Лідерство — складна тема для написання книг. Покоління Y змінюється поколінням Z, роботи пишуть статті і варять каву — не змінюються тільки міфи навколо лідерства. Так, уміння вести за собою людей часто пов’язують з особливими «генами боса», вродженим талантом або удачею. Поділ на ведучих і ведених залишається м’якою варіацією індійських каст: ким народився, тим і будеш. У нас два питання — хто винен і що робити? На останнє питання ми точно ответbv — самоосвічуватися!

Парадокс: чим популярніший тема, тим важче знайти по ній корисну літературу. В основному це «старі пісні про головне» — суміш відомих концепцій і принципів, загорнута в гарну обкладинку. Наша добірка не про це. Для вас відібрали 4 книги, в яких є все, що потрібно керівнику будь-якого рівня: чому навчитися у лідерів зі світовим ім’ям, як вилікувати токсичний колектив і де знайти «лідери для лідерів».

Сідні Фінкельштейн «Супербоси. Як видатні лідери плекають таланти»

Замовити книгу

Лідер — це не просто людина, яка керує колективом або нацією. Лідер створює з підлеглих професіоналів і стає генератором талантів. Сідні Фінкельштейн називає таких людей «супербоссами» і його книга «Супербоси. Як видатні лідери плекають таланти» — для тих, хто хоче стати таким наставником.

Супербоссов Сідні ділить по стилів керівництва:

 • чудові сволоти — вислів “Головне не перемога, а участь” не для них. Тому “чудові сволоти” навряд чи стануть душею компанії через виняткову вимогливості;
 • вихователі — за стилем управління близькі до традиційного розуміння наставників. “Вихователі” допомагають людям досягти того, про що ті і мріяти не сміли;
 • бунтарі — вони потрапляють до збірки типу «10 людей, які змінили світ». Цей тип лідерів приваблює девізом: «Робота — це життя, а життя — це пристрасть».

Сідні Фінкельштейн чесно говорить: книга не стане чарівною пігулкою, з якою ви відразу станете супербоссом. Тому він пропонує освоїти кілька прийомів з книги, і поступово розширювати арсенал інструментів лідера і наставника.

Джеффрі Гартен «Від шовку до кремнію. 10 лідерів, які об’єднали світ»

 

Замовити книгу

На землі живе 7,5 мільярдів людей, і ця кількість зростає з кожним роком. Разом з ними зростають технології, розвивається міжнародне право. Ці фактори призводять до процесів глобалізації: натовп замінює громадянське суспільство, тимчасові об’єднання — союзи для захисту прав та інтересів. Людство — величезний складний механізм, і чим більше думаєш про нього як про механізм, тим більше відчуваєш себе маленьким гвинтиком. Може єдина деталь змінити все? Джон Рокфеллер, Маргарет Тетчер, Енріке Мореплавець і інші лідери з книги «Від шовку до кремнію» доводять, що — так, може.

Для своєї книги Джеффрі Гартен відбирав лідерів за єдиним критерієм — перетворює досягнень. Кожен з героїв «Від шовку до кремнію» став першопрохідцем однією з епох: енергетики, вільного ринку, високих технологій. Вони зв’язали світ і зробили нас ближчими один до одного. Але як досвід людей, що змінили життя мільйонів, допоможе управлінцям локальних маленьких компаній?

 • Дасть зрозуміти, що глобалізація стосується кожного. Якщо ви відчуваєте світової курс, то зможете слідувати йому і вести людей за собою. А далі, хто знає, може саме ви запустите хвилю змін по всьому світу?
 • Переконає, що теорія без практики мертва. Тому в книгу «Від шовку до кремнію» не потрапили вчені, економісти і філософи. У списку тільки ті, хто втілив у реальність великі ідеї;
 • Покаже, що майбутнє — за позитивними змінами. Жорстокі безпринципні лідери (або швидше диктатори) можуть досягти великих цілей, але це не єдиний відповідь на питання «Як досягти успіху?». Вести за собою людей і бути з ними в гармонії — реально;
 • Навчить бути відкритим новому. Складно уявити, наскільки закритим був Китай в XII столітті і наскільки непрохідною здавалася Африка на початку XV століття. Світ пропонує нові можливості — скористаєтеся ними?

Ян Мульфейт, Меліна Кістки «Надихаючий лідер. Команда. Смисли. Енергія»

 

Замовити книгу

Зіграємо в просту гру. Дайте відповідь на питання: якими якостями повинен володіти успішний лідер? Якщо ви використовували вираження «справлятися з труднощами», «перебороти себе», «подолати слабкості» — книга «Надихаючий лідер. Команда. Смисли. Енергія» для вас.

Ключовий посил Яна Мульфейта і Меліна Кістки: «Лідер переможе, якщо буде використовувати переваги, а не виправляти недоліки». Корегуйте, а не ламайте людей — тоді команда під вашим лідерством буде максимально ефективною.

Лідеру заважають перемогти 4 міфу:

 • «Мрія не має нічого спільного зі словом «треба» і роботою» — цей шлях буде довгим або коротким, але це шлях до провалу. Якщо лідер любить те, чим займається, він вдихне цю пристрасть у оточуючих.
 • «Буду працювати 24 години на добу, 7 днів в тиждень — так я стану справжнім лідером» — квиток в один кінець до професійного вигорання. Добре, що енергія — поновлюваний ресурс, тому заряджайте свої «батарейки» і будьте щасливим лідером. До речі, про щастя….
 • «Спочатку доб’юся успіху, а потім вже буду щасливим» — для вимірювання успіху добре підходять вимірні показники: обсяг продажів або кількість нових точок продажу. Про те, що головне завдання лідерства — змінювати світ на краще, забувають. І дарма: в книзі «Надихаючий лідер» доводять, що жадібний бос рано чи пізно втратить повагу і любов підлеглих.
 • Брюс Тулган «Бути босом — легко. Бувай, неефективний менеджмент»

   

  Замовити книгу

  Дослідження автора серії книг про управління, Гаррі Чемберса показало: мікроменеджмент демотивує 85% працівників. Минуло 14 років, але нам здається, що цей результат актуальний дотепер. Мікроменеджмент — ретельний і постійний контроль роботи співробітників, який вбиває ініціативність, креативність і довіру.

  Бізнес-коуч Брюс Тулган вважає, що у микроменеджмента є серйозний конкурент на шляху до руйнування команд — недоменеджмент. Про те, як впоратися з цим токсичним фактором і розповідає книга “Бути босом легко”. В ній Брюс Тулган бореться з міфами сучасного менеджменту і розповідає, як стати хорошим керівником.

  Недоменеджмент — антипод микроменеджмента: лідери не ведуть, не керують і не доглядають. Чим же він такий небезпечний?

  • шкодить кожному елементу робочої ланцюга — керівники будуть незадоволені результатами, працівники не зможуть заробити більше грошей, відносини з постачальниками і клієнтами стануть гірше;
  • стійкий — кому сподобається надмірний контроль? А ось з виразом «порятунок потопаючого — справа рук самого потопаючого» всі знайомі. Коли лідер залишає роботу на самоплив, команда звикає до такого стилю;
  • дає помилкову надію, що легко бути лідером — на це наголошують автори багатьох книг з менеджменту та лідерства. Вони продають легкі рішення для складної задачі — як вести за собою і наділяти повноваженнями людей.

  Як любить говорити Людина-Павук із комікс-всесвіту Marvel: «З великою силою приходить велика відповідальність». В руках лідерів компаній будь-якого рівня, прем’єр-міністрів і президентів, генералів і полковників знаходиться влада над людьми. І якщо лідери навчаться використовувати її на благо — світ виграє від цього. Давайте зробимо win-win разом!