«Голова – предмет темний і дослідженню не підлягає», — говорив відомий персонаж у фільмі «Формула кохання». Як виявилося, це не тільки темний, але й захоплююче цікавий. Наш мозок здатний видавати вражаючі речі, показувати чудеса пам’яті і виробляти величезну кількість енергії. Головне – знати, з якого боку підступитися до голови. Автор книги «Биохакинг мозку», Дейв Еспрі не побоявся глибоко і різнобічно вивчити роботу мозку, і прийшов до дивних висновків! Завдяки його покрокової двотижневій програмі та збалансованої дієти, запропонованої в книзі «Дієта для розуму» ми зможемо зробити масштабний апгрейд нашого мозку. І ніякої трепанації!

Хто живе в наших клітинах?

Згадайте, як класно працював ваш смартфон, коли ви тільки купили його. Ні зависань, ні «глюків». Все було чітко, швидко і красиво. Але поступово якість роботи погіршився. Пам’ять пристрою забилася незліченними селфи, видяшками з котиками та іншої непотрібної нісенітницею. Ось приблизно також погіршується робота нашого мозку. Тільки замість фотографій з котиками мозок виснажують неправильна дієта і все, що забирає у нього енергію. Дейв Еспрі називає будь-які шкідливості для мозку – криптонитом. Як і у відомому комікс про Супермена криптоніт відтягує на себе життєві сили, що живлять мозок. А без цих сил мозок не здатний функціонувати ефективно. Відтік енергії не вбиває нас фізично, але робить стомленими, безсилими і погано думаючими. Наша енергія витрачається даремно.

Мозок витрачає до 20 відсотків виробляється організмом енергії. Він витрачає більше, ніж будь-який інший орган всьому тілі!

Енергію виробляє наше тіло. У клітинах організму знаходяться стародавні нащадки бактерій – мітохондрії, які виробляють енергію і постачають нас нею. Вони пройшли довгий шлях від паразитів – бактерій до міні-електростанцій нашого тіла. Якщо ці крихти хоч на секунду перестануть виконувати своє завдання, людина загине. Чи варто говорити, що за мітохондріями потрібен ретельний догляд і взагалі око та око.

У чому сила, брат? В мітохондріях!

Саме про хорошому догляді за мітохондріями і розповідають книги «Дієта для розуму» і «Биохакинг мозку». Цих мікроклеток в здоровому організмі величезна кількість. Одна клітина може містити до двох тисяч мітохондрій! Суть методу Дейва Еспрі досить ясна: всі некорисне, токсична, руйнівну роботу клітин потрібно усунути, а корисне, наприклад, дієту і фізичні навантаження включити в своє життя. По суті, наші системи побудовані таким чином, щоб доставляти мітохондрій паливо – світло, кисень, поживні речовини, які вони переробляють енергію, так необхідну нашому тілу і, головне, мозку.

Вплив сну на ефективність роботи мозку

Кожен експерт по роботі мозку настійно рекомендує спати вночі Це, загалом-то – аксіома. Але щоб краще зрозуміти, як наш мозок працює під час сну, треба знати, що клітини мозку стискуються практично на 60%. Так рідини в тканинах мозку легше циркулювати. За цей час клітини мозку очищаються. Чим швидше і краще очищаються тканини, тим ефективніше функціонують мітохондрії, виробляючи для організму енергію. Крім того, під час сну регулюється тепловий баланс тіла, який, у свою чергу, відповідає за вироблення такого нейротрансмітера як ацетилхолін. Він відповідає за розвиток м’язів і допомагає запобігти хворобі Альцгеймера. Тому дайте собі можливість висипатися. Налагодьте свій режим таким чином, щоб спати не менше 8 годин.

Прогулянки на світлі

Дейв Еспрі радить займатися помірними фізичними навантаженнями: прогулянками, плаванням, йогою. Дослідження показують, що 40-хвилинні прогулянки три рази в тиждень протягом року значно покращили фізичний стан і розумові процеси. Крім того, цікаві результати показали ті, хто регулярно займається йогою. Їх пам’ять функціонує набагато краще, ніж у людей, які просто займаються фітнесом.

А здійснюючи не важкі фізичні вправи, або просто прогулюючись при природному освітленні, ми посилено маємо мітохондрії. Справа в тому, що мітохондрії дуже люблять денне світло і погано переносять штучний. При поганому освітленні мітохондрії відчувають стрес, і не виробляють достатню кількість енергії. Як говорить Дейв Еспрі – не потрібно грати з природою і перетворювати світ і інші блага в подобу фастфуду.

Хороший жир, поганий жир

Вчені давно визнали, що жири корисні для роботи мозку. І Дейв Еспрі, і Ліза Москоні, автор книги «Дієта для розуму» рекомендують вживати в їжу жир для ефективної роботи головного мозку. Але якщо запитати звичайної людини, який жир він їсть, відповідь найчастіше буде невірним: мова не йде про беконі або сирі. Коли вчені і дієтологи радять жири, вони мають на увазі жирні кислоти. Оскільки мітохондрії виробляють більше енергії саме з таких жирних кислот. Вони зберігаються і в жировій тканині, і в триглицеридах (жири, які можна виявити в крові).

На жаль, в жирів склалася погана репутація з 60-х років. Тоді вчені звинуватили жири у всіх смертних гріхах, а їжа з низьким вмістом жирів вважалася «здорової».Але здорові цілісні жири життєво необхідні. А коли справа стосується мозку, потрібні організму жири – це найбільш важливі макроелементи. Одним з найбільш корисних жирів для роботи мозку є знайомий багатьом омега -3.

Дослідження дозволяють скласти оптимальний, спеціально розрахований на мозок план харчування. Ваша мета — з’їдати в день щонайменше 4 г жиру для мозку», щоб він залишався молодим і працював якісно. Це дійсно не так вже важко — забезпечити мозок необхідними жирами. Всього лише 80 г промислового лосося (тобто зовсім маленький шматочок) дадуть вам майже 2 г омега-3. Додайте дві жмені мигдалю — і ви виконаєте норму.

І Дейв Еспрі, і Ліза Москоні попереджають про шкоду надто оброблених і перероблених продуктів.

Борошно тонкого помелу, шліфований рис і рафінований цукор — найвідоміші приклади того, як з наших продуктів разом з лушпинням або оболонкою безжально видаляються вітаміни, мінерали та клітковину.

Тому, купуючи в магазині, такі продукти, звертайте увагу на ступінь їх обробки. У книзі «Дієта для розуму» представлені детальні таблиці з назвами продуктів та вмістом речовин для ефективної роботи мозку. Автор книги «Биохакинг мозку» у своїй двотижневій програмі апгрейда мозку не тільки розписує якості кожного продукту, але і дає детальну щоденну дієту з вже готовими рецептами корисних страв. Зразкове меню на тиждень дає і Ліза Москоні у книзі «Дієта для розуму». Залишається лише адаптувати дані рекомендації до реалій нашого життя.

Важливо розуміти, що саме харчування допомагає мітохондрій виробляти життєву енергію, а мозку – ефективно працювати. Людині, якщо він хоче, щоб його мозок працював довго і чітко, потрібно приділити багато уваги енергетичного балансу і фізичним навантаженням.

Замовити книгу

Замовити книгу