Якщо вам пощастить бути в Лондоні в кінці жовтня, неодмінно відвідайте виставку в Британському музеї «Єгипет після фараонів». Одним з найбільш значущих експонатів буде синайський кодекс – Codex Sinaiticus. Ця книга датується 4 століттям н. е. і є найстарішою біблією в світі. Побачити кодекс до цього часу можна було один раз: у 1990 році Британська бібліотека позичила його того ж Британському музею. Тому на власні очі побачити одну з найбільш рідкісних книг світу – велика удача.

Codex Sinaiticus

Історія кодексу драматична і загадкова, як і покладено настільки давнього манускрипту. У середині XIX століття кодекс вивіз німецький дослідник, Костянтин Тішендорф з монастиря св. Катерини на р. Синай по частинах. До 1933 року книга зберігалася в Росії, а потім була продана Великобританії. Зараз основна частина кодексу (347 аркушів) зберігається в Британській бібліотеці, 6 листів знаходяться в Петербурзі, 43 листа – в університеті бібліотеки Лейпцига. Бібліотека монастиря св. Катерина зберігає 12 останніх листів кодексу.

Щоб не обмежитися оглядом тільки Codex Sinaiticus, ми зробили добірку цікавих книжкових колекцій у музеях світу.

Британський музей

Потрапивши в Британський музей, рекомендуємо библиофилам обов’язково відвідати галерею під назвою king’s Library. Король Георг ІІІ в 1827 році подарував музею неймовірну колекцію книг. Колекція знаходиться в старому приміщенні музею, що саме по собі дуже цікаво. Постійно діє експозиція книг «Просвіта: відкриваючи світ вісімнадцятого століття» (Enlightenment: Discovering the world in the eighteenth century).

Британська бібліотека

Якщо в Британський музей не вийшло потрапити, то Британська бібліотека запрошує всіх бажаючих відвідати експозицію «Скарби Британської бібліотеки» безкоштовно. Відвідувачам представлено понад 200 дивовижних експонатів:

  • Біблія Гуттенберга 1455;
  • Magna Carta (велика хартія вольностей), один із перших правових документів, що захищає права вільного класу середньовічної Англії, складений в 1215 році;
  • записна книжка Леонардо да Вінчі;
  • перше видання Шекспіра;
  • манускрипт Беовульф на староанглійській;
  • вірші The Beatles, написані вручну.

До січня 2016 року там же проходить виставка «3000 років китайської писемності» (Beyond paper: 3000 years of Chinese writing). Представлені оракульные (пророчі) кістки, стародавні китайські манускрипти, написані на дереві, кістках, шкірі, шовку і папері.

Колекція Бодлианської бібліотеки

Завершити музейний екскурс по книжкових скарбів Британії пропонуємо в Бодліанскою бібліотеці Оксфорда. Саме тут знімали фільм «Гаррі Поттер», дізнаєтеся школу чаклунства, Хогвартс?

Бібліотека володіє найбільшою колекцією англомовних книг світу. Тут представлені копії кожної книги, виданої у Великобританії: тут і перші біблії, і перше видання п’єс Шекспіра (First Folio), і перше видання Франкештейна Мері Шеллі – в Бодліанскою бібліотеці є все. В цьому році проходять регулярні безкоштовні виставки під девізом «Під знаком геніїв». У квітні експозиція була присвячена математичним відкриттям, у травні – геніальному Толкиену і «Хоббіту».

Музей Кафки

Не обов’язково бути фанатом Кафки, щоб відвідати в Празі його музей. Тут представлені не тільки речі, що належали письменнику, його листи, рукописи. Але вся атмосфера музею пронизана сюрреалістичним сприйняттям буття. У музеї можна подивитися закільцьований фільм про Празі, відвідати уявну друкарню, відчути дивний місто, Прагу, вивернуту навиворіт, який бачив її Кафка.

Не музей, але храм книги

В Єрусалимі в 1965 році був побудований Храм Книги. Саме тут зберігаються сувої Мертвого моря, інакше Кумранські рукописи, які знайшли в 1947 році. Будівля музею побудована у вигляді ступи. Дві третини його розташовані під землею, і тільки білосніжний купол відображається в басейні з водою, навколишнього храм. Сувої виставляються не всі відразу з-за їх крихкості. Відбувається ротація експонатів. Кожні 3-4 місяці Кумранські рукописи змінюються.

Національний музей у Нью-Делі

У Національному музеї в Нью-Делі зібрана найбільша в світі колекція арабських і азіатських текстів і манускриптів. Зараз в каталозі 14.000 назв. Тут представлені всі індійські канони, практично всі матеріали на китайському або перському: буддистські тексти, поема на санскриті 12-го століття, написана на пальмовому листі, і автобіографія імператора Бабура, засновника династії Великих Моголів. Нещодавно в музеї завершилася виставка перської каліграфії. До жовтня триває виставка індійської картографії та космології.

В одному з майбутніх матеріалів ми плануємо продовжити знайомство з унікальними книжковими зібраннями і музеями книг, в тому числі і Нового Світла.