Книг про те, як писати якісні, цікаві тексти, з’явилося безліч. Згадати хоча б «Автор, ножиці, папір», «Пиши, скорочуй» або «Пиши сильно». У кожної з них є своя корисна «фішка», яку можна використовувати всім, кому щодня доводиться писати листи, пости в соцмережах чи блогах, статті. Сергій Абдульманов, маркетинговий директор Мосигры і співзасновник піар-агентства LOFT Studio, автор бестселера «Бізнес гра» розповідає, як писати про бізнес і продукті іл послуги так, щоб зацікавити споживача в новій книзі «Євангеліст бізнесу».

Читати рецензію на книгу «Автор, ножиці, папір» — Як писати, щоб хотілося читати тексти: 14 уроків Миколи Кононова

Читати рецензію на книгу «Бізнес гра» — Бізнес як гра: як робити бізнес, щоб не смикався очей

Хто такий євангеліст бізнесу?

Оскільки традиційна реклама багатьом користувачам порядком набридла і частіше викликає роздратування, ніж інтерес, бізнес змушений шукати нові підходи просування товарів і послуг. Кілька років тому у маркетологів з’явився «новий» інструмент: контент-маркетинг. Якщо відверто, то нічого особливо нового в ньому немає: талановиті рекламісти завжди намагалися розповісти унікальну історію продаваного товару. Просто з розвитком диджитализации в рекламі робота з контентом впевнено зайняла свою нішу.

Фахівці, що працюють з контентом, що займаються просуванням бізнесу, створюють позитивне інформаційне поле навколо продукту, іноді називаються «євангелістами» даного бізнесу. У деякому роді – просунутий варіант контент-маркетолога. Саме про правильному контенті, підвищується успіх бізнесу, про механізми його створення та розповсюдження, розповідає Сергій Абдульманов у своїй книзі.

Захоплюючі розповіді для просунутих і вузькоспеціалізованих райтерів

Книга дуже швидко і легко читається: мова доступний, всі життєві приклади, і, до того ж, безліч цікавих байок з життя бізнесу на пост-радянському просторі. Багато хто з нас дізнаються власні проблеми і «косяки» в цих історіях. Власне, саме цим захопив читачів і перший бестселер Абдульманова «Бізнес як гра». Але, незважаючи на уявну простоту книги, вона не дуже-то підійде для новачків копірайтингу. Справа в тому, що автор пропонує багато працюють рад, але для вже працюючих копірайтерів, тих, хто розуміє механізм створення та поширення контенту.

Тому «Євангеліст бізнесу» добре доповнить книжкову полицю контент і бренд-менеджерів, піарників, менеджерів компаній, які самі повинні створювати залучають публіку тексти. Тому і для фрілансерів книга може виявитися не такою корисною, як їм хотілося б. Копірайтер, який працює на фрілансі, який пише для бірж, на «заточений» під свою тему, по суті, пише про все і не про що. А щоб успішно просувати продукт, потрібно глибоко володіти темою. Тому високооплачуваний копірайтер, на думку Абдульманова, повинен не просто писати гарні тексти, але так глибоко розуміти бізнес-процеси, що брати людину з боку, на аутсорс, просто марно. Що ж робити керівнику або менеджеру бізнесу? Натренувати «свого» копірайтера або почати писати самому. А як це зробити?

Яким повинен бути текст?

Для початку Сергій Абдульманов наводить кілька критеріїв хорошого тексту. Ці критерії досить універсальні: не важливо, пишіть ви статтю для журналу, пост в блог або опис товару/послуги для інтернет-магазину.

  • Текст повинен бути правдивим. Автор зобов’язаний перевіряти факти, якщо не вистачає матеріалу, то потрібно не соромитися питати, докопуватися до найдрібніших подробиць.
  • «Стислість – сестра..» вираз, але чесне. Менше води, більше інформації. Сконцентруйте в тексті якомога більше корисних відомостей.
  • Говорите простою мовою. Нікому не цікаво читати канцелярит. Тому вчіться переводити бюрократичний мову на людський. Навіть ділові листи стануть від цього краще. Однак, дотримуйтеся офіційної мови там, де це необхідно.

Замість «Привіт, Олег!» — «Добрий день, Михайле!». Замість «Ви нам купу грошей повинні» — «Нагадую, що ми очікуємо оплати 56 тисяч рублів за договором № 070813-02». Замість «Віддавайте вже, не гальмуйте. Ми все зробили» — «За даним договором з нашої сторони зобов’язання виконані, товар відвантажено точно в термін, що підтверджується актами від 20.08.09».

  • Текст повинен мати логічну структуру. Необхідно дотримуватися загальних правил написання тексту. Якщо автор хоче донести якусь думку, то її треба логічно обгрунтувати.
  • Дайте читачеві помацати продукт. Матеріал повинен бути краще відчути, з ефектом присутності. Тобто, якщо автор пише про новий смак ванільно-беконового морозива, то він його повинен спробувати сам. Запахи, структура, смакові якості – всі ці деталі повинні створювати реалістичний ефект.
  • Сторителлинг або пізнавально-розважальний. У тексті повинні бути приклади, байки, особистий досвід, все те, що захопить читача, зробивши ваш розповідь живим і об’ємним.
  • Не вдавайте розумних. Говорити з читачем потрібно його мовою. Нікому не подобається, коли менторським тоном і зверхньо намагаються «втиснути» якусь інформацію.
  • Текст повинен з інтересом читатися різними аудиторіями. Для цього постійно вивчайте вашу аудиторію, робіть нотатки про користувачів. Чим більше ви будете знати про своїх покупців, тим цікавіше буде з ними спілкуватися.
  • Будуйте текст за принципом: головне – в перших абзацах. Якщо читач не дочитає до кінця, він все одно отримає саму важливу інформацію.

Книга Сергія Абдульманова «Євангеліст бізнесу» краще розглядати як практичний довідник або посібник, в якому зібрані керівництва по написанню як рекламних текстів, так і ділового листування. Багато з них можна використовувати як скрипти, адаптувавши до свого бізнесу. Крім того, книга пропонує цікаву точку зору і для маркетологів, розкриваючи дещо нестандартний підхід до реклами. Ясно, що контент на сьогоднішній день став провідним інструментом взаємодії з клієнтами, і грамотне його створення та розповсюдження забезпечить більшу частину успіху рекламної кампанії.

Замість висновку, один дуже важливий рада Абдульманова, який працює на 100%, але може залишитися непоміченим за величезним масивом поданої в книзі інформації:

Не будьте цапом
Ну і просто — не говоріть з аудиторією про релігії, футболі, політиці, улюбленої операційній системі, машині і так далі. Підхопите спір. А потім і на вила. З іншого боку, не намагайтеся ухилятися, якщо вас в лоб запитують, за кого ви вболіваєте, яким користуєтеся телефоном і за кого голосували на останніх виборах. Ухильну відповідь буде поганим варіантом: ви здастеся підлим і лукавим людиною. Тому, якщо запитують, відповідайте чесно.

Євангеліст бізнесу

Розповіді про контент-маркетингу та бренд-журналістиці

Замовити книгу