Спочатку новина хороша: жир і холестерин, довгі роки були в опалі, друзі нашого мозку. І не тільки тому, що жир становить понад 60% мозку (це самий жирний орган нашого тіла). Хороші жири служать ключем до здоров’я і значно покращують роботу мозку. Мова, зрозуміло, не про трансжири, які роблять, пропускаючи водень через нагріте до високих температур рослинне масло, а про природних насичених жирів, якими багаті м’ясо, яйця, сир, масло.

А тепер про погане. Чи не головним ворогом нашого мозку є хліб, про який ми з дитинства знаємо, що він «всьому голова». Так, всім відомо, що зловживання виробами з очищеної пшеничного борошна, макаронами і рисом призводить до ожиріння. Але, на жаль, цільна пшениця, мультизерновые вироби, борошно жернового помелу, пророщене зерно (все, що ми звикли відносити до здорової їжі) також створюють загрозу нашому здоров’ю.

Як поліпшити роботу мозку

Щоденне вживання хліба призводить не тільки до зайвої ваги, але і до мозкових порушень. Людям вразливим цього буде достатньо, щоб відкласти тільки що надкушену булочку і більше до нього не торкатися. Але якщо ви з тих, кому потрібні наукові докази, прочитайте книгу доктора Девіда Перлмуттера «Їжа і мозок. Що вуглеводи роблять зі здоров’ям, мисленням і пам’яттю». Свій бестселер він присвятив батькові, який у 96 років щоранку збирається до своїх пацієнтів, хоча вийшов на пенсію понад чверть століття тому». І якщо ви теж хочете прожити довге і щасливе життя, зберігаючи ясність і здоров’я свого мозку, вам варто перестати їсти борошняне і солодке. І ось чому:

1. Зерно (навіть незбиране), фруктоза (навіть натуральний цукор, що міститься у фруктах) та інші вуглеводи шкодять мозку і прискорюють старіння тіла, є причинами періодичних головних болів, незрозумілою тривоги і можуть стати причиною депресії. За рік людина з’їдає приблизно 65 кілограмів зернової культури, яка з-за сучасної технології генної модифікації майже не має генетичного, структурного або хімічного схожості з пшеницею, які харчувалися наші предки.

Завдяки досліджень Менделя, люди навчилися добре добирати й змішувати відповідні штами для створення потрібних видів зерна. Хоча генетика і фізіологія людини практично не зазнали змін з часів наших предків, за останні 50 років харчова ланцюг значно змінилася. Сучасне виробництво харчових продуктів, включаючи генну інженерію, дозволило вирощувати зерна, що містять у сорок разів більше глютену, ніж культивировавшиеся всього кілька десятиліть тому. Девід Перлмуттер вважає введення зерна в раціон людини одним з найважливіших подій, що призвели до погіршення здоров’я мозку.

2. Глютен – непомітний шкідник. З латинської глютен перекладається як «клей» — це складний білок, який «склеює» крупинки борошна при виготовленні хлібобулочних виробів. Як будь-який інший білок, він може викликати алергічні реакції. Чутливість до глютену призводить до порушень в будь-якому органі, але при цьому необов’язково зачіпати тонкий кишечник, як при целіакії (порушення травлення, викликаної пошкодженням ворсинок тонкої кишки). Так що, навіть якщо людина не страждає на целіакію, його тіло, у тому числі мозок, знаходиться в ситуації підвищеного ризику. Жоден орган не володіє більшою чутливістю до шкідливих ефектів запалення, ніж мозок. Це один з найбільш активних органів організму, але у нього немає куленепробивної броні.

3. Глютен – новий опіум для народу. Більш того, глютен є психотропною речовиною. У шлунку він розпадається на суміш поліпептидів, які можуть перетинати бар’єр, що перешкоджає проникненню в мозок хімічних сполук і різноманітних шкідливих агентів. Проникнувши, вони зв’язуються з опіатними рецепторами мозку і викликають відчуття ейфорії. Це ті ж рецептори, з якими зв’язуються опіати, щоб створити приємний, хоча і викликає звикання ефект. А значить, задоволення, які ми отримуємо від свіжої здоби, не шепіт нашої підсвідомості, і поїдати перевантажені глютеном вуглеводи – «все одно, що дивитися, як хтось наливає собі коктейль з бензину».

4. Зловживання вуглеводами і цукрами може привести не тільки до ожиріння та діабету, але і до хвороби Альцйгеймера. Шматочок цільнозернового хліба, «Снікерс», столова ложка чистого білого цукру і банан – який продукт, на ваш погляд, викликає найбільше підвищення рівня цукру в крові? Ви помиляєтеся, думаючи, що це цукор, батончик або банан. Це цільнозерновий хліб, який ми вважаємо корисним, не підозрюючи, що пшениця підвищує рівень глюкози крові більше, ніж цукор. Саме стрибки цукру в крові є способом, якими зерно і вуглеводи пошкоджують мозок. Дослідження, що описують хвороба Альцгеймера як діабет 3-го типу, почали з’являтися в 2005 році, але зв’язок між неправильним харчуванням і цим недугою була виявлена зовсім недавно, під час останніх досліджень.

5. Глютен і продукти з високим вмістом вуглеводів – ініціатори запальних процесів, які досягають мозку. Найстрашніше в цьому відкритті те, що ми навіть не підозрюємо, що наш мозок піддається негативному впливу. Порушення травлення, наприклад, виявляються значно простіше: вони відносно швидко виявляють себе такими симптомами, як утворення газів, здуття живота, болі, запори і діарея. Але мозок — значно більш складний орган. Він може піддаватися нападам на молекулярному рівні, а ви нічого не будете відчувати. Якщо ви не лікуйтеся від головного болю чи явно вираженого неврологічного захворювання, ви не дізнаєтеся, що відбувається у вас в голові, поки не стане занадто пізно.

Які продукти містять глютен

Глютен міститься не тільки в пшениці, він є і багато в чому іншому зерні. Крім того, це одна з найпоширеніших добавок, яка використовується не тільки в їжі, але і в засобах особистої гігієни. Його також використовують для приготування м’яких сирів, для додання гладенької текстури маргарину, він не дає згортатися соусам і подливкам. Глютен міститься в кондиціонерах для потовщення волосся і додає об’єм туші для вій.

Які продукти містять глютен — список

«Їжа і мозок» Девіда Перлмуттера руйнує чимало міфів, зокрема, той, що підвищений рівень холестерину – це погано, а дієта з низьким змістом жирів – добре. Ця книга виводить класичне запитання «Що б такого з’їсти, щоб схуднути» на новий рівень: «Що б такого з’їсти, щоб не нашкодити своєму мозку?». Автор радить займатися спортом, добре спати і дотримуватися правила 90/10 – 90 відсотків часу харчуватися правильно, виключивши зі свого раціону цукор і глютен-містять продукти, і лише десять відсотків залишати на слабкості.

«Їжа і мозок. Що вуглеводи роблять зі здоров’ям, мисленням і пам’яттю» Девід Перлмуттер купити в Україні