Якщо ви любите читати, та варена брокколі не викликає у вас огиду, — прямо зараз зателефонуйте того, хто вас виховував, і скажіть йому «Дякую!». Здорове харчування і читання це те, до чого краще звикнути в дитинстві і пронести через все життя.

Автор: Марія Агібалова

https://www.facebook.com/maria.aghibalova

Про себе: маркетолог і копірайтер, організатор численних конференцій і семінарів з маркетингу

Насправді читання — не ознака високого інтелекту, а просто один з когнітивних навичок, досить складні для освоєння в дорослому віці. Тим, кого привчили до читання в дитинстві, легше вчитися і засвоювати великі обсяги інформації. Але і ті, хто не любить читати, можуть знайти для себе підходящі цікаві книги.

«Читає = розумний» — це стереотип 🙂

Насправді думати, що всі люди, які не люблять читати, дурні — це стереотип. Є люди-практики, які люблять експерименти і більш активні методи пізнання, такі як вивчення інтерактивних схем і відео. І є багато людей, які читають або навчаються для фана, ніяк не застосовуючи свої глибокі знання або прочитане в книгах на практиці. Практики заткнуть за пояс у момент за допомогою логічних доводів, швидкого мислення, великої кількості емпіричного досвіду, а також наполегливості.

Серед підприємців багато людей, для яких практика важливіше, ніж читання книг. Вони болісно намагаються посадити себе за читання, але велика кількість води в деякій бізнес-літературі, занадто довгі голови і ліричні відступи перетворюють читання на тортури, і з зусиллям прочитавши дві-три голови наші герої відкидають книгу, щоб провести черговий експеримент або впровадити що-небудь новеньке в свій бізнес або проект. При цьому, справа зовсім не в нудьзі або рутині — ці люди готові безліч раз спробувати зробити важливу задачу і домогтися успіху після кількох невдач. Читати колись — за вікном йде життя!

Мені пощастило пов’язати своє життя з одним із таких людей-практиків. Я задумалася, як же все-таки отримувати знання з книг таким людям? Я як раз навпаки люблю читати і не відчуваю труднощів навіть при читанні складних філософських трактатів або теоретичних наукових книг з літературознавства.

Тому я визначила критерії того, якими повинні бути книги, щоб їх прочитав вічно зайнятий, безмежно захоплений справами і експериментами той, у кого немає часу на читання. А ще я склала список з 5 цікавих і корисних книг, які прочитають навіть ті, хто не любить читати.

Якими повинні бути книги для тих, хто не любить читати?

а) Мінімум води. Книга повинна бути по справі, в ній повинна бути викладена вся суть питання. Змістовно, чітко і через пропозицію — самодостатня цитата.

б) Невеликий обсяг і трохи інформації. Книга не повинна «вантажити» і не повинна бути надто великою за обсягом. Якщо книга відповідає на всі питання буття, ще й величезної товщини — її одразу ж закинуть і підуть практикуватися на щось більш приземлене і дає результат.

в) Конкретні проблеми та можливість відразу впроваджувати прочитане. Ці люди найбільше цінують у всьому конкретику. Тому бажано, щоб відразу було зрозуміло, що можна впроваджувати і використовувати у повсякденному житті: чеклисты, підходи, методи.

г) Короткі голови. Буквально. Одна голова — одна, максимум півтори сторінки. Це дозволить читати по одній-дві голови в день, не відриваючись посеред пропозиції і не згадувати потім, на чому зупинилися минулого разу.

д) Мінімум переконань у тому, що предмет книги важливий. Ці люди — практики. Якщо вони читають книгу по якомусь питанню, їх не потрібно переконувати в тому, що це актуальна проблема і це доводить безліч досліджень. Вони хочуть чітке формулювання проблеми та варіанти рішень з описом ризиків і підводних каменів.

е) Електронна версія. Мінімум зусиль і максимальний комфорт — сторінки і формат книги можуть заважати брати її всюди з собою. Відсутність пошуку не дозволяє знайти і погуглити потрібне питання. Ці люди можуть читати 15 хвилин перед сном або стоячи в пробці, приємних запах паперової книги точно не для них.

ж) Жива мова і легкий стиль. Є безліч хороших і навіть корисних книг по бізнесу, які я прочитала і вони були відверто нудними. Або ж більше схожими на художній роман, ніж на ділову літературу. Так ось — ці книги будуть занедбані, тому що автори, які їх пишуть, немов ставлять перешкоди на шляху до читача.

з) велика Кількість прикладів. Практика, практика і ще раз практика. І особистий досвід — ось що хвилює цих людей. Конкретні, впізнавані приклади з життя, такі, які дозволять поворушити мозком і підшукати ще варіанти рішень, крім описаних у книзі і переконатися, що саме цей варіант найкращий — ось це переконає нашого практика і навіть викликати у нього повагу до автора.

і) Схеми та ілюстрації. Навіщо довго описувати те, що можна намалювати?

к) В контексті поточних інтересів читача. Якщо книга буде присвячена поточної проблеми, яку вони вирішують — вони набагато більше часу і сил інвестують в читання. Причому бажано,щоб вартість експериментів була занадто високою, або практик не мав готового рішення.

Мій рейтинг книг корисних книг для тих, хто не любить читати

Вам деякі з них можуть здатися занадто легкими і простими. Я таку книгу проковтую за один вечір активного читання, так як читаю швидко і відразу абзацами. Я люблю хардкор, 1000 сторінок, побільше теорії і мінімум прикладів. Ось це я розумію — «мала». Але в цьому списку книги, які мене захоплюють незважаючи на свій невеликий обсяг, і їх із задоволенням прочитають ті, у кого немає часу і бажання читати.

«Бізнес як гра. Граблі російського бізнесу і несподівані рішення», Дмитро Борисов, Дмитро Кібкало, Сергій Абдульманов

Даруйте цю книгу всім, хто збирається робити будь-який бізнес в СНД від торгівлі квітами на базарі до великого підприємства з трубопрокату. Але корисніше всього вона буде представникам малого і середнього бізнесу, так як містить практичні відповіді на всі ключові питання від «як зробити, щоб тебе не кинули партнери» до несподіваного «інвестувати в єдину it-структуру, або робити «з сірників і жолудів». Мудрість цієї книги нескінченна, а також вона відповідає всім зазначеним вище критеріям.

Цитата, яка мене вразила:
«Міняти базар на чужі бабки — це верх інформаційних технологій в маркетингу. Головне — потім за нього чітко відповісти».

«Психологія впливу. 50 способів переконання», Роберт Чалдіні

50 міні-кейсів про те, як маніпулювати думкою про себе і про інших, використовуючи когнітивні спотворення і стереотипи суспільства, а також роботу нашого мозку. Можна читати голови в будь-якому порядку, мова трохи складний, але все еківокі пов’язані з тим, що мова йде про делікатній темі — маніпуляції людьми. Головне, книга ґрунтується на серйозних практичних дослідженнях поведінкової економіки.

Цитата, яка продає книгу:
«Консультант з продажу на заняттях з продавцями-стажистами говорить так: «Оскільки 95% людей є по своїй природі імітаторами і тільки 5 % – ініціаторами, дії інших переконують покупців більше, ніж докази, які ми можемо їм запропонувати».

«Люди, які грають в ігри. Ігри, в які грають люди», Ерік Берн

Стара як світ книга, яка розповідає про те, які ролі грають люди в спілкуванні один з одним. Практик так чи інакше стикається зі своїм психологічним розвитком або бажає вибудувати комунікацію з оточуючими і іронічні книги Берна надихнуть його на нові ідеї.

Хороша цитата:
«Діти, по суті, є полоненими своїх батьків, і ті за своїм бажанням можуть перетворити їх у що захочуть».

«Sales-детонатор. Як добитися вибухового зростання продажів», Сергій Филлипов

Всього 180 сторінок — а все про продажі, причому по суті, стисло та емоційно. Сергій Филлипов говорить про маркетинг, про роботу з ОПР і про євангелізмі (не оперує цим терміном, але по суті це і є євангелізм).

Хороша цитата:
«Спочатку ви продаєте продукт, точніше віру в його цінність, самому собі».

Потім ще радять написати 10 причин чому ви самі хочете купити собі цей продукт і постійно поповнювати цей список в процесі роботи. Супер рада для продажу, по-моєму.

«Одна звичка в тиждень», Бретт Блюменталь

Я дуже цікавлюся саморозвитком і звертаю увагу на те, що проблеми бізнесу — це проблеми власника і його колег, і сильні сторони — теж. Ця книга сповнена практики — програма на 52 тижні вироблення корисних звичок.

Цитати не буде, так як це книга-практикум 🙂

Я придумала цей пост, коли зрозуміла, що любов до читання більше про сам процес, і що художня література, вона більше про задоволення, а не про розвиток. І подумала, що є збиральництво зайвих речей, а є збиральництво не використовуваних на практиці знань, тому що вчитися добре, правда ж?

І що жити повним життям це як раз читати такі концентровані, якісні книжки, книжки по суті». І в століття надлишку інформації і коротких текстів нам всім скоро захочеться таких книг.

Приємного читання 🙂