З перших абзаців книги Дена Кеннеді «Жорсткий менеджмент. Змусьте людей працювати на результат» здається, що летиш в автомобілі по швидкісному шосе. І не факт, що ти пристебнутий. Склад книги нарочито різкий, іронічний, а іноді і саркастичний, без води, з цікавими, хоча і неоднозначними прикладами. Загалом – жорстке, але чесне читання, як для власників, так і для персоналу.

Кеннеді різко критикує сучасні управлінські підходи, які стирають кордони між керівниками і підлеглими. Він проти «панібратства», задушевних відносин, «утирания соплів і сліз». Ви наймаєте працівників не для цього. Вони потрібні, щоб працювати і рухати компанію. Абстрагувавшись від авторського сарказму, маємо в сухому залишку чіткі принципи класичного менеджменту:

  • Дотримання правил і робочих процедур;
  • Власник повинен бути тільки один;
  • Обов’язковий контроль за робочими процесами;
  • Відповідальність співробітників;
  • Проходження загальним цілям та інтересам

Власник – пам’ятай!

Найманий працівник не має і не буде ставитися до вашого бізнесу як до свого. Чому ж багато хто власники очікують такого ставлення від своїх підлеглих?

Головною метою будь-якого бізнесу є прибуток. Все інше — від лукавого. Виробничі процеси та відносини повинні будуватися навколо цієї думки. Співробітники потрібні власнику, щоб збільшувати прибуток. Робити це ефективно, не красти (мова йде не тільки про матеріальні засоби, але й про втрату дорогоцінного часу). Адже тупо просиджуючи свій час на роботі, недбалі працівники його, по суті, крадуть.

Любов оточуючих, або «синдром Віллі Ломана»

Всім подобається неможливо. Бажання сподобатися кожному – деструктивно. Дрібного комівояжера Віллі Ломана з п’єси Артура Міллера призводить до загибелі, на думку Кеннеді. Автор вважає, що цей літній продавець відчайдушно хотів усім подобатися. А продажі були для нього на другому, якщо не на третьому місці. Тут можна посперечатися з Кеннеді. Схоже, що Міллер зобразив персонажа глибоко нещасливого, втраченого і зацикленого тільки на матеріальному питанні. Але факт залишається фактом: всім подобається неможливо. І не для того ви почали свій бізнес, щоб бути «обшук». Чим більше ви прагнете бути приємним для оточуючих, для співробітників, відволікатися на емоційні чинники, тим складніше вам буде досягти поставлених цілей.

Кульгають всі, деякі сильніше

Безжальна істина № 3. Якщо їжа протухла, її викидають. Якщо працівник вже непридатний, він повинен піти.

Глава «Захромают Всі» сповнена самоіронії. Кеннеді наводить приклад, як звільнив сам себе, помітивши, що починає здавати, діяти неефективно і гальмувати розвиток свого бізнесу. Замість себе він найняв сильного і продуктивного менеджера. Це хороший урок для всіх. Рано чи пізно всі ми досягнемо межі своїх можливостей. Потрібно бути готовими до цього. Коли ви бачите, що почастішали запізнення, плани зриваються, починаються відмовки і постійні пояснення невиконаних робіт — настав час прийняти жорсткі заходи.

Як вважає сам Ден Кеннеді, близько 33% читачів готові відразу впроваджувати його ідеї. Ще 33% знайдуть книгу дуже цікавою, але, на жаль, такі способи не для них. Решта 33% залишаться в подиві. Так тому і бути.

Чому книга Дена Кеннеді корисна найманим працівникам?

Книга Кеннеді боляче вдарить по почуттів найманих працівників. Здається, Марк Сідоній Фалкс, кращої думки про робочій силі, ніж Кеннеді. Але … відкиньте ураженої гордості і прочитайте книгу. Вона хороша тим, що позбавляє ілюзій. Звичайний найманий працівник компанії, не хапає зірок з неба, мріє про надбавку і працює в режимі 9 -18, винесе для себе чимало корисного. Зрештою, такі співробітники будуть знати, як до них ставиться роботодавець – власник, і чого від нього чекати. Ден Кеннеді заявляє:

«Співробітники вам не друзі. Ви можете, і певною мірою повинні ставитися до них доброзичливо і заохочувати в них взаємність. Само собою, ви повинні пам’ятати їх дні народження та дні народження їхніх дітей, знати, коли у них ювілеї, і по‑справжньому піклуватися про їх здоров’я і благополуччя. Однак пам’ятайте, що торт, який вони вам дарують на день народження, – це лише почасти знак дружніх почуттів, а в основному – обязаловка і прогин. Ці люди просто працюють на вас».

Власники бізнесів швидко засвоять цю істину. Наймані працівники повинні зрозуміти, про якому відношенні йде мова, ще швидше. Адже ви залишитеся на своєму робочому місці довше, знаючи, чим керується власник компанії.

Однак, при незаперечній ефективності методу «жорстких батогів», хочеться нагадати топ-менеджерам, що багато людей все менше прив’язуються до робочих місць і 40-годинним робочим тижнем. Їх не особливо хвилюють прибутку акціонерів компанії. Багато відмінні фахівці йдуть у фріланс, щоб розірвати кабальні відносини з керівництвом і офісним існуванням. При цьому такі люди усвідомлено роблять крок назад у своїх доходах. Це означає, що чарівна пігулка Дена Кеннеді «платити працівникам по-справжньому щедро» — не спрацює. Такі люди дуже цінують себе і свою свободу, щоб бути купленими. Як не крути, але все частіше потрібно буде домовлятися про умовах, вигідних для обох сторін.

Ден Кеннеді

Жорсткий менеджмент.

Змусьте людей працювати на результат

ЗАМОВИТИ КНИГУ

Купити книгу«Жорсткий менеджмент. Змусьте людей працювати на результат» Дена Кеннеді в інтернет-магазині kniga.biz.ua