Ви вже чули про дизайн-мислення, але думаєте, що це щось складне і модне, абсолютно незастосовне до повсякденного життя? Виявляється, немає. Дизайн –мислення – це нестандартний, творчий підхід у вирішенні практично будь-яких завдань. Як доводить один з «батьків» дизайн-мислення і засновник легендарного інституту дизайну Стенфорда, Бернард Зростав у книзі «Звичка досягати», світ пропонує нам сотні варіантів і можливостей, якщо ми відмовимося від звичного мислення та стереотипів, віддаючи перевагу креативності мислення.

Що таке дизайн-мислення?

Давайте для початку визначимося з термінами. Чим дизайн – мислення відрізняється від стандартного мислення, як воно пов’язане з дизайном і чим може бути корисне практично кожному з нас? Бернард Ріс викладає дизайнерське мислення вже більше 50 років. Він ввів цей термін, коли помітив, що дизайнери, вирішуючи проблеми і завдання, підходили до них нестандартно, цікавіше, більш творчо, ніж інші. Як результат: питання вирішувалися ефективніше і швидше. Крім того, дизайн-мислення допомагає зосередитися на поставленій цілі і досягати розпочатого.

За словами Роса, принципи дизайн-мислення застосовні для вирішення будь-яких життєвих завдань, для ефективного досягнення цілей. Його студенти навчилися звільнятися від пут прокрастинації, перестали обмежувати свій творчий потенціал, змогли впливати на навколишній світ та отримувати бажаний результат.

Ось концепція дизайн-мислення, створена Бернардом Росом.

  • Проникніться почуттями і потребами інших людей. Це на чало почав. Коли ви займаєтеся дизайном, то насамперед думаєте не про себе. Ви орієнтуєтеся на потреби і бажання інших. На цьому етапі ви зазвичай тільки знайомитеся з проблемою.
  • Чітко поставте проблему . Виберіть саме ту проблему, яку ви хочете вирішити, або питання, на яке ви хочете відповісти.
  • Створіть ідею. Рождайте будь-які рішення будь-яким доступним способом: в рамках колективного обговорення, побудови асоціативних рядів, начерків на серветках. Але ці рішення мають бути кращими.
  • Створіть модель свого рішення. Не прагніть до досконалості, створіть прототип того, що вам по силам.
  • Перевірте свою ідею і прислухайтеся до оцінки результатів.

Наші уявлення про світ – ілюзії

Мабуть, це одне із самих складних тверджень для розуміння і прийняття. Наше життя, по суті, не важлива. Це не привід стрибати з мосту. Це філософське питання нашого буття. Ми сприймаємо дійсність і людей суб’єктивно. Наші погляди і уявлення про життя часом не мають нічого спільного з реальністю. Ось вправу, яке Ріс дає своїм студентам в Стенфорді.

Зробіть кілька глибоких вдихів. На кілька хвилин закрийте очі. Потім відкрийте їх і уважно переведіть погляд з одного предмета на інший. Кожен раз, коли в поле зору потрапляє новий об’єкт, скажіть, що він не має значення (наприклад, «Крісло не має значення»). Подумайте про родичів і інших дорогих вам людей, об’єкти і події, наприклад ваших головних досягненнях або придбання. На кличте їх, додавши, що вони не мають для вас значення. Потім спокійно посидьте кілька хвилин і повспоминайте.

Ця вправа може бути досить болючим для більшості. Ми повинні будемо сказати, що навіть важливі досягнення або самі близькі люди не мають значення. Але, за словами Роса, ця вправа розслабляє. Адже саме від нас самих залежить, що має значення в цьому житті. Так ми змінюємо свій погляд на дійсність. А це вже початок нестандартного мислення. Крім того, сконцентрувавшись на пріоритети в житті, ви зможете виділити для себе дійсно важливі досягнення. Ви зрозумієте, чого хочете досягти.

Як переосмислити проблему

Ми часто не доводимо розпочате до кінця, тому що не уявляємо собі, як обійти перешкоди, що виникли на шляху досягнення цілей. Як тільки ми стикаємося з проблемами, ми відразу шукаємо шляхи їх вирішення. Це нормально. Це зазвичай і банально. Не знайшовши швидко потрібного і ефективного рішення, ми схильні здаватися. Що радить експерт дизайн-мислення, Бернард Ріс? Для початку переосмислити проблему. Як у відомій байці про електричну лампочку.

Питання: Скільки потрібно дизайнерськи мислячих людей для того, щоб поміняти електричну лампочку?

Відповідь дизайнерськи мислячої людини: А навіщо взагалі використовувати електричні лампочки?

Існує кілька варіантів переосмислення проблеми, переоцінки можливих дій. Ріс радить відповісти на питання: у чому дійсно потребує людина або проект. Не наше уявлення про потреби, а справжні потреби проекту. У чому полягає біль клієнта.

Переосмислення проблеми — по суті, зміна точки зору. Далі можна почати генерувати нові ідеї для вирішення істинної потреби.

Стаття в тему: Без жалості до себе: виходимо за межі можливостей

Як створювати нестандартні ідеї

Бернард Ріс запропонував 22 способи генерування ідей, які використовують студенти Стенфордського інституту дизайну. Ось лише кілька з них:

Напружена робота

Найпродуктивніший метод, на думку Роса. Іноді ідеї приходять , як спалахи. Але зазвичай спалах передує важка праця і маса розладів.

Релаксація

Щоб підключити підсвідомість, необхідна релаксація. Є багато історій про те, як люди знаходили блискучі рішення під час сну або в мріях.

Мозковий штурм

На курсі промислового дизайну в Стенфорді студентів навчають вирішенню завдань (ми називаємо це дизайнерським процесом), скорочуючи його позначення до трьох літер ЄТС. Перша літера передбачає формулювання (express) ідеї: вихід з пробним рішенням. Другий крок — оцінка (test) ідеї: вивчення того, що в ній може спрацювати, а що ні. Третій крок, що позначається буквою З (cycle), передбачає повторення: вихід з новою ідеєю на основі того, що вже знайдено. Потім може послідувати перший крок: формулювання нової ідеї.

Гумор
Гумор — великий генератор ідей. Навіть у дуже складних ситуаціях жарти можуть підвести вас до того, чого серйозний мозок вам не підкаже.

Діаграми процесу
Цей інструмент дозволяє наочно і дуже коротко представити проблему. Для деяких проблем діаграми можуть включати різні змінні (наприклад, час) щодо інших. Окремий випадок — логічні схеми, що описують весь процес.

«Що якщо?»
Це чудовий інструмент для роздуми на етапі генерації ідей. А що якщо б не було сили тяжіння? А що якби фарба на будинку облупилася? Такі питання, які відволікають від основних думок, забезпечують вільний підхід до проблеми, який дозволяє ставити «не зациклені» питання.

І це лише мала частина тих методик, які можна використовувати при створенні нестандартних ідей і рішень.

Звичка досягати бажаного

Книга «Звичка досягати» сповнена яскравих, цікавих прикладів з життя автора та його учнями, показують, як дизайн-мислення допомагає досягати бажаного: в роботі і в повсякденному житті. Від вирішення глобальних проектів і завдань до пошуку супутника життя. Крім того, Ріс пропонує багато нескладних і кумедних вправ на розвиток креативності та гнучкості мислення. Мабуть, один з самих вражаючих висновків книги – це те, як дизайнерське мислення вчить нас брати відповідальність за власне життя. Проаналізувавши свої бажання і досягнення, відкинувши все зайве і непотрібне, ми чітко бачимо поставлені цілі і завдання, розуміємо, навіщо нам це треба і як досягти бажаного. Ми перестаємо пасивно плисти за течією і беремо відповідальність за своє життя.

Звичка досягати. Як застосовувати дизайн-мислення для досягнення цілей

Замовити книгу