Підвищення самооцінки як готування: в інтернеті купа рецептів, які переписані по сто разів з одного й того ж джерела, привабливі фото і відео, і сувора реальність у вигляді подгорелого пиріжка. Що не так і як це приготувати? Ми сіли і уважно виписали 3 книжкових рецепти, які допоможуть підвищити самооцінку.

Авторський рецепт Дейла Карнегі

«Вплив самооцінки на публічні виступи»

У 2002 році книгу Карнегі «Як виробити впевненість у собі і впливати на людей, виступаючи публічно. Як завойовувати друзів і впливати на людей» назвали найкращою книгою ХХ століття в області бізнесу. З першої публікації в 1936 р. було продано понад 20 млн. примірників. Тому запропоновані в ній рецепти перевірені часом і тисячами людей. Самооцінка впливає на впевненість людини, яку оточуючі «зчитують» з голосу, міміки і зовнішності. Тому ми вибрали книжкове страва «Вплив самооцінки на публічні виступи», яке складається з 4 інгредієнтів: обстановка і підготовка виступу, зв’язок мети та інтересу, спонукання до дії.

1. Обстановка виступу

Ключові фігури виступу — оратор і публіка. Але крім них на виступ також впливають температура і тон світла в приміщенні, предмети на сцені, фонова музика, розмір і розташування аудиторії. Наприклад, американський релігійний діяч Генрі Уорд Бічер говорив, що йому однаково комфортно виступати перед тисячею і перед десятком людей. Але в останньому випадку вони повинні розташуватися компактною групою на відстані витягнутої руки.

Якщо зібрати тисячу глядачів і посадити їх так, що між ними відстань у півтора метра, то це все одно що виступати перед порожнім залом. Згрупуйте слухачів, і вам знадобиться вдвічі менше сил, щоб заволодіти їх увагою.

Перед кожним виступом на локацію — церковний або театральний зал — приїжджав менеджер Бичера майор Джеймс Понд. Він перевіряв освітлення, крісла, температуру повітря і вентиляцію. Якщо в приміщенні дуже жарко або душно, а вікна неможливо було відкрити, Джеймс жбурляв у них книги, вщент розбиваючи скло.

2. Виступайте підготовленими, щоб у майбутньому перейти до імпровізації

Підготовка оратора полягає не тільки в складанні тез виступу. Головні інструменти — голос і жестикуляція. Якщо ваша робота пов’язана з постійними виступами, складіть програму артикуляційної гімнастики, з допомогою вправі якій будете розробляти мовний апарат, навчитеся правильно дихати, визначте приємний тон і гучність голосу. Якщо виступаєте час від часу, освойте мінімум — десятихвилинку ранкового вібромасажу, який розігріє і пробудить «сонний» мовний апарат.

3. Зв’яжіть мета виступу і інтерес аудиторії

Дейл Карнегі сказав, що виступ оратора завжди має одну з чотирьох цілей:

 • Пояснити
 • Вразити і переконати
 • Спонукати діяти
 • Розважити
 • Який би шлях ми не вибрали для досягнення мети, для початку потрібно зацікавити аудиторію — виділити меседж з хмари інформаційного шуму. Варто врахувати і те, що під час Дейла Карнегі не було соцмереж і смартфонів, які теж відволікають увагу слухачів.

  4. Гарний виступ спонукає діяти

  Це той інгредієнт, який так люблять мотиваційні спікери і коучі. Мало сказати людині «роби», заклик до дії підкріплюється довірою до доповідачу, інтересом теми для аудиторії і чесністю оратора до слухачів.

  Авторський рецепт Маршалла Голдсміта

  «Виробляємо систему підвищення самооцінки»

  Знайома ситуація: якщо виходить задумане — самооцінка зростає і здається, що гори по плечу, якщо немає — самооцінка падає і здається, що далі буде тільки гірше. Для таких людей є перевірений рецепт від Маршалла Голдсміта з книги «Тригери. Формуй звички — загартовуй характер», який складається з 4 інгредієнтів: розуміння, простота, зниження ролі випадковостей і вплив навколишнього середовища.

  1. Зрозумійте, як підвищити самооцінку — і ви зможете підвищити її

  Безсистемні знання з статей в інтернеті (так-так, навіть з цієї) і книг не дадуть відповіді на питання: «Як змінити самооцінку?» Тому важливо заздалегідь прописати план по підвищенню самооцінки.

  Між розумінням і дією лежить область — початок дії. Тому ми такі хороші планувальники і погані виконавці. План — відправна точка для дії.

  2. Проста система краще складною

  Просто — не значить примітивно. Проста система особливо виграє у складній, якщо ми на початку шляху підвищення самооцінки. Наприклад, коли тільки ввели чек-лист по дотриманню гігієни у відділеннях інтенсивної терапії, багато лікарі вважали це принизливим. Довгі роки навчання переконали їх, що для виконання цих простих інструкцій їм не потрібна ніякої чек-лист (система).

  У простої системи низький поріг входження, а значить менше ймовірності, що ми відкладемо ці дії.

  3. Самооцінка не підвищиться на основі імпульсу випадку

  Похвала керівника на зборах або виграш команди в турнірі можуть принести короткостроковий ефект, але робота з самооцінкою — «довга гра». Втім такі імпульси корисні, вони можуть стати пусковим механізмом магічного мислення — роботи зі стратегією поведінки.

  4. Поведінка залежить від навколишнього середовища

  Вираз «Короля робить свита актуально до цих пір. Тільки тепер кожен — король, а свита — величезний світ навколо. Так, коли ми незадоволені їжею в дорогий ресторан і ображаємо офіціанта, то не тому що завжди відчуваємо себе королями. Наша поведінка викликано середовищем — середовищем ресторану. Як нам здається, за королівську ціну ми вправі розраховувати на таке ж обслуговування. За межами ресторану ми повертаємося в звичне спокійне і доброзичливе стан. Тому коли ми змінюємо життя, то зустрічаємо нове: інтереси, місця, людей, і втрачаємо старе.

  Авторський рецепт Крейга Інгліша і Джеймса Рапсона

  «Незалежність від чужої думки»

  Кіноактор і майстер ушу Джет Лі в інтерв’ю журналу Esquire сказав: «Стався до оцінок оточуючих як до якоїсь пісні з приймача. «Ти класний!» — трам-пам-пам. «Ти придурок!» — трам-пам-пам. Якщо оцінки оточуючих хвилюють тебе більше, ніж власну думку про себе, у тебе проблеми». Про це говорять і автори книги «Похваліть мене», які пропонують 7 практик-закусок до головної страви — самооцінці, яка не залежить від оточуючих. Не будемо перебивати апетит перерахуванням, замість цього напишемо 3 інгредієнта незалежність від чужої думки.

  1. Сконцентруйтеся на своїх почуттях, думках, почуттях і вчинках

  Усталені поведінкові схеми — патерни — запускаються підсвідомо. Читаємо негативний коментар під своєю статтею — і самооцінка падає нижче нуля. Якщо витягнути ці нав’язливі думки і розглянути їх на холодному світлі логіки — не залишимо жодного шансу.

  2. Зізнайтеся в страхах

  Рецепт «Говорите собі, як ви чудові» непоганий, але хіба він позбавить від страху непотрібності і неповноцінності? Визнання в страхах робить нас стійкішим до їх впливу. Так, група психологів з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі в 2012 році з’ясувала, що обговорювання негативної емоції — дієвий спосіб звільнитися від страху.

  3. Знайдіть того, хто пережив чи переживає подібний досвід

  Це може бути одна людина чи кілька, група за інтересами або члени сім’ї, вчителі в інституті або партнери по подорожі автостопом. По-перше, вони не дадуть швидко закинути починання, а по-друге буде формуватися здорове середовище, від якої залежить наша поведінка.

  Згідно з дослідженням Томаса Чаморро-Премузика в 2006 р. 80% американські школярі, відповідаючи на запитання анкети, відзначили такий рівень самооцінки, який в середньому був вище показників 1988 року. Чому ж на ринку до цих пір популярний Дейл Карнегі, і кожен рік з’являються все нові і нові книги? Соцмережі транслюють образ супер-: успішних, спритних, розумних, сміливих. І якщо ми не відповідаємо образу, це б’є по самооцінці багатьох людей. У нас немає чарівної кнопки, яка зробила б нас супергероями, але ми можемо ставати кращою версією себе — кожну хвилину, день за днем, рік за роком. А це чи не головний рецепт підвищення самооцінки?