«Як добре вміти читати! Не треба до мами приставати, не треба бабусю трясти: «Прочитай, будь ласка, прочитай!»… Ті, хто закінчив школу пару десятків років тому, напевно досі пам’ятають цей вірш Валентина Берестова з Букваря. Сьогодні ці хлопці і дівчата самі стали батьками. Припущу, що деякі з них помічають їх діти читають вже далеко не з таким захопленням, як вони, вважаючи за краще проводити час за комп’ютером або перед телевізором.

Чому так важливо любити читати?

Діти дійсно стали менше читати. Згідно з результатами дослідження, яке провела компанія gfk-ukraine, в 2014 році в Україні кількість дітей до 15 років, які прочитали хоча б одну книгу, знизилася на 13% порівняно з попереднім роком. Загальна кількість прочитаних дітьми книг зменшилася більш ніж на 60%.

Зниження інтересу до читання спостерігається і в інших країнах. Дослідження, проведені в школах Великобританії, показали, що більшість книг школярів воліють читання смс та електронної пошти. Ніколи не отримували книгу в подарунок 20% дітей, 7% не знають, що можна ходити в бібліотеку, а один з восьми ніколи не заходив у книгарню. 10% дітей сказали, що взагалі не люблять читати.

Можна наводити різні причини, чому читання йде з дозвілля дітей: звинувачувати інтернет і телебачення, економічні умови і навіть відсутність грамотної гуманітарної політики держави в цій сфері. Однак не можна не помічати і те, що, на жаль, зникає культура читання в сім’ї. То ж «Дослідження читання книг в Україні-2014», проведеним GfKUkraine, констатує: за рік частка сімей з дітьми до 15 років, в яких батьки прочитали дитині хоча б одну книжку, знизилася з 28% до 23%.

А між тим, читання заради задоволення безпосередньо впливає на підвищення рівня інтелекту і розвиває не тільки грамотність, але і математичні здібності. Це результати вже іншого дослідження, в якому взяли участь (і до цих пір беруть участь) 17 тисяч чоловік, які народилися протягом одного тижня в 1970 році в Англії, Шотландії і Уельсі (більш докладно про це тут). Любов до читання виявилася набагато більш сильним фактором впливу на розумовий розвиток дитини, ніж соціальне становище сім’ї і рівень освіченості батьків. А отже, важливо не просто навчити дитину читати, але навчити його любити читання.

Виховання читаючих дітей

Між умінням читати і любов’ю до читання існує велика різниця, як стверджує професор Університету Вірджинії Даніел Вилингэм у книзі «Raising Kids Who Read: What Parents and Teachers Can Do».

Вилингэм – доктор наук у сфері когнітивної психології, його дослідження зосереджені на роль мозку в навчанні і пам’яті, він автор кількох книг і безлічі статей, переведених на тринадцять мов. На його погляд, справа навіть не в тому, що діти, які читають заради задоволення, краще вчаться в школі і в цілому більш успішні. «Якщо мета життя полягає в тому, щоб стати хорошим громадянином або заробити багато грошей, є куди більш короткий шлях до неї, ніж просто читання заради задоволення».

На думку Вилингэма, вся справа в сімейних цінностях. Ось чому він хоче, щоб його діти любили читати. «Читання – це те, що особисто я люблю і вважаю важливим. Завдяки читанню я можу отримати досвід, який не зміг би отримати будь-яким іншим шляхом. І, природно, хочу, щоб і мої діти отримали цей досвід», говорить він в інтерв’ю National Public Radio – американської громадської радіомережі зі штаб-квартирою у Вашингтоні.

– Що ми можемо зробити, щоб прищепити дитині любов до читання?

– У дошкільному віці дуже важливо грати з дитиною в ігри, які допомагають чути звуки мови: це ігри, побудовані на віршованих римах та інших формах гри слів, наприклад, аллитерации – повторення однакових або однорідних приголосних у вірші («Виходила до них горила, їм горила говорила, говорила їм горила, примовляла» – прим. пер.). Це дуже корисно. Діти обожнюють усі ігри, в яких обіграються звуки. Як тільки вони ухватят основну ідею, зробіть гру більш цікавою.

Наприклад, вашої дитини звуть Біллі. Ви можете сказати йому: «Тата звати Кору. Якщо ми візьмемо перший звук з імені Біллі, то моє ім’я перетвориться в Борі». Це просто золоте дно для дітей. Я спілкувався з багатьма вихователями дитячих садків, і вони підтверджують, як складно змусити дітей перестати римувати імена.

– Banana-fana-fo-fana…*

– Точно. Таких прикладів багато у Доктора Сьюзі**, всі англійські фольклорні вірші побудовані на цьому (наприклад, «Humpty Dumpty sat on a wall» – «Шалтай-Болтай сидів на стіні» – прим. пер.). Загальновідомо, що діти, яких удома вчать дитячих віршах, набагато охочіше вчаться читати.

* Рядок з американської популярної пісеньки «The Name Game», написаної і заспіваною актрисою Ширлі Елліс. Пісня побудована на створенні римованих варіантів імен.

** Доктор Сьюз – американський дитячий письменник і мультиплікатор, найбільш продаваний на сьогодні автор англомовних книг для маленьких дітей.

– Але як ви прищеплюєте любов до читання у дітей раннього віку?

– По-перше, ви самі повинні любити читання. Я приділяю цього моменту багато уваги у своїй книзі дитина повинна бачити, що читання є однією з сімейних цінностей. Багато батьків недооцінюють, яким потужним сигналом це може бути для дітей, поряд з тим, яка атмосфера панує в будинку, які правила встановлені у ньому, яких людей поважають батьки.

Ви повинні створювати умови для читання, зробити його приємним, читати вголос вашому малюкові в ситуаціях, які викликають у нього позитивні емоції. Але слід також створювати розуміння того, що наша сім’я любить пізнання, ми хотіли б дізнаватися про світ більше, і читання – важлива частина цього процесу. Ще до того як дитина навчиться читати, важливо виховати в ньому усвідомлення того, що він росте в сім’ї, де люблять читання.

Другий важливий момент – зробити так, щоб читання стало для дитини найбільш привабливим заняттям. Недостатньо, щоб він просто любив читання, адже якщо йому стане доступно щось інше, що йому подобається більше, він вибере саме це. Почніть з того, що покладіть книги в тих місцях, де дитина, як правило, нудьгує (наприклад, в машині). Але переконайтеся, що в той момент йому не будуть доступні інші розваги.

– Дружина поставила в нашій ванній кімнаті кошик з дитячими журналами. Мій 6-річний син читає їх запоєм, і тепер його 3-річний брат наслідує йому.

– Моя 9-річна донька – пристрасний читач і, думаю, її молодша сестра теж. Але значною мірою тому, що вона зростала, спостерігаючи, як її старша сестра читає.

– На ваш погляд, цифрові пристрої: а) заважають нам читати і б) заважають концентрувати увагу?

– Не доведено, що вони заважають нам концентрувати увагу. Якщо ви подивіться на те, як психологи вимірюють об’єм уваги, то немає доказів, що він дійсно знизився за останні приблизно 50 років. Наш мозок пластичний, і малоймовірно, що тривалість концентрації уваги може значно скорочуватися. Інакше, ми або подурнішали б незабаром, або придбали нові когнітивні навички.

Я думаю, батьком і вчителям здається, що вони «щось» бачать. Вони бачать, що діти стали легше відволікатися, ніж 10 років тому, і звинувачують у цьому цифрові пристрої. Що об’єднує всі цифрові пристрої? Вони забезпечують миттєвий доступ до розваг без особливих зусиль з нашого боку. Ці розваги завжди доступні і нескінченно різноманітні. І, можливо, не змінився обсяг нашої уваги, а наші погляди і переконання. Сьогодні вони такі: «Нудно – це неправильно, я ніколи не повинен сумувати».

– Як ви думаєте, чи потрібно винагороджувати дітей до читання?

– Винагорода може призвести до неприємних наслідків. Ви ніби говорите своїй дитині: «Я розраховую, що ти будеш робити це не по своїй волі». Ви платите людям за те, що вони будуть робити те, що ви самі не хочете робити і те, що вони самі не зробили б, не плати ви їм. Таким чином, заплативши дитині за читання, ви даєте йому зрозуміти, що не очікуєте, що читання буде приємно йому.

Існують хороші емпіричні дані, які підтверджують, що коли ви платите людям за щось, то за умови, що ви знайдете правильне винагороду, вони будуть робити більше. Але як тільки ви перестанете платити, вони будуть робити менше. Сила, що спонукає їх до дії, має іншу природу. Так, дитина, якого не винагороджували за читання, каже: «Я прочитав цю книгу, тому що я люблю читати». І в зворотньому випадку: «Я прочитав цю книгу, тому що тато заплатив мені». Тобто, якщо тато більше не буде йому платити – у нього не буде жодних підстав для читання. Таким чином, винагорода не повинна бути в пріоритетах, але якщо це єдиний спосіб, щоб дитина читала, то не потрібно від нього відмовлятися.

Джерело

Як навчити дитину любити читання: 10 порад

1. Читайте дитині з самого раннього віку. І не тільки перед сном. Купуйте йому книги (картонні, що миються, або з тканини) в якості його перших іграшок. Беріть їх з собою на прогулянку. Створіть традицію – ваше власне з дитиною час для читання. Важливо, щоб це час викликало у нього позитивні емоції.

2. Запишіться і ходите в дитячу бібліотеку. Почніть відвідувати бібліотеку регулярно з того часу, як дитині виповниться два роки, щоб зацікавити його читанням. Дозволяйте йому самому вибирати книги.

3. Створіть ритуал щоденного читання в певний час, наприклад, після школи, обіду або перед сном.

4. Читайте дитині як можна частіше. Наприклад, під час їжі. Так він зможе слухати те, що ви читаєте, і в той же час не буде відволікатися від їжі, як якщо б дивився мультфільми на планшеті або по ТБ.

5. Не змушуйте дитину вчитися читати. Читати він навчиться. Ваша мета полягає не в тому, щоб навчити його з букв складати слова, але в тому, щоб заохотити його інтерес до книг.

6. Не припиняйте читати дитині навіть після того, як він навчиться читати. Батьки часто скаржаться, що їх діти рано навчилися читати, але при цьому не зацікавлені в читанні. Проблема полягає в тому, що уява дітей набагато випереджає їх здатність читати. Великі книги їм ще не під силу, занадто багато в них довгих і незрозумілих слів, а ті, які він може читати, вже не так йому цікаві. Читаючи йому вголос, ви підтримуєте у нього мотивацію до читання і незабаром його навички наздоженуть його читацький апетит.

7. Допомагайте своїй дитині перейти на наступний читацький рівень. Пропонуйте йому більш складні книги, наприклад, ті, в яких більше тексту, ніж картинок, якщо відчуваєте, що він готовий до цього. Спочатку читайте цю книгу разом, щоб зацікавити його, але потім залиште його з книгою один на один.

8. Використовуйте дитячі комікси, щоб заохотити дитину до читання.

9. Читайте самі – будьте взірцем для наслідування. Важливо, щоб дитина росла у читаючої родині. Заведіть традицію читати вголос для всієї родини. Коли дитина підросте, він зможе сам читати вголос або ви будете читати по черзі. Обов’язково обговорюйте прочитане, діліться враженнями, думками про головних героїв, посилайтеся на інформацію, почерпнуту з книг.

10. Обмежуйте час, відведений на комп’ютер і телевізор. Звичайно, книг складно конкурувати з новими технологіями як спосіб проведення дозвілля. І далеко не кожна дитина вибере читання, якщо надати йому вибір. Обмеження (не заборона) доступу до телевізора і комп’ютера потрібно для того, щоб у дитини встигла сформуватися звичка читати заради задоволення у вільний час.

5 книг, які варто прочитати, якщо ви хочете виховувати розумного й щасливої дитини

1. «Правила розвитку мозку дитини»

2. «Балувати не можна контролювати. Як ростити щасливої дитини»

3. «Ваша дитина може все. Як розвинути організаційні навички дитини і розкрити його потенціал»

4. «Гнучке свідомість. Новий погляд на психологію дорослих та дітей»

5. «Спілкуватися з дитиною. Як?»

Більше цікавих і корисних книг для дитячого розвитку в розділі «Успішні діти успішних батьків» на нашому сайті.