Щорічно у квітні в Сполучених Штатах проходить Національна тиждень бібліотек. Щороку вибирається окрема тема тижня, і щоденні підтеми, в рамках яких проводиться безліч заходів. Ми вирішили скористатися нагодою і розповісти про декілька цікавих і незвичайних бібліотеках. Нехай це буде нашим невеликим внеском у розвиток бібліотечної справи. Сподіваємося, що і в Україні колись буде така тиждень.

Liyuan Library (Лиюан Бібліотека)

Бібліотека Лиюан побудована в маленькому селі Хуайроу, передмісті Пекіна. Всього кілька годин їзди на машині відокремлюють галасливий центр столиці Китаю від безтурботної сільської природи. Проект бібліотеки створили в студії архітектури і дизайну Li Xiaodong Atelier. Бібліотека створена з дерева, і нагадує традиційні сільські будови. Архітектори поставили перед собою завдання органічно вписати будівлю в навколишній ландшафт. Вийшло мінімалістично і дуже красиво.

The Pinch Library and Cultural Center (The Pinch бібліотека і культурний центр)

Ще один чудовий проект у Китаї. Люди, які пережили катастрофічні події, що залишилися без даху над головою, дуже потребують підтримки і допомоги. Факультет архітектури Гонконзького університету створив проект The Pinch на допомогу жертвам землетрусу 2012 року. Це дуже цікаве і просте будівля стала для людей маленького містечка Шуангше, в провінції Юньнань притулком, дахом над головою, та культурним і розважальним центром. Щоб економити на електриці, стіни зроблені прозорими, і вдень сонячне світло заповнює будівлю. Полиці з книгами підвішені до стелі і немов парять над підлогою. А плавні вигини даху діти містечка використовують як гірку.

Бібліотека імені Хосе Васконселоса

З Китаю перенесемося в Мексику. Саме там знаходиться бібліотека імені Хосе Васконселоса. Це вражаючий приклад сучасної архітектури, не кажучи про найбагатшому книжковому фонді бібліотеки. Архітектори Мехіко-сіті продумали все до дрібниць. Будівля розташована недалеко від станції електричок, передбачена парковка для автомобілів і велосипедів, автомати повернення книг, які працюють в цілодобовому режимі, бездротовий інтернет, який працює не тільки в самій будівлі, але і величезному саду бібліотеки, близько підлозі тисячі сучасних комп’ютерів. Природно, в бібліотеці є медіа-кімнати, дитячі зали, аудіо-кімнати, зібраний фонд книг зі шрифтом Брайля.
Чи варто говорити, що бібліотека Васконселоса стала одним з найпопулярніших місць Мехіко? Тепер сюди приходять попрацювати всім офісом, благо є достатньо місць для ко-воркінга, провести лекції, майстер-класи, просто відпочити з журналом або книгою у величезній багаторівневої зеленій зоні саду.

Книжкова Гора в Спейкеніссе

З Мексики – в Нідерланди. Це країна дизайнерів та архітектури, інновацій та божевільних рішень. У невеликому місті Спейкеніссе вирішили не обмежуватися однією бібліотекою. І побудували цілий книжковий квартал. Правильно, звичайно. Книг багато не буває. Але цей проект – не просто квартал. Це книжкова гора. Архітектори роттердамського бюро MVRDV створили велетенську гору з книжкових полиць і стелажів, пов’язаних переходами. На момент відкриття в бібліотеці було 70 тисяч примірників, і вона може ще прийняти до 100 000 книг. На вершині скляної гори – кафе з чудовим видом. Крім того, в кварталі є ко-воркинги і культурний і освітній центри.

Бібліотека університету Утрехта

Затримаємося в Нідерландах і гайда в Утрехт, один з найстаріших і найкрасивіших міст країни. Наша мета – бібліотека університету Утрехта. Університет і його бібліотека були створені в 1636 році. З тих пір архітектори внесли чимало змін в будову. Зараз ця одна з самих стильних бібліотек Європи. Сучасна будівля практично повністю побудована із спеціально обробленого скла з зображеннями папірусу, з автоматично рухомими стелажами. Ну де ще можна посидіти з чашкою кави в кафе імені Івана Гуттенберга?

Центральна бібліотека Сент-Луїса

І наостанок метнемся в Сполучені Штати Америки, місто Сент-Луїс, столицю штату Міссурі. Його центральна публічна бібліотека – одна з головних визначних пам’яток. Вона була побудована в 1912 році, а у 2012 році була відреставрована. Архітектори бюро CannonDesign зберегли історичну будівлю, але добудували сучасний дворівневий корпус, який об’єднали з початковим будовою бібліотеки. Вийшов ефект «будівлі всередині будівлі». Дуже цікаво і незвично. На сьогоднішній день фонди бібліотеки налічують понад 4 мільйонів примірників видань.

Ось декілька цікавих, незвичайних бібліотечних проектів. Їх, звичайно ж, набагато більше. Одну з наших майбутніх статей ми б хотіли присвятити бібліотекам України.