийшли 5 років тому, безнадійно застаріли. З’являються нові концепції, змінюються старі: в їжі (вегетаріанство, ГМО) та фінансах (безготівковий розрахунок, поведінкова економіка). З людським тілом складніше. Зябра з крилами за століття еволюції не з’явилися, а до 200 років дожити неможливо навіть в стилі хюгге.

Не з’явилися нові органи, але змінилося ставлення до тіла. Першопрохідцем вивчення людини став Леонардо да Вінчі — художник, винахідник і вчений, який створив перші анатомічні атласи. Сучасні студенти факультетів образотворчих мистецтв використовують замальовки Леонардо для вивчення будови тіла людини.

Далі тіло почали вивчати з шаленою швидкістю: відкрили циклічність кровообігу (1628 р.), існування мережі капілярних судин (1661 р.), класифікували смакові відчуття (середина XVIII ст.). Сучасна наука теж не відстає: в 2016 році японський біолог Есінорі Осумі отримав Нобелівську премію в галузі фізіології та медицини. Він розкрив механізми аутофагії — утилізації та переробки непотрібних частин клітини. Аутофагия очищає клітини організму від інфекцій і токсинів.

Dorling Kindersley спробували вмістити масив знань про людському тілі у 256 сторінок. Вийшло? Давайте розбиратися.

Міфологія будови тіла людини

Автори книги «Як працює тіло» — Вірджинія Сміт і Нікола Темпл. У останньої в активі книги по здоровому харчуванню: «the Sorting Beef from the Bull: The Science of Food Fraud Forensics», «Eater beware» і «Best Before: The Evolution and Future of Processed Food». До редактури перекладу видавництво «Манн, Іванов і Фербер» привернуло кандидата біологічних наук фізіолога О. В. Сергєєву. Так вийшло позбутися від дрібних помилок оригіналу.

Хобі співавтора книги Миколи Темпл — створення малюнків тваринного світу. На ілюстраціях (зліва направо): смертельно отруйна смугаста каракатиця і найбільша в світі австралійська каракатиця

Автори хотіли максимально відійти від концепції анатомічного атласу. Dorling Kindersley позиціонує цей путівник по тілу людини як «антиучебник для старшокласників». Якщо додати крапельку фантазії, можна побачити художню лінію існування людського організму: від структури клітини до смерті.

А ось в питаннях достовірності інформації краще не фантазувати. Для довідкової літератури правдивість важливіше красивої картинки. Не дарма британське видавництво HarperCollins у тлумачному словнику Collins English Dictionary 2017 року словом визначило «fake news». Людське тіло — благодатне поле для спекуляцій. Так, один з найстійкіших міфів — поділ мови на зони, кожна з яких відповідає за сприйняття окремого смаку. Тільки в 2015 році вчені з Колумбійського університету довели, що за почуття смаку відповідають спеціальні нейрони в мозку. Вони «переводять» сигнали рецепторів мови на зрозумілі мозку дані.

У видання «Як працює тіло» проблем з достовірністю немає. Для боротьби з тілом як чимось загадковим книга включає останні дослідження в області фізіології. Так, автори розповідають про палеолітичної дієті, яку вчені почали досліджувати лише 4 роки тому. По дієті раціон складається з харчових продуктів з мінімальною обробкою: фруктів, овочів, горіхів, насіння. А ось риба і м’ясо тварин з промислових ферм небажано.

У книзі розповідається і про механізм старіння. Автори врахували останні дослідження впливу довжини повторюваних ділянок ДНК (теломер) на кількість циклів ділення та оновлення клітин. Чим довше теломери, тим довше людина буде молодим. Дослідження принесло Нобелівську премію по фізіології і медицині вченим із США в 2009 році.

«Як працює тіло» vs тести з анатомії: хто кого?

Як і належить підручнику (навіть з приставкою «анти»), він не агітує, а дає чітку картинку. Замість плакатного «Піднімайте тяжкості правильно» ви дізнаєтеся, що підняття тягарів з нерівною спиною — часта причина болю в спині. Не говорять автори і про шкоду алкоголю, але зазначають: після 250 грамів вина організм може втратити літр рідини. Вибір за читачем, тому книгу добре читати всією родиною.

16 лютого «Як працює тіло» займала 35 місце серед ТОП-100 книг на Amazon в категорії «Науковий довідник». Ми вирішили перевірити, наскільки вона буде корисною старшокласникам і студентам перших курсів спеціалізованих інститутів. Для цього використовували тести «Анатомія людини» 2012 року. Тести розроблені на основі програм, які затвердило Міністерство освіти і науки, молоді та спорту (зараз — Міністерство освіти і науки) і складаються з 7 розділів. Для експерименту ми взяли 7-сторінковий базовий розділ «Клітина. Тканина. Орган. Організм». З допомогою книги відповіли на 35 питань з 58 — це 60% правильних відповідей! Хороший результат для науково-популярної книги про анатомії людини з упором на картинки.

Кому порадимо книгу «Як працює тіло»:

  • старшокласникам, які готуються до олімпіад і контрольним;
  • батькам як базову книгу по анатомії для дітей;
  • тим, хто хоче дізнатися базові речі з анатомії і фізіології для розуміння книг інших авторів (наприклад, «Візуальний атлас людського тіла» і «Чарівний кишечник»).

Старшокласникам книга стане в нагоді не тільки на уроках анатомії.
В ній, наприклад, написано, чому на уроках фізкультури не можна бігати без зупинки всі 45 хвилин.

Цікавинки по темі

  • Institute of Human Obsolescence (Нідерланди) розробила костюми для заробітку криптовалют на енергії тепла людського тіла. Спеціальні костюми наділи на 37 працівників інституту, які брали участь в експерименті 212 годин. 80% заробітку дісталося учасникам. Засновник IoHO презентував акцію як арт-проект;
  • Нью-Йоркська Академія Медицини (New York Academy of Medicine) організувала проект #ColorOurCollections. До участі запросили бібліотеки, інститути та архіви, які оцифровують фонди в pdf-форматі і створюють з них розмальовки. Роздрукуйте будь-який орган або ціле людське тіло і розмалюйте їх з дітьми. Заодно розкажіть про анатомію — ви ж прочитали перед цим «Як працює тіло»?

Приклад розмальовки #ColorOutCollections

  • National Geographic на Youtube-каналі за 5 хвилин розповідає, наскільки реально бігти без зупинки 2 години і як працює наш мозок;
  • після прочитання книги можете перевірити отримані знання про тіло — у комп’ютерній грі Surgeon Simulator, де ви в ролі хірурга зможете пересадити серце інопланетянину і Трампу.

Лінія людського тіла «Як працює тіло» закінчується смертю. Сама ж книга закінчується на позитивній ноті. В розділі «Розум має значення» розповідають про реакції мозку на зовнішні подразники: він запам’ятовує («Навички навчання»), радіє, боїться («Одні емоції») і дивує («Незвичайні уми»). І тільки сон не залежить від зовнішніх факторів — він приходить щоночі, навіть якщо потрібно написати твір, диплом або звіт по роботі. Людина третину життя проводить уві сні, і ніхто не знає навіщо. Мабуть, це єдина таємниця людського тіла, яку не розкрили в «Як працює тіло».