Чому одні з нас, поставивши за мету змінити себе, можуть цього домогтися, а інші – ні? Вся справа в тому, як ми мислимо. Більшість вважає, що їх судження щирі і правдиві, але часто це далеко не так. Справа в тому, що наші умовиводи — всього лише суб’єктивні моделі, які допомагають нам простіше орієнтуватися в реальності. Але на істинність їм претендувати не доводиться.

У книзі «Лиминальное мислення» Дейв Грей пояснює механізми роботи нашого мислення, дає принципи теорії переконань і працюють методи, які допоможуть скоротити спотворення реальності.

Що таке лиминальное мислення?

Бувало таке, що класна ідея приходила вам у півсні, або в душі, або на прогулянці, коли ви навіть не намагалися міркувати про завдання або проблеми? Таке виходить, тому що наша свідомість розслаблено, але нього немає тиску. Саме в такі моменти і відбуваються так звані «інсайти». Це – типовий приклад лиминального моменту свідомості.

В перекладі з латині лиминальный означає «граничний», або «граничний». Суть методів Дейва Грея лежить в тому, щоб свідомо відстежувати такі пороги і, помічаючи їх, успішно переступати. Минути можна практично будь поріг і кордон. Все тому, що більшість кордонів у нас в головах.

Основа нашої реальності — наші переконання: 6 принципів

Дейв Грей наводить шість принципів, які складають базу наших переконань. Вони з’являються, тому що нашому розуму необхідно на щось спиратися. З часом переконання міцніють, «вростают» в нашу свідомість. Ми чіпляємося за наші переконання, часто обмежують, навіть не помічаючи, наскільки вони можуть бути застарілими або навіть помилковими. Ось ці принципи:

Принцип 1: переконання – моделі реальності. Ми вважаємо їх досконалими, але насправді наші переконання, лише слабкі моделі, що допомагають нам орієнтуватися в недосконалою і дуже складної реальності.

Принцип 2: переконання виникають не спонтанно, а на особистому досвіді, з якого з’являються гіпотези і судження.

Принцип 3: ми створюємо світи на основі своїх переконань. Вони – те саме «сировина», яку ми використовуємо для побудови своєї реальності. Найчастіше вона відрізняється від реального світу. Хочете скорегувати реальність, переглянете свої переконання.

Принцип 4: переконання створюють «сліпі плями». Наші переконання можуть бути потужним знаряддям до дії, але коли ми бачимо тільки те, що хочемо бачити, вони стають перешкодами, бар’єрами до пізнання істинного світу.

Принцип 5: ми захищаємо свої переконання, навіть якщо вони помилкові. Тому що, захищаючи їх, ми захищаємо свою особистість, своє «я».

Принцип 6: переконання, які пов’язані з нашою особистістю, найважче змінити. Тільки змінивши самих себе, ми змінюємо наші переконання. А потім міняємо і світ навколо нас.

Протестуйте себе, виконавши це нескладна вправа з книги.

ВПРАВА:

  • Згадайте який-небудь своє переконання і проаналізуйте: звідки воно з’явилося?

  • На якомусь життєвому досвіді ґрунтується?

  • Що ви помітили, коли з вами це сталося?

  • На яких гіпотези і судження ґрунтується це переконання?

  • Ви можете уявити, що повинно було статися, щоб у вас сформувалися інші поняття?

Стаття в тему: Ультрамышление: щоденне подолання себе

Спосіб розірвати шаблон

Самий простий і дієвий спосіб навчитися діяти в різних життєвих обставин – це постійне навчання чомусь новому. Дейв Грей представляє цей спосіб у вигляді замкнутої петлі. Людині постійно надходять нові життєві запити, думки і дії. Людина постійно вчиться на основі цих запитів. Поступово виникає замкнутий цикл: запити – навчання – результат. Виникає так звана петля навчання.

Поступово сюди вплітаються наші переконання, які базуються на нашому життєвому досвіді. Але ми пам’ятаємо, що переконання можуть бути помилкові або застарілі. Що робити, коли нам надходить новий запит, але ми не знаємо, як на нього реагувати? Тут може стати в нагоді подвійна петля навчання.

Подвійна петля навчання – це спосіб зламати свій шаблон, вирватися з наїждженої колії, піддавши свої переконання сумнівам. Необхідно протестувати всі свої думки, навіть ті, які вам здаються невірними.

Ось як треба діяти, щоб подвійна петля навчання спрацювала.

  • Насамперед визнайте, що ви живете в «міхурі переконань», тобто в спотвореній реальності, навіть якщо самі не бачите цього.

  • Не обмежуйтеся простим спостереженням за своєю поведінкою. Спробуйте зрозуміти базові переконання, керівні вами в ситуації, яку хочете змінити.

  • Ви бачите результати, яких ви хочете досягти? Якщо так — чудово!

  • Якщо ні — знайдіть якомога більше альтернативних переконань. Дізнайтеся якомога більше, покажіть собі або людям, з якими ви працюєте, як можна більше. Знайдіть переконання, яке буде вам цікаво, і дійте так, ніби воно істинне.

  • Подивіться, що станеться. Ви виправили ситуацію? Якщо так — чудово! Якщо ні — повторіть стільки разів, скільки потрібно.

З часом ви переконаєтеся, що подвійна петля навчання – робочий і дуже корисний інструмент. C її допомогою можна тестувати нові ідеї, виходячи при цьому за рамки «міхура переконань». За словами автора книги, не обов’язково вважати деякі теорії істинними, досить вести себе так, як ніби вона вірна, і уважно спостерігати, що станеться далі.

Книга Дейва Грея «Лиминальное мислення» здатна змінити наше бачення реальності. Не тому, що вона настільки геніально написано, але, скоріше тому, що дуже наочно демонструє, наскільки більшість з нас закриті від цього світу своїми власними переконаннями і поглядами. З іншого боку, світ сповнений можливостей, величезної кількості різних переконань і дій. Переступивши пороги старих переконань, адаптувавши нові, ми здатні побачити нові можливості там, де раніше просто не помічали їх. Це як якийсь вихід з Матриці: ми можемо залишатися жити в ілюзорному світі, або зробити крок, вийти за межі своїх переконань і почати жити в реальності.

Лиминальное мислення

Як перейти кордони своїх переконань

Замовити книгу