За що ми любимо захоплюючі фільми і книги? За несподівані повороти сюжету, за інтригу і напружену історію. Це те, що сценаристи часто називають «гачок». Глядачі трапляються на гачки, з нетерпінням чекають розв’язки, яка, як відомо, не буває без конфлікту. Але ось конфлікт дозволений і нас чекає завершення історії. В житті ми дуже часто потрапляємо на гачки власної свідомості. Ми транслюємо свої власні історії, визначаємо сценарії, які часто не ведуть до хеппі енду. У наших сценаріях гачок – це не захоплююче дійство, а пастка власних думок і емоцій. Сьюзен Девід в книзі «Емоційна гнучкість» розповідає про особливості гачків і способи боротьби з ними, і про те, як розвинути гнучкість мислення.

Що таке емоційна гнучкість?

Останні тисячу років людство переживає не кращі часи. Практично кожна людина стикався з важкими, болісними ситуаціями. Хвороби, втрати, розчарування… Список можна продовжити до нескінченності. Кожен з нас може зламатися під тягарем проблем. Але багато хто не зламалися, навіть переживши трагедію. Чому так? Тому що вони змогли максимально адаптуватися до ситуації, оптимально реагувати на що з’являються проблеми. Саме в цьому проявляється емоційна гнучкість – здатність розслабитися, незважаючи на тривоги, жити більш усвідомлено. При цьому людина не повинен змушувати себе думати позитивно». Адже насильно переорієнтація мислення може призвести до нервових розладів і депресій.

Як пояснює автор книги, між подією подією і нашою реакцією на нього є невеликий проміжок часу. Незважаючи на те, що це лише мить, але саме в цей момент людина володіє свободою вибору. Він вибирає, як відреагувати на ситуацію, на подразник. Це може бути депресивний стан чи тривога, або це може бути динамічну поведінку, коли людина здатна підлаштуватися під ситуацію. Важливе питання тепер: як відстежити момент вибору, правильно оцінити ситуацію і гнучко на неї відреагувати? Головне, не попастися на гачок власних помилкових сценаріїв.

Як формуються гачки

«Жив-був у бабусі сіренький… » Хто? Козлик, звичайно… Точно, козел? Або може бути, гусак? Ми відповідаємо на питання машинально. Часто повторювані ситуації ми звикли оцінювати і діяти в них на автопілоті. Це ті самі сценарії, які ми вже дописали в голові, програли і, немов день бабака, переживаєте знову і знову. Ситуація при цьому може бути будь-яка: розмова з керівництвом, спілкування з рідними, погана оцінка у дитини. І ось ми вже ляскаємо дверима, починаємо істерику, замикаємося в собі – все це відбувається на автопілоті. Неважливо який неконструктивний сценарій ми вибираємо, якщо дія відбувається автоматично, ми попалися на гачок. Якщо ми хочемо зіскочити з гачка, важливо відстежити наступний момент:

Ви сприймаєте думки як факти

Наприклад, «я стільки разів пробував щось зробити, але в мене не виходило. Не вийде і цього разу. Навіщо ж пробувати». Чи відбувається постійне відтворення думок: «вони всі дивляться на мене. Вони знову дивляться на мене, і завтра будуть дивитися на мене».

Ось цей безперервний потік негативних, гудуть думок в голові – внутрішня шарманка, забирає всі наші внутрішні ресурси і сили. А ми могли б їх витрачати набагато ефективніше! Додамо до шарманці візуальні образи. Адже практично всі люди мислять картинками, образами і спогадами з минулого. І ось випадкова думка перетворилася в небезпечний гачок.

Внутрішня шарманка + Відеоряд когнітивного злиття + Емоційний розряд = Гачок

До зацикленість думок і образів можна додати емоційний удар «не можу повірити, я накричала на дитину. Я жахлива мати!» — і ось наша свідомість висить на гачку, і ми не в змозі адекватно оцінити ситуацію і змінити своє ставлення до неї.

Сумний факт: дуже часто люди гинуть при нещасних випадках (пожежі, наприклад), тому що не встигають змінити хід думок, зламати шаблонне мислення. Вони намагаються вийти в ту ж двері, в яку увійшли. Якщо ми не бачимо всього різноманіття варіантів виходів із ситуації, що склалася, ми потрапляємо на гачок.

Чотири види крючков

Гачок 1: «Думати шкідливо»

Дуже часто ми боїмося висловлювати свої думки. Краще промовчати, ніж виглядати смішним або нерозумним в очах інших.

  • «Я думав, що це дурна думка, тому нічого не сказав»
  • «Я думала, що це нікому нецікаво»
  • «Я подумав, що це даремний розмова, тому пішов зі зборів»

Знайома тема? Людина намагається перекинути відповідальність за свої дії або бездіяльність на власні думки. Таким чином, він не залишає собі проміжку між сталася ситуацією і своєю реакцією і не дає можливості усвідомлено відреагувати.

Гачок 2: «Мовець мавпа»

У багатьох книгах по саморозвитку, продуктивності та ефективності автори говорять про внутрішню мавпі: невгамовної внутрішньої балачках. Наші несфокусовані думки перескакують, наче мавпи, з дерева на дерево. Ми ведемо самі з собою даремні внутрішні діалоги, самі ставимо питання і самі відповідаємо за інших людей. У такому потоці балаканини дуже легко «закошмариться», накрутити себе до стану істерики, зациклившись на якійсь проблемі. «Говорящая мавпа» дуже любить наводити невдалі приклади з минулого і малювати жахливі кошмари майбутнього: все це веде нас від цього моменту і не дає можливості сконцентруватися на гнучкому вирішенні проблеми.

Стаття в тему: Джедайские техніки виховання внутрішньої мавпи

Гачок 3: старі ідеї, з яких ми виросли

Як часто ми скаржимося на погані відносини з батьками, на важке дитинство, виправдовуючи теперішні невдачі? «Моя мати була холодною жінкою, тому тепер я не можу побудувати гарні стосунки з жінкою», «У нашій родині не прийнято показувати емоції, тому я їх ретельно приховую». Ми можемо скільки завгодно звинувачувати своє минуле і своїх близьких у проблемах сьогодення, але факт в наступному: ми самі повинні взяти відповідальність за те, що відбувається. Старі розумові процеси не приносять нам користь. Ми звично живемо по старому сценарію. А це тільки шкодить нам, не дозволяючи розвинути гигбкость розуму і адаптированость до ситуацій.

Гачок 4: Зайва прямолінійність

Інколи ми сваримось з близькими людьми, намагаючись з усіх сил довести свою правоту. Ми витрачаємо на це величезна кількість сил і енергії. Часто ми наводимо останні аргументи в суперечці, і сварка спалахує з новою силою. Перш, ніж намагатися «добити» близької людини своєю правотою подумайте, чи так це вам треба. Можна спробувати уникнути конфлікту, замість того, щоб доводити свою правоту, у що б то не стало. Адже такі спори часто не залишають нам зазору для гнучкого реагування на конфлікт.

Як бачимо, перший крок до емоційної гнучкості – усвідомлення, що ми часто висимо на гачках свого мислення, і відмова від шаблонного мислення. Бути емоційно гнучким – значить усвідомлювати свої вчинки, вчитися мислити нестандартно і адаптуватися до будь-яких ситуацій. Саме це якість дозволить нам повноцінно жити і працювати, діючи в гармонії зі своїми внутрішніми цінностями.

Емоційна гнучкість

Як навчитися радіти змін і отримувати задоволення від роботи і життя

Замовити книгу