Світ переповнений інформацією. Щогодини ми отримуємо величезну кількість даних, більша частина яких, на жаль, неточна. Їх можуть спотворювати випадково чи навмисне, доносячи до користувачів лише частина потрібної інформації. Нас дурять, а ми і раді користуватися неперевіреними цифрами, неточними цитатами, сумнівними фактами. Нейробіолог і психолог, професор Деніел Левітін в книзі «Путівник по брехні» пояснює, як відрізнити правду від недоправды, брехні і дезінформації.

Три види дезінформації

Як вважає Даніел Левітін, за останні п’ять років було створено більше інформації, ніж за всю попередню історію людства. До речі, звідки у нього така інформація? Як би те ні було, він правий в одному: занадто багато інформації. І мова йде не просто про друкованих матеріалах, але про сайти, відео, вміст соціальних мереж. Як часто ми робимо перепис цитат знаменитостей, які, як виявляється пізніше, їм не належать або перекручені? Проблема недостовірної інформації не нова. Ще з давніх часів дезінформація слугувала потужним знаряддям в політичних і військових цілях. Дезінформація дуже швидко поширюється, вона вміло маскується під реальні факти і вона – явне зло. В останні кілька років ми стали свідками інформаційних війн, які ведуться в кіберпросторі. Автор класифікував брехня в три категорії, кожній з яких присвятив окремий розділ книги.

— Числова дезінформація. Спеціально для любителів точних даних і цифр створено потужне знаряддя обману. З допомогою неправильних даних, підтасовок, графіків, діаграм, дані спотворюються, а користувачі роблять неправильні висновки.

«Приклад про те, що кількість книг, які читають учні, починаючи з другого класу неухильно знижується з кожним роком. Як наслідок, можна говорити про те, що наша система освіти зіпсувалася: у дітей не виробляється корисна звичка до навчання, їх не хвилює саморозвиток, вони не залучені в процес інтелектуально. А тепер зупиніться і задайте собі питання: а чи можна вважати кількість прочитываемых книг адекватним мірилом? Чи можемо ми з його допомогою робити висновки на цю тему? Другокласники зазвичай читають дуже короткі розповіді, і обсяг книг збільшується з віком. До середньої школи діти можуть прочитати «Повелителя мух» (дві сотні сторінок), а до коледжу — «Війну і мир» (1225 сторінок). Можливо, слід оцінювати кількість прочитаних сторінок або той час, які було проведено за читанням?»

— Історії, які насправді не відповідають дійсності і відводять нас від фактів. Така інформація щільно переплітається з правдивою інформацією, її постять в соцмережах, історії поширюються миттєво, але правдиві вони?

— Хибні методи мислення. Автор показує, як визначати, що є правда, а що брехня.

Щоб розібратися у всіх трьох категоріях дезінформації Левітін застосовує метод критичного мислення: не ставити все під сумнів, але навчитися виділяти ті факти і твердження, які мають під собою реальні докази. Завдяки основ інформаційної грамотності кожен з нас здатний визначити, де є достовірні джерела, а де лише псевдонаукові. Де дійсно присутній доказ, а де лише суб’єктивне ставлення мовця. Інформаційна грамотність допоможе кожному з нас не стати жертвою інформаційних обманщиків, і не попастися на їх гачки.

Чому не можна довіряти всьому в новинах

Здавалося б, що може бути надійніше інформації, отриманої з офіційних джерел? Ми дивимося телевізор, читаємо щоденні газети, і, не замислюючись, сліпо віримо даними і цифр, наданих нам. Сумний факт у тому, що навіть дуже перевірені і надійні джерела можуть помилятися. Як зрозуміти, де правда, а де брехня, особливо, якщо мова йде про нібито точних даних, графіках і статистики? Левітін пропонує кілька простих методів:

Перевірка фактів на правдоподібність

Нам здається, що статистика настільки точна і холодна наука, що там не може бути помилок. Але почекайте, хто ж складає статистичні дані? Звичайні люди, співробітники статистичних бюро, наприклад. По – перше, вони теж можуть елементарно помилятися. По-друге, статистичні дані – це не факти, а інтерпретація. Тому кожен статистичний факт можна перевірити на його правдоподібність. Це може зробити практично кожен з нас, включивши елементарну логіку. Наприклад, багато людей плутаються у відсотках. Цим легко маніпулювати.

Наприклад,

«У своїй статті для журналу Science Луї Поллак і Ганс Вайс повідомили, що з моменту утворення Satellite Communication Corp..

…витрати на телефонні розмови знизилися на 12 тисяч відсотків. Якщо витрати зменшуються на 100%, вони падають до нуля (і не важливо, якими вони були спочатку). Якщо ж витрати падають на 200%, це означає, що хтось платить вам ту ж саму суму, яку колись платили ви йому, щоб отримати його продукт. Зниження на 100% трапляється вкрай рідко, а зниження на 12 тисяч відсотків здається і зовсім малоймовірним»

Розборки з середніми числами

Середнє число – штука корисна. Воно дає можливість описати велику кількість інформації одним числом. Однак, не все так просто. Середні можуть бути оманливими. Вони лише показують деякий загальний показник даних вибірки.

«Ви можете прочитати, що один з п’яти новонароджених дітей — китаєць. Ви помічаєте, що у шведської родини, що живе на вашій вулиці, вже є четверо дітей, а зараз вони чекають поповнення. Але це не означає, що в родині народиться маленький китаєць. Середнє значення обчислено по всіх народжень у світі, а не в конкретній сім’ї, в конкретному будинку, в конкретному районі або навіть країні».

Тому важливо дуже обережно читати новини про середні зарплати в галузі, середніх пенсії, і їх інтерпретувати. Один з методів обману, використовуючи середні числа – по вибірках з непорівнянних сукупностей. Виходить нісенітниця, типу:

«В середньому у кожної людини одне яєчко»

Думка експертів може бути помилково…

Скільки разів ми читаємо думка дуже шанованого лідера думок, фахівця в своїй області, про те, що «це не буде працювати». Однак згадаємо, скільки разів відомі і досвідчені редактори відмовляли тієї ж Джоан Роулінг. Таких прикладів достатньо. Тому кожен раз читаючи думку експерта, слід пам’ятати наступне: він – експерт у своїй галузі, але може помилятися в суміжній. Зазвичай знання експертів досить вузькі. Крім того, будь-який експерт – всього лише людина. Він має право помилятися.

Ієрархія джерел

Іноді, читаючи матеріали, ми розуміємо, що автори зверталися і до експертного думку, і до надійних джерел. Робота по збору фактів була пророблена велика і на совість. Існує певна класифікація або ієрархія джерел, які достовірні і заслуговують довіри. Наприклад, наукові статті, написані фахівцями, з рецензіями не менш відомих експертів надійніше науково-популярних статей.

Друковані видання, зазначені професійними преміями, теж намагаються уважно стежити за якістю матеріалів. Будь-яку заяву або вченого політика детально перевіряється. Однак, завжди варто пам’ятати про те, що навіть у них трапляються прикрі помилки. Крім друкованих видань важливо пам’ятати, яку інформацію ми отримуємо з інтернету. Соціальні мережі – це не джерело достовірної інформації! Існують сайти, які, як і друковані видання, заслуговують нашої довіри. Перевірити це можна, звернувши увагу на домен сайту. Дуже часто саме домен може першим вказати, наскільки достовірні дані публікуються. Офіційні сайти публікують більш достовірну інформацію, ніж комерційні. Крім того, комерційні сайти часто маніпулюють інформацією, спонукаючи користувача придбати той чи інший товар або послугу.

Деніел Левітін наводить безліч прикладів брехні і маніпуляції фактами і даними в повсякденному житті. Щоб не попастися в пастку інформаційних шахраїв, необхідно постійно включати критичне мислення і елементарну логіку. Інакше ми постійно метатися між неперевіреними фактами, не знаючи кому вірити.

Деніел Левітін

Путівник по брехні

Критичне мислення в епоху постправды

Замовити книгу