Буквально днями письменник — фантаст Ніл Гейман оголосив про початок зйомок серіалу за його романом «Американські Боги». Фани в захваті, чекали екранізацію вже кілька років. Фільми, зняті за мотивами книг – звична справа. Деякі з них, до речі, виходять набагато крутіше першоджерела. Але чи багато існує фільмів про книги? Ми подумали, повспоминали, набрали близько десятка класних фільмів, в яких дія відбувається навколо книг, книжкових магазинів або пригод книголюбів. Ось наш список.

451º за Фаренгейтом

Фільм 1966 року, режисер Франсуа Трюффо, за новелою Рея Бредбері. Слоган до фільму «А якби у вас не було права читати?»

Ми всі пам’ятаємо історію сержанта Гая Монтэга, сліпо виконує накази і спалює книги в недалекому майбутньому. Зустріч з Кларіссою змінює його погляди. Гай переосмислює своє життя, починає рятувати літературу від знищення. І стає ворогом суспільства, читає лише комікси.

Найстрашніше, на думку Бредбері, те, що це майбутнє вже настало. З телевізорів ми переселилися у наші комп’ютери, планшети і смартфони. Першим ділом вранці ми отримуємо порцію інформаційної жуйки. Засмічуємо мозок, відмовляючись думати самостійно. Книги стали для деяких лякаюче важкої інтелектуальної ношею. Набагато простіше втупитися в екран телефону. А на питання «Чому ви так робите?», браво відповісти «Це моя робота».

Варто подивитися цей фільм – жахливу пародію на суспільство, щоб ще раз переконатися, що мислячі люди часто небезпечні. Але перш, ніж вони йдуть на вогнище за свої переконання, натовп починає палити книги.

Книги Просперо

Фільми Пітера Грінуея не потребують представлення. Сюжетна лінія заснована на п’єсі Шекспіра «Буря», оманливе проста: герцог Міланський, вчений, який живе у вигнанні на острові з допомогою чарівних знань, отриманих з книг, перетворює острівець в маленьке королівство. Фантастично прекрасний арт-хауз, яскравий, наповнений світлом, кольором, емоціями. І книги. Книг багато — Води, Пам’яті, Архітектури, Міфів, Смерті… Створені за допомогою анімації і спецефектів вони передують і позначають тему наступних епізодів фільму.

Фільм «Книги Просперо» чимось нагадує атмосферу вистави Цирку дю Солей. То ж велика кількість другорядних фігур, що створюють «глибину кадру», ті ж віртуозні гімнасти-духи, ті ж співаки — прологи епізодів.

А всі разом — чарівний двогодинний відео-й звукоряд.

Злодійка книг

Прекрасний фільм, знятий режисером Брайаном Персіваль за мотивами роману Маркуса Зузака «Книжковий злодій». Ангел смерті розповідає про життя маленької дівчинки, Лізель. Дія відбувається на початку другої світової війни, Смерті справ – хоч відбавляй! Знищення євреїв, перші бої, перші бомбардування, які пізніше стають буденною справою: адже люди до всього звикають. Але Смерть ніколи не упускає Лізель з поля зору, йому цікаво спостерігати за нею. Бачить Ангел, як Лізель вихоплює книгу з нацистського багаття.

Як вона починає красти книжки з домашньої бібліотеки з дому бургомістра. Вкрадені книги – єдине, що доступно дівчинці в світі, який валиться на очах. Книги допомагають їй пережити жахи війни, гоніння, смерть близьких. Пізніше вона зможе зібрати осколки воєдино і створити свою власну історію. Ангел Смерті розповідає, що побачив багато поганого і доброго за своє нескінченне існування, але Лізель — одна з тих рідкісних людей, яка здивувала його й викликала інтерес до життя.

Дев’яті врата

Містичний, атмосферне трилер Романа Поланскі за мотивами роману Артуро Переса-Реверте «Клуб Дюма, або Тінь Рішельє». Експерт з пошуку раритетних, антикварних книг, Дін Корсо, отримує вкрай привабливий замовлення: визначити справжність фоліанта XVII століття «Дев’ять врат у царство примар», за допомогою якого, за чутками, викликають Люцифера. Не підозрюючи, що чекає його, Корсо починає дивну й небезпечну подорож по Європі в пошуках доказів автентичності книги.

На шляху до розгадки Корсо починає розуміти, що не всі книги повинні бути прочитані, деякі краще залишити закритими. Диявол грає з антикваром в жорстокі ігри, де на кону не тільки життя, але і душа Корсо.

Книга Ілая

Земля, яка перенесла глобальну катастрофу, випалена і перетворилася на пустелю. А більшість людей повернулися у своє дике, тварина стан. Банди сіють жах і тероризують вижили. Крізь цей ворожий світ іде самотній подорожній. Він намагається не втручатися у конфлікти, він уникає знайомств. У нього є місія: донести до віддаленій комуни якусь книгу. Багато чув про цю книгу і місцевий тиран, мер маленького містечка, який намагається повернути поселення якусь подобу цивілізації.

Книга, за якою багато полюють – Біблія. І вона у Ілая в голові. Багато критики звинуватили фільм у пропаганді християнської ідеї. Але це не так: йдеться про вищої мети, слідування своєму покликанню. А ще — це відмінний панківський трилер з чудовими акторами: Дензелом Вашингтоном і Гарі Олдменом.

Ім’я Троянди

Шедевр сучасного кінематографа, знятий за мотивами культового роману Умберто Еко.

Францисканець Вільям Баскервільський разом з юним послушником Адсоном розслідує ряд трагічних і таємничих смертей ченців – бенедиктинців в монастирі на півночі Італії На тлі катастрофічної бідності округи монастир дуже багатий. Головне скарб монастиря — бібліотека. Розслідуючи вбивства, Вільям розуміє, що ключ до розгадки знаходиться саме в бібліотеці, в її таємному межі. Саме там зберігається книга Аристотеля, присвячена комедії, яка могла перевернути уявлення про Бога. Цього і побоювався чернець Хорхе. Якщо книга Арістотеля стала б предметом вільного тлумачення, то це б знищило межі дозволеного.

Фільм був дуже тепло прийнятий глядачами, розкритикований експертами, і, на жаль, не сподобався самому Умберто Еко. Що ж.. і таке буває.

Чи є у вас улюблені фільми про книги, про книги, книголюбів, книжковій справі? Розкажіть нам, і ми з задоволенням зробимо ще одну збірку.