«Перехід до блакитного океану» — продовження міжнародного бестселера «Стратегія блакитного океану» від професора Чан Кіма та директора Інституту стратегії блакитного океану INSEAD Рене Моборн. Організації можуть перейти від боротьби за клієнтів на переповнених ринках («червоних океанах, повних акул») до створення власних ринків («блакитних океанів») і розказано в новинці.

Про що книга «Перехід до блакитного океану»?

Якщо ви хочете піти від постійного тиску і підвищити купівельну спроможність, забути про гонитві за покупцями і побачити, як клієнти самі шукають вас, і відчути швидкий ріст — «Перехід до блакитного океану» те, що вам потрібно.

Чан Кім

Чому деяким компаніям вдається створити нові ніші на ринку, в той час як інші стають банкрутами і зникають? Це питання, який вивчають MBA по всьому світу. Успішний відповідь принесе виграш, невдалий — призведе до того, що залишок кар’єри ви будете щодня брати участь у змаганні за скорочується обсяг прибутку.

Для того, щоб відповісти на це питання, автори книги провели масштабне дослідження діяльності 150 успішних компаній з 30 країн разом з не такими успішними фірмами. І вони знайшли об’єднує рису: більшість компаній зосередилися на тому, щоб подолати конкуренцію на існуючих ринках. Чан Кім та Рене Моборн описують цю ситуацію як «червоний океан», постійно переповнений, зі знижувальною прибутком і обмежувачами зростання.

При цьому виявилося, що обсяг прибутку значно збільшується при створенні нових ринків, які з’явитися в будь-індустрії — «блакитні океани». Тому в новій книзі «Перехід до блакитного океану» досліджені і описані патерни (шаблони), які відокремлюють успішні стратегічні руху в бік блакитних океанів від стратегій конкуренції на ринку.

Так що ж, найкращий спосіб конкуренції — перестати конкурувати? І так, і ні. Сама по собі концепція блакитних океанів не заперечує роль звичної конкурентного середовища. Але коли в якійсь галузі пропозиція починає перевищувати попит, дій, спрямованих на боротьбу з конкурентами вже недостатньо для повноцінного росту бізнесу. Для подальшого розвитку компаніям необхідно націлюватися на створення блакитних океанів.

На основі результатів десятки нових досліджень Кім і Мариборн показують, як уникати конкуренції, надихати людей і ростити свій потенціал — крок за кроком, від агресивного червоного океану до неисследованному блакитного океану.

6 принципів створення блакитного океану

«Перехід до блакитного океану» бере приголомшливі принципи оригінальної книги і пропонує тлумачний систематичний план допомоги будь-якій організації для переходу від конкуренції на існуючих ринках в бік створення нових.

Деніел Пінк, автор бестселера New York Times «Драйв. Що насправді мотивує?» і «Людині властиво продавати»

Принцип №1. Перегляд меж існуючого ринку.

Для того щоб вийти за межі обмежень конкурентного середовища, автори пропонують використовувати кілька шляхів:

1) Альтернативні галузі

На стику альтернативних галузей можна виявити не зайнятий ніким ринок. Приклад альтернативних галузей — ресторани і кінотеатри. Це різні галузі, але з точки зору приємного проведення часу для клієнта вони представляють із себе альтернативи. Ключ до пошуку підходящої альтернативи — побачити і зрозуміти фактори, які змушують покупців вибирати між альтернативними галузями;

2) Стратегічні групи

Розгляньте компанії і галузі, які мають схожі стратегії. Наприклад, в автомобілебудуванні є стратегічна група люксових автомобілів і стратегічна група дешевих. Конкуренція йде всередині цих груп: люксові і дешеві автомобілі конкурують лише між компаніями своїх категорій. Ключ до створення блакитного океану в таких умовах — з’ясувати, чим керуються клієнти, які вибирають між тією або іншою групою;

3) Ланцюжок покупців

В певних галузях компанії націлені на певні сегменти покупців — хтось зосереджено на великих продажах, а хто-то на індивідуальних. Часто покупець і користувач — це різні особи, що дає можливість взяти на приціл ту групу покупців, з якою конкуренти не працюють. Так, датський виробник інсуліну компанія Novo Nordisk завдяки своєму продукту NovoPen (інсуліновий шприц-ручка) змогла безпосередньо працювати з діабетиками в обхід звичної схеми реалізації продукції через лікарів.

4) Введення додаткових продуктів або послуг

Наприклад, великі книжкові магазини Borders і Barnes&Noble зробили відвідування свого магазину більш приємним процесом, обладнавши свої зали диванами і кріслами і відкривши кафе-бари;

5) Аналіз функціональної та емоційної привабливості товару для покупців

Можливість створення тут блакитного океану з’являється за рахунок порушення звичних шляхів конкуренції, які звертаються або до ціни і функцій (функціональна привабливість), або до почуттів та емоцій покупця (емоційна привабливість).

6) Спроба заглянути в майбутнє.

Проаналізуйте, яким чином наявна нова тенденція змінить ринок в майбутньому і як вона може вплинути на бізнес-модель компанії і цінність її пропозиції для клієнтів.

Принцип №2. Фокус на цілісній картині, а не на цифрах

Після визначення відповідного шляху, наступним кроком буде фокусування на загальній картині, а не на цифрах. Це непросто зробити, так як схема побудови стратегії більшості компаній міцно пов’язана з червоними океанами вже наявних ринків.

Принцип №3. Вихід за межі наявного попиту замість того щоб прагнути до задоволення всіх можливих запитів наявних клієнтів

Треба знайти щось спільне, що могли б оцінити ті, хто не відноситься зараз до клієнтів галузі.

Принцип №4. Правильна стратегічна послідовність

Потрібно перевірити комерційну життєздатність ідеї блакитного океану і визначення того, чи є ваша пропозиція не просто інновацією, а інновацією цінності для покупця.

Принцип №5. Подолання організаційних суперечностей

Реалізації будь-якої стратегії супроводжують значні складності, а реалізація стратегії блакитного океану пов’язана з великими труднощами, так як передбачає зміну звичного підходу до перетворень. Природно, що в таких випадках компаніям, крім усього іншого, доводиться стикатися з внутрішнім опором нововведенням.

Принцип №6. Вбудовування процесу втілення в стратегію

Без підтримки співробітників компанії будь-яка стратегія приречена на невдачу. Стандартні методи позитивної і негативної мотивації можуть і не допомогти. Автори книги пропонують альтернативу — принцип трьох «Е»:

— залученість (Engagement) — працівники беруть участь у прийнятті стратегічних рішень;

— пояснення (Explanation) — всі зацікавлені співробітники компанії повинні зрозуміти причини впровадження нової стратегії;

— ясність очікувань (Expectation) — співробітники повинні чітко розуміти, що виникають у зв’язку з впровадженням нової стратегії свої цілі, обов’язки і відповідальність за їх виконання.

Неважливо, хто ви: успішний стартап або величезна стабільна компанія, некомерційна чи державна — стратегію блакитного океану можна застосувати практично в будь-індустрії. Як пишуть самі автори: «Істина така: галузі ніколи не стоять на місці. Вони постійно розвиваються. Робота їх поліпшується, ринки ростуть, а гравці приходять і йдуть. З уроків історії стає ясно, що у нас є серйозно недооцениваемая можливість створення нових галузей і відтворення заново вже наявних».

Чан Кім, Рене Моборн

Перехід до блакитного океану. За межами конкуренції

Замовити книгу