Через кілька років на ринку праці з’явиться «плем’я молоде, незнайоме». Мільйони юнаків і дівчат, які сьогодні вчаться в старших класах шкіл та перших курсах вищих навчальних закладів, прийдуть працевлаштовуватися, може бути, навіть у вашу компанію. Їх бачення роботи та корпоративних відносин разюче відрізняється від підходу їх батьків. Мова йде про представників нового покоління Z. До чого варто бути готовим, чого можна очікувати від цих молодих людей, і що можна їм запропонувати? Досліджень про це покоління поки що одиниці. Одне з них — у книзі «Покоління Z на роботі. Як його зрозуміти і знайти з ним спільну мову» Девіда Стіллмана.

Чому саме Z, чим вони відрізняються від миллениалов?

Для початку добре б розібратися з визначеннями. Ми звикли говорити про молодь як про покоління миллениалов. Але якщо дивитися на хронологію і теорію поколінь, то виявиться, що мілленіали – не зовсім вже й молодь. 47% з них вже стали батьками. Більше того, ці хлопці потихеньку наближаються до позначки середнього віку. Хто ж наступний на підході? Правильно, покоління Z. Юнаки та дівчата, які народилися в 1995-2012 роки. Чому саме Z? Тут все просто. До них було покоління миллениалов, або, умовно Y, а раніше – покоління Х. Наступне на черзі – Z. До речі, батьки покоління Z і є те саме покоління Х. І треба сказати, що Х і Z ладнають досить непогано.

Батьки Х спочатку були на «ти» з інтернет-технологіями і комунікаціями, а діти Z взагалі народилися зі смартфонами в руках. Цей факт, безумовно, зближує покоління. Крім того, батьки Х дозволяють дітям робити свої власні помилки. Якщо щось не пішло, хлопці Z самі готові виправляти свої помилки. Цей нюанс необхідно буде враховувати роботодавцю при прийомі Z на роботу.

Сім ключових особливостей покоління Z

— Цифровий світ або діджіталізація. Покоління Z унікальне тим, що першими народжені в епоху не просто цифрових технологій, але в певний перехідний момент: будь-який фізичний об’єкт має свій цифровий еквівалент. Технологічність компанії є одним з основних факторів вибору робочого місця для представника покоління Z. Чим гнучкіше і технічніше робоче середовище, тим охочіше туди підуть працювати хлопці Z.

— Високий рівень персоналізації. Покоління Z наполегливо працює над створенням власного образу. Мова йде не тільки про зовнішні атрибути і іміджі, скільки про персоналізації всього, що оточує цих молодих людей. Починаючи від гаджетів і програм і закінчуючи назвами посад та посадовими інструкціями. Тому керівник компанії повинен бути готовий, що молодий співробітник швидше сам складе таку інструкцію, ніж отримає вже існуючий документ.

— Практичність і прагматичність покоління Z. Ці молоді люди набагато менші романтики, ніж попереднє покоління. Вони чітко бачать вигоди і відповідально підходять до планування свого майбутнього. Ідеалістичні погляди їм не цікаві.

— Боязнь упустити щось важливе. Мабуть, цей пункт з’явився з попереднього. Молоді люди Z бояться втратити важливі моменти в житті. Вони намагаються дуже швидко рухатися вперед, до своєї мети. Це несе як безперечні плюси, так і мінуси. Може бути, в гонитві за новим досвідом вони втрачають усвідомленість моменту?

— Віртуальна економіка. Покоління Z з легкістю користується благами віртуальних платформ. Вони викликають таксі Uber, бронюють житло через Airbnb, користуються віртуальною валютою. Для компанії-працедавця таке новаторство може бути непростим викликом. Адже компанії досить статичні і неповороткі. Але юні співробітники Z спонукатимуть роботодавців до інновацій.

— Висока мотивація. Зіткнувшись з світовими кризами ще в дитячому віці, спостерігаючи своїх батьків, які прагнули і будувати кар’єру і одночасно боролися з боргами, можна з упевненістю сказати, що покоління Z дуже сильно мотивований на результат. Крім того, батьки вселили їм, що сама по собі участь у грі – це не нагорода. Врахуйте, роботодавці, до вас йдуть дуже конкурентоспроможні молоді люди. Вони рвуться в бій і готові працювати дуже багато.

— «Зроби сам». Покоління Z росте на роликах YouTube, де показано, як легко і просто багато речей можна зробити самому. Тому представники покоління Z впевнені, що їм доступно практично всі. Будь-яке питання можна вирішити самостійно.

71% представників покоління Z стверджують, що згодні з тезою «якщо хочеш зробити щось добре, зроби це сам»!

Цей чудовий фиджитал-світ

«Фиджитал» — термін, який придумав син автора книги, Іона. Означає мікс між діджитал і фізичним світом. «Фішка» в тому, що представники покоління Z практично не робить різниці між фізичним та цифровим світами. Для них обидва світу однаково реальні. А це означає: молоді люди Z постійно на зв’язку. Вони не уявляють собі життя поза соціальних мереж. Але якщо раніше, наприклад, ще з миллениалами вважалося, що соціальні мережі відіграють відволікаючу роль, то тепер покоління Z навчилося використовувати соціалки для корисних контактів, пошуку роботи, інформації про компанії. Іншими словами, вони адаптували інтернет і соціальні мережі під свої потреби.

Якщо раніше Facebook вважався фактором відволікання від робочих обов’язків, то тепер використовується як інструмент для їх реалізації, що дозволяє компаніям створювати внутрішні соціальні мережі.

І цей фактор необхідно враховувати компаніям при прийомі на роботу молодих людей покоління Z.

Працювати віддалено – легко!

В той час, як декілька поколінь тому співбесіду починалося з розсилки резюме і телефонної розмови, зараз багато хто проводить співбесіду по Skype. І це нормально для представників покоління Z . Так і резюме дуже часто хлопці роблять нестандартно, за нашими мірками. Не дарма все більшої популярності набирають відео-резюме. А сам пошук роботи проводять в мобільних додатках, типу, JobSnap.

Розробник програми Джефф Будье пояснює: «Ми створили це додаток спеціально для покоління Z, яке не в силах і секунди прожити без мобільних пристроїв. Ми встановили, що в процесі пошуку першої роботи це покоління нервничало через затягування обробки резюме».

Крім того, роботодавцям треба бути готовими до того, що покоління Z абсолютно байдуже ставиться до поняття корпоративної культури. Для них ідея працювати гнучко і віддалено – така ж природна і нормальна. Це вже не примха, а цілком доступна реальність. Особливо з розвитком технологій, типу Skype, Slack, Workplace/Facebook Messenger.

Фізична офісна середовище і в майбутньому залишиться важливим елементом формування корпоративної культури, проте прихід покоління Z її ще більше ускладнить у зв’язку з їх фиджитал світоглядом.

Розуміючи ці особливості покоління Z, роботодавці компаній, співробітники відділів кадрів можуть легше орієнтуватися, хто буде їх співробітником через пару-трійку років. Завдяки книзі «Покоління Z» компанії зможуть простіше налагодити діалог з представниками покоління Z і створити взаємовигідні умови для співпраці.

Девід Стіллман

Покоління Z на роботі
Як його зрозуміти і знайти з ним спільну мову

Замовити книгу