«Мене швидко або залишитеся ні з чим». 17 квітня у Києві пройде майстер-клас Іцхака Адізеса «Зміни та їх вплив на лідерство». Інакше як гуру менеджменту Адізеса сьогодні не називають. Його книги перекладені на безліч мов, стоять на книжкових полицях власників бізнесів, комерційних директорів, топ-менеджерів і т. д. Чому вони не просто читають Адізеса, а слідують за його ідеями? Ось думка одного з наших постійних клієнтів – Олега Лиховида, президента Корпорації Бізнес Конгрес.

Чому я читаю Адізеса

– Враження від робіт Адізеса порівняю з тим, як підліток з поганим зором вперше одягає окуляри. Те, що було нечітким, а то і зовсім пливло в тумані, отримує чіткі контури. Так і після мого знайомства з відкриттями Адізеса багато в розумінні управління організацією стало на свої місця. Саме так – відкриттями – я називаю висновки, які автор сформулював у своїх роботах. У всякому разі, для мене вони стали саме такими. Що ж це за відкриття?

Іцхак Адізес сформулював так званий вітамінний комплекс Адізеса – чотири основні функції або ролі, які повинні бути присутніми в будь-якому управлінському рішенні. Тим, хто знайомий з роботами Адізеса, вони відомі: результативність, адміністрування, підприємництво та інтеграція (РАПИ). Причому відсутність у рішеннях однією з функцій призводить до неправильного управління (як же часто ми його зустрічаємо!). При цьому людині властиво приймати рішення в одній з названих ролей, а значить, рішення в іншій манері, виконання інших ролей дається йому складніше.

Ідея класифікації людської природи за чотирма типами не є новою. Ми знаємо Гіппократа з його чотирма типами темпераменту, Карла Густава Юнга з чотирма психологічними типами (орієнтованими на мислення, почуття, відчуття, інтуїцію), Вільяма Моултона Марстона з концепцією DISC (Dominance, Influence, Steadiness, Compliance – Домінування, Вплив, Стабільність, Адаптивність).

Заслуга доктора Адізеса не у відкритті ще однієї класифікації. Іцхак Адізес чітко продемонстрував, що люди, які уособлюють кожен з типів, не знаходять спільної мови з іншими типами. Результати цього ми часто спостерігаємо в організаціях, коли в простій, здавалося б, ситуації колеги не можуть прийти до консенсусу і просто підкоряються чиєюсь «залізної волі» або адміністративному тиску. Більше того, доктор Адізес ясно довів, що така організація в довгостроковій перспективі нестійка і навряд чи переживе володаря «залізної волі».

Головна заслуга Адізеса, на мій погляд, у доказі необхідності всіх типів для стійкості організації – комплементарної команди, а також у відкритті способу, як ці взаємовиключні типи можуть знаходити консенсус, синергетично посилюючи всю організацію.

Ще одне важливе значення відкриття Адізеса полягає в структуруванні управління вже не на ролі, а, я б сказав, складові: вплив, повноваження і влада (Вп, П, Пл). Ці складові практично завжди не збігаються. Більш того, їх часто не вистачає для реалізації обов’язків будь-якого керівника. Багато хто ще пам’ятають часи, коли Кучма постійно просив собі додаткових повноважень, щоб виконувати свої обов’язки. Типовий адміністративний похід.

Більш того, Адізес стверджує, що якщо повноваження зосереджуються вгорі, то влада якраз часто належить тим, хто нижче. Особливо, якщо вони об’єднані. Причому не обов’язково формально. Вони можуть бути спаяні спільним інтересом і, навіть не домовляючись, протистояти повноважень верхівки.

Мало хто в бізнесі розуміє цю тезу. Надто вже він революційний.

Третє відкриття Іцхака Калдерон стосується етапів розвитку будь-якої організації, а також умов її довговічності, і навіть вічності. Адізес чітко окреслює, які співвідношення вітамінів і складових управління характерні і необхідні кожному з цих етапів. Головний його висновок полягає в тому, що до розквіту організації перераховані етапи є заданими, і ніяка організація не може їх уникнути. А ось після розквіту етапи не є детермінованими. Наприклад, організація може не скочуватися в бік смерті, а зачепитися за бюрократизм. Але при цьому вона може бути монополістом у реалізації певних функцій або перебувати на зовнішньому вигодовуванні, наприклад, бюджетний.

Більш того, Адізес дає рекомендації, що робити, щоб взагалі не залишати етап розквіту, тобто утримуватися в цьому стані. Це складно, але у нього є рецепти.

Відзначу і один «недолік» теорії Адізеса. Більшість керівників не знають, до якого місця її прикладати. Приблизно як мавпа з окулярами. Такі керівники все більше просять інструкцій, як в якій ситуації діяти, або тестів, щоб виявити ентузіастів або дармоїдів. Більшість наших керівників вважають, що їх бізнес роблять окремі генії. Насправді ж, стійко зростаючий бізнес роблять правильні команди з правильними підходами. За Адизесу, комплементарні команди з внутрішньої синергією. І доктор Адізес навіть має методику вирощування такої синергії.

Так чому ж це відкрило мені очі, чи дало окуляри моєї короткозорості? Я отримав ступінь магістра ділового адміністрування (ступінь, яку Адізес не дуже-то шанує) і розумію, для чого бізнесу необхідні маркетинг, фінансовий менеджмент, управління персоналом, збалансована система показників, 6 сигм і т. д. і т. п. Я вивчав систему управління якістю, ощадливе виробництво, розумію важливість процесного підходу для ефективності бізнесу.

Але все вивчене мною раніше не давало мені способу впровадження цього в життя моєї компанії. Я не розумів, як організувати персонал на досягнення успіху, не вдаряючись в зарегламентованість і не допускаючи партизанщини. Я до кінця не міг зрозуміти, чому розумна людина досягає чудових результатів в чомусь одному і абсолютно провалюється в іншому (наприклад, після підвищення). Після ознайомлення з роботами Адізеса всі ці «не зникли. Це не означає, що ми досягли досконалості, але я зрозумів, де він знаходиться, і у мене є карта кам’янистих стібок, які ведуть до неї.

Я прочитав практично усі перекладені на російську мову книги Адізеса і раджу їх усім, з ким веду більш-менш серйозна розмова про управління організацією, родиною, власним життям. Якщо на всі книги сил не вистачить, то просто прочитайте «Управління життєвим циклом корпорацій» і «Керуючи змінами».

Книги Іцхака Адізеса

1. «Адізес. Найкраще. Їжа для роздумів»

2. «Як подолати кризи менеджменту»

3. «Стилі менеджменту. Ефективні та неефективні»

4. «Управління життєвим циклом корпорацій»

5. «Керуючи змінами. Як ефективно управляти змінами в суспільстві, бізнесі та особистому житті»

6. «Ідеальний керівник. Чому їм не можна стати і що з цього випливає»

7. «Розвиток лідерів. Як зрозуміти свій стиль управління і ефективно спілкуватися з носіями інших стилів»

8. «Роздуми про особистому розвитку» (раніше видавалася під заголовком «Особисте зростання»)

9. «Політичні осяяння»

Досвід впровадження методології Адізеса

«Методологія Адізеса. Реальний досвід впровадження»

Книга про реальному впровадженні методології Адізеса на пострадянському просторі, написана у співавторстві Шохамом Адизесом – віце-президентом Інституту Адізеса по операційному управлінню, Олексієм Капустою – представником Інституту Адізеса в Україні та Владиславом Бурдою – власником і президентом великої сімейної корпорації, успішно впровадила у себе всі 11 фаз організаційної трансформації методології Адізеса.