Якщо ви з легкістю (або хоча б без очевидного насильства над собою) встаєте вранці, йдете на роботу, не проти потусити з колегами після робочого дня, а вихідних вам вистачає на відпочинок, сміливо даруєте книгу «Вічно стомлений» знайомому іпохондрикові. Вона Вам не знадобиться. Проте все більше людей страждає синдромом хронічної втоми, «вигоряння». Саме їм методика боротьби з втомою Джейкоба Тейтельбаума буде дуже корисна. Особливо зараз, коли практично завершився важкий, виснажливий рік, і сили закінчуються.

Заповніть картку пацієнта

Книга «Вічно стомлений» читається важко. Будьте готові до цього відразу. З перших же сторінок це буде швидше діалог лікаря з новим пацієнтом: «Добрий день, опишіть ваші симптоми. Рівень цукру в крові? Аналізи на рівень гормонів здавали? Як сон?»

Не знайомі з деякими поняттями? Не біда, загуглите. Термінів медичних у книзі багато. Будьте готові до обговорення питань травлення, інфекцій, гормонів та інших вельми специфічних нюансів здоров’я. Все це потрібно для того авторові, щоб чітко пояснити, що таке «синдром хронічної втоми» і як з ним можна не тільки співіснувати, але ефективно боротися.

Що таке синдром хронічної втоми (СХВ)

Ще 25 років тому про таке синдромі не чули. Втомився? Відпочинь! Але все не так просто. Коли сили людини вичерпуються швидше, ніж він їх відновлює сон не допомагає, як і здорове харчування, то мова йде не просто про втому. Це вже ознаки хвороби — це синдром хронічної втоми, цілком медичному недугу, який і лікується відповідно, медикаментами. Вікіпедія підказує, що вперше синдром хронічної втоми був констатований у 1984 році. З тих пір вчені просунулися у вивченні цього синдрому, хоча його природа все ще не до кінця зрозуміла. Найчастіше синдромом хронічної втоми страждають люди, які перенесли в минулому вірусні захворювання, наприклад, вірус Епштейна-Барр. Повністю позбутися синдрому неможливо, але цілком можливо полегшити симптоми і жити більш повним, насиченим життям.

Крім СХВ Тейтельбаум часто використовує термін фибромиалгии. Це суміжне з СХВ розлад, що характеризується ще і больовими відчуттями в тілі. Але термін СХВ частіше зустрічається серед лікарів і пацієнтів.

Визначення наявності СХВ і СФ: простий спосіб

Для початку дайте відповідь на наступні питання.

 • Чи відчуваєте ви надзвичайну втому на тлі безсоння і, можливо, «туман в голові»?
 • Ви проходили медичне обстеження, яке не виявило у вас інших захворювань (якщо вам сказали, що ви все вигадали, тому що лікар поняття не мав, що з вами відбувається, — це не вважається)?
 • Ваше стан триває більше трьох місяців? Якщо ви відповіли ствердно на перші три питання, то, швидше за все, у вас синдром хронічної втоми, поки не доведено протилежне.
 • Ви відчуваєте загальну біль без определенногместа локалізації?
 • Якщо ви відповіли ствердно на це питання, то у вас також і фіброміалгія.

  Програма відновлення

  Джейкоб Тейтельбаум не лукавить з читачем: позбутися СХВ неможливо. Якщо був діагностований синдром хронічної втоми – це надовго. Однак не варто впадати у відчай. Ситуацію можна усвідомлено взяти під контроль. Він пропонує програму з 5 ступенів для відновлення енергії. Вона включає в себе:

  • Сон. Спати потрібно не менше 7-9 годин. Причому Тейтельбаум радить використовувати будь-які засоби, щоб заснути. В тому числі і лікарські.
  • Гормони. Дуже детально розписана глава про гормони, гормональних порушеннях і їхній вплив на функції людини.
  • Інфекції. Саме інфекції та віруси є тригерами появи СХВ.
  • Харчування. Чи варто говорити про те, що харчування людей, які страждають синдромом хронічної втоми, повинно бути не тільки здоровим, але і енергетично ємним. Тейтельбаум розглядає варіанти дієт і поєднань продуктів.
  • Вправи. Займатися спортом через силу не можна! — вважає автор. Будь-які фізичні навантаження не несуть користі, якщо неприємні. Крім того, у людей з СХВ не так багато енергії, щоб витрачати її на важкі, виснажливі вправи. Все має проходити в щадному режимі. Проста ходьба творить чудеса. Можна встановити програми «шагометр», щоб контролювати кількість рухів.

  На перший погляд, Тейтельбаум – просто Капітан Очевидність. Ну так, відновіть сон, позбавтеся від інфекцій, харчуйтеся добре, робіть вправи і все буде просто чудово. Але не все так просто. По-перше, Тейтельбаум – лікар. Тому майже всі пункти він пропонує вирішувати, в тому числі, і медикаментозним шляхом. Ось тут-то і починаються цікаві моменти: не всі його поради застосовні на нашій території. Так само автор дає поради щодо застосування гормонів, зборів цілющих трав і біологічних добавок. Всі рекомендації Тейтельбаума потребують додаткових консультацій з місцевим фахівцем.

  Корисності і «фішки»

  Як уже говорили, книга написана дуже детально. Наприклад, у главі «Гормони» ретельно розглянута робота гормональних залоз та вплив гормонів на стан людини. В цілому, це дуже корисна і потрібна інформація не тільки для тих, хто ледве доповзає до робочого місця, а потім знову до ліжка.

  Також Тейтельбаум досконально розповідає про аналізи, як саме вираховуються показники, що важливо саме в них, а що, по суті, не дуже.

  Дуже цікавий розділ «Харчування», в якій Джейкоб руйнує міфи, типу, «сіль шкідлива», «яйця шкідливі», «кава та чай шкідливий». Кожен з цих міфів проаналізовано і пояснений доктором Тейтельбаумом. Голова, заслуговує уваги всіх, хто стежить за своїм харчуванням і хоче харчуватися усвідомлено.

  У кінці кожного розділу наведено головні висновки, схеми заходів та список рекомендацій. Таке структурування книги робить її дуже ефективною у використанні.

  Занадто. Багато. Інформації.

  У книзі зібрано стільки інформації, і вона так детально подана, що половина прочитаного може бути швидко забута. Загальні поради, типу, «спати треба 7-9 годин», звичайно, запам’ятаються, а ось специфічні деталі можуть вислизнути від читача. Вони просто загубляться в море інших. Це ж стосується і медичних термінів.

  «Вічно стомлений» цілком може стати настільною книгою для тих, хто страждає від СХВ і самостійно шукає шляхів ефективної боротьби з гнітючим станом вічної втоми. І тим, хто цікавиться медициною.

  Вічно стомлений. Як впоратися з синдромом хронічної втоми

  Замовити книгу