Більшість людей не люблять ходити на роботу. Не люблять занадто м’яко сказано: для багатьох це болісне і безглузде заняття. Якщо б не було необхідності заробляти гроші, навряд чи хтось добровільно продовжував працювати. Тим не менш, ми проводимо на роботі більшу частину свого життя. Спілкуємося з колегами частіше, ніж з рідними. Якщо проводити більшу частину життя нещасливими, то це, природно, позначиться негативно на особисте життя, на відносинах і на якості виконуваної роботи. Чи є вихід з цієї ситуації? Можна зробити людину щасливішою на роботі? Бізнес-тренер, Патрік Ленсиони, в книзі «Чому не всі люблять ходити на роботу» пояснює, як класний менеджер може і навіть повинен допомогти співробітникові, зробити його роботу більш приємною і важливою.

«Життя Брайана»

Книга «Чому не всі люблять ходити на роботу» не схожа на типову бізнес-літературу, книги з менеджменту або саморозвитку. Спочатку може здатися, що це невеликий художній роман, написаний простою, нехитрою мовою. Головний герой книги – Брайан Бейлі проходить шлях від рядового менеджера до СЕО великої компанії. Він присвятив своїй роботі більше двадцяти років, відмінний управлінець, але прийшов час вийти на пенсію. Спочатку Брайан розгублений і пригнічений, адже саме в роботі полягав основний зміст його життя. Однак по випадковості він вирішує змінити своє життя, і замість спокійного життя пенсіонера йде працювати менеджером в глухе ресторанчик.

Колись миле заклад, в якому завжди було людно, переживав найгірші часи. Власники стали байдужі до справ, співробітники зовсім не мотивовані. Брайан ж відчував себе жахливо після виходу на пенсію. Тому він запропонував свої послуги в якості менеджера, щоб оптимізувати роботу ресторану та підвищити його ефективність. Починаються пригоди Брайана на новому робочому місці. Він вводить нові робочі показники:

  • пунктуальність;
  • измеряемость.

Разом з колегами вони переживають падіння і злети, хтось чинить опір нововведенням, хтось із співробітників радісно їх приймає.

Моє завдання зробити так, щоб ви полюбили ходити на роботу

Ось ключовий посил історії про ТОП-менеджера на пенсії.

Чому люди незадоволені роботою

Друга, менша, частина книги присвячена проблемі незадоволеності роботою і варіантів виходу з такої ситуації.

Кожна нещаслива сім’я нещаслива по-своєму, – говорив Толстой.

Так і у випадку з нещасливим працівником: кожен нещасливий по-своєму. Незадоволеність роботою – штука абсолютно суб’єктивна. Високооплачуваний ТОП-менеджер може бути глибоко нещасливий на роботі, і ходить на неї щоранку, як на каторгу, а жінка, яка працює в їдальні тієї ж компанії, може бути абсолютно щаслива, бачити сенс життя в гарному обслуговуванні, і радіти кожному робочому дню.

Незадоволеність не знає кордонів, її важко осягнути, і ніхто від неї не застрахований

Джерела незадоволеності роботою

Автор наполягає, що ключ до вирішення проблеми – розуміння причин незадоволеності. Враховуючи, що незадоволеність роботою суто індивідуальна, Ленсиони все-таки виділив три причини.

Знеособленість

Людям подобається, коли вони щось значать для оточуючих. Їм хочеться, щоб їх цінували за навички та вміння. Щоб керівництво знало про них. Усвідомлювати, що ти «один з сірої маси офісного планктону» – дуже неприємно. Це б’є і по самооцінці, і по відношенню до роботи.

Непотрібність

Лікарі лікують, вчителі навчають, пожежники гасять пожежі. Вони приносять явну користь суспільству. А що робить офісний співробітник весь день у монітора, перекладаючи папірці? У нього вірніше всього виникне відчуття непотрібності. Він – просто гвинтик у системі. Робота компанії не зупиниться, якщо завтра він раптом не вийде на роботу. «Незамінних немає», – часто кажуть керівники. При цьому страждають звичайні працівники, відчуваючи свою непотрібність. І, як результат, показники компанії падають.

Неизмеряемость

Співробітники повинні реально відчувати свій внесок у загальний процес. Показники їх роботи не завжди можна виміряти матеріально. Так в історії про Брайана, співробітник ресторану ставив галочки, коли клієнт усміхався йому. Маючи інструменти для вимірювання своєї роботи, люди будуть відчувати себе потрібними, і відчувати, що вони самі відповідають за своє життя. Завдання керівника – продумати, які це будуть інструменти і як їх впровадити.

Стаття в тему: Три кроки для побудови раціональної колаборації

Управління задоволеністю

Розібравшись з причинами незадоволеності працівників, грамотний керівник повинен вибудувати стратегію їх залучення та мотивації. В ідеалі він отримає задоволених працівників, меншу плинність кадрів і підвищення продуктивності праці.

Природно, на шляху впровадження змін можуть бути перешкоди, як з боку самих працівників, які не бажають що-небудь міняти, так і об’єктивні організаційні моменти. Але кожну з трьох основних причин незадоволеності можна скорегувати.

Ленсиони наводить кілька прикладів нещасливих працівників, від нічного портьє в готелі до керівника відділу маркетингу великої компанії. Кожен з них дійсно незадоволений роботою по-своєму і нещасливий. У кожного з них в основі лежить одна з вищеназваних причин. Завдяки грамотній коригування робочого процесу ставлення до роботи людей поліпшується. Нічний портьє перестає бути просто знеособленим номером, а керівник розуміє, що працює на благо клієнтів.

Кілька порад автора менеджерам, які хочуть і готові змінити життя своїх співробітників: перш за все, запитайте себе – чи я знаю своїх підлеглих? Оцініть їх, яка причина, на вашу думку, лежить в основі їх незадоволеності? Поговоріть з людьми віч-на-віч і створіть план коригування робочої ситуації.

Основна думка книги «Чому не всі люблять ходити на роботу» – люди хочуть бути потрібними, впізнаваними і відчувати, що приносять реальну користь компанії і суспільству в цілому. При бажанні, менеджменту не потрібно витрачати гроші, щоб ефективно працювати з співробітниками. Твердість у відносинах не потрібна, це тільки озлоблює і ламає людей. Потрібно бажання щось змінити, зрозуміти людей і спільно працювати над поліпшеннями.

Чому не всі люблять ходити на роботу

Замовити книгу

У тексті використано кадр з фільму «Стажер»