Oops!.. I did it again

Вам напевно знайоме почуття, що ви знову наступили на одні і ті ж граблі. Знову забули ключі вдома, дарма купили річний абонемент в спортзал, забули пароль, не помітили те, що було у вас під носом, і т. д. Чому ж ми так часто робимо помилки і так рідко на них вчимося? Справа в тому, що занадто часто їх причиною ми вважаємо не те, що є насправді, стверджує Джозеф Халлинан – автор книги «Чому ми помиляємося». Джозеф – досвідчений репортер з дивним, за його ж визнанням, хобі. Він колекціонує не марки і рідкісні монети, а історії про помилки, які допускають люди: від простих описок до помилок, що призвели до катастроф і численних жертв. Об’єднує їх «людський фактор», саме їм викликані 90 відсотків усіх помилок. Кліше, але це правда – ВСІ ЛЮДИ ПОМИЛЯЮТЬСЯ. І ось чому.

Причина №1: Ми дивимося, але не завжди бачимо

Ми впевнені, що неодмінно помітимо несподівана зміна. І помиляємося. Підтверджено експериментальним шляхом. В університетському містечку двоє «чужинців» просили студентів розповісти, як їм потрапити в потрібне місце. Під час розмови між ними безцеремонно проходили двоє чоловіків, несуть двері. І один з тих, хто ніс двері, мінявся місцями з «чужинцем». В результаті студент опинявся віч-на-віч з зовсім іншим співрозмовником. Лише семеро з п’ятнадцяти учасників експерименту помітили підміну, уявну настільки явною. Справа тут не тільки в тому, що наше око володіє високим дозволом тільки при куті зору в два градуси, і за цими межами все бачиться розмито. Ми схильні так званої «сліпоти до змін» – часом досить моргнути, щоб не помітити слона.

Причина №2: Ми у всьому шукаємо сенс, не помічаємо деталі і згадуємо тільки частину інформації

Кобилін? Жеребців? Лошадский? Овсов! Як же складно іноді згадати чиєсь ім’я (або прізвище). Ти точно знаєш, воно крутиться в тебе мовою, ти вгадуєш кількість складів, першу букву, але тільки не саме ім’я. Ще гірше, коли в мозку настирливо спливає зовсім не те ім’я. Відомий американський спортсмен в інтерв’ю відомому ж виданню, говорячи про геніїв, привів у приклад Нормана Ейнштейна. Він, звичайно, обмовився і мав на увазі Альберта Ейнштейна, але було пізно – він став синонімом тупості всіх спортсменів світу. Саме цікаво, що Норман Ейнштейн – реальна людина, і дуже розумний, разом з яким цей спортсмен коли вчився в одній школі. Причина наших прикрих обмовок, а також того, що ми не пам’ятаємо імена, забуваємо паролі, дні народження друзів і родичів і «що-куди поклали» пояснюється тим, що для людської пам’яті головним є сенс. Змусити нам мозок запам’ятати безглузді (з його точки зору речі) речі надзвичайно важко, але можливо. Потрібно постаратися наповнити їх змістом.

Причина №3 Ми помиляємось, вважаючи, що многозадачны

Водій за кермом виливав по мобільному засмучені почуття сестрі. А в результаті ледве не угробив 27 своїх пасажирів, коли автобус, який він вів, врізався в міст. По щасливому випадку, ніхто не загинув. Згідно з дослідженнями, майже у 78 відсотках всіх аварій і 65 відсотках ситуацій, близьких до аварійних, водії яких не дивилися на дорогу, або займалися за кермом сторонніми справами, наприклад, возилися з мобільними телефонами». Сьогодні наша свідомість постійно розподіляється між безліччю завдань, які ми намагаємося робити одночасно: слухати музику, вести машину, говорити по одному телефону і набирати СМС на іншому. А між тим здатність людини до багатозадачності, стверджує Джозеф Халлинан, одне з найбільших помилок сучасності. Наша увага не зосереджується на декількох видах діяльності – насправді, вона розривається між ними. І це призводить до того, що ми забуваємо, що робили і планували робити до цього. Іноді таке забування досягає 40 відсотків всього обсягу короткочасної пам’яті. Так що, схоже, доведеться змиритися – ми можемо крокувати і одночасно жувати жуйку — не більше.

Причина №4. Ми неправильно інтерпретуємо дійсність

З колекції помилок Джозефа Халлинана «Чоловік помилково прийняв звуки порно DVD за благання жінки про допомогу. Тепер його звинувачують у проникненні в чужу квартиру з мечем в руках». Ця історія ілюструє один досить поширений джерело помилок – трактування. Дуже багато повсякденні непорозуміння відбуваються саме внаслідок невірної інтерпретації. Ви напевно стикалися з такими проблемами, навіть не усвідомлюючи цього. Я, наприклад, часто хапаю чужу візок в супермаркеті, вважаючи її своєю, хтось намагається відкрити чужу машину на парковці. Контекст і трактування чинять на нас набагато більше уваги, ніж ми думаємо. Саме тому, коли ми знаходимо об’єкт поза звичного оточення, нам набагато важче його розпізнати і складніше помістити в потрібний контекст.

Причина №5. Ми всі вважаємо себе вище середнього рівня і неправильно оцінюємо свої можливості

Самовпевненість – ось причина того, що ми купуємо річні абонементи у спортзал, а потім ними не користуємося, купуємо одяг на розмір менше, вважаючи, що схуднемо, робимо невірні інвестиції. Ми занадто добре про себе думаємо. Багато хто з нас абсолютно не готові думати про себе як про середньостатистичного людині. Так ми і живемо, перебуваючи в абсолютній впевненості, що належимо до категорії вище середнього, і це зарозумілість призводить до величезної кількості помилок. «Майже всі люди надмірно самовпевнені — за винятком страждають депресією; тільки їх, як правило, можна вважати реалістами», вважає Стефано Деллавинья, професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі, досліджує, як зайва самовпевненість змушує людей щодня здійснювати самі різні помилки Це далеко не всі причини, за якими ми робимо помилки. У книзі Джозефа Халлинана їх куди більше: ми всі носимо рожеві окуляри, пам’ятаємо тільки найкраще і не здатні точно оцінювати минулі події, ми приймаємо рішення більш поверхнево, ніж нам здається. Ми помиляємося, потрапляючи в одні і ті ж ментальні пастки. Знаючи і правильно визначаючи причини своїх помилок, їх можна спробувати уникнути. Варто спробувати, адже напарываться на одні і ті ж граблі, погодьтеся, так прикро.

Чому ми помиляємося.

Пастки мислення в дії