Якби вас запитали про найяскравіший спомин цього літа, змогли б відразу розповісти? А яке було саме запам’ятовується подія року? Впевнені, що таких подій було достатньо, але вони якось не відклалися в пам’яті або несвідомо стерлися. А адже саме такі моменти наповнюють наше життя сенсом. І в наших силах зробити спогади ще яскравіше, жвавіше і радісніше. Для цього потрібно розуміти, як ми запам’ятовуємо певні події. І тоді всі дні, незалежно від сезону, стануть для нас надзвичайно яскравими і насиченими. Книга «Сила моменту» братів Хіз навчить нас створювати моменти, які залишаться надовго в пам’яті.

Типи ключових моментів спогадів

Якщо школярів запитати, що вони запам’ятали найбільше в минулому навчальному році, то найчастіше вони розкажуть про події вересня, і про випускному дні. Це не означає, що весь навчальний процес не відклався у них в пам’яті, просто найчастіше люди запам’ятовують щось яскраве і знакова в їх житті. Це може бути і певна стресова ситуація, наприклад, день, коли ви подали заяву про звільнення з роботи, або день втрати близької людини. Такі моменти автори книги, Чіп і Ден Хизы, називають «ключовими».

Але наша пам’ять працює складно: ми запам’ятовуємо краще всього найяскравіше або трагічна подія, це називається пік, та кінець події. А от тривалість подій вислизає від нас. Схоже на американські гірки: зліт – потім заплющує – пролітаємо – і оп! Вже кінець поїздки.

Психологи назвали це правило пам’яті «пік-кінець». Тому в наших спогадах найчіткіше залишаються переломні моменти, яскраві спалахи, падіння, піки, переходи з одного етапу життя в інший.

Умовно автори книги виділили чотири основні умови ключових моментів:

  • Підйоми – ті моменти, які піднімають нас над щоденними проблемами і турботами, залишаючи відчуття щастя та ейфорії. Такі спогади залишаються з нами надовго. Це не просто приємні хвилини, а щось, що ми запам’ятаємо на все життя. Щоб домогтися такого ефекту, потрібно правильне поєднання ефекту несподіванки і чуттєвого задоволення.
  • Осяяння – коли ключові моменти раптово змінюють всю нашу життя, принципи та уявлення про навколишній світ і самих себе. Так, дивлячись на продавця морозива в парку ми раптом думаємо: «треба почати свою справу!» або, дивлячись на дівчину в автобусі, хлопець раптово розуміє: «вона буде моєю дружиною!». Хоча нам здається, що осяяння приходять абсолютно раптово, це не так. Для таких моментів необхідно було підсвідомо закласти фундамент.
  • Гордість – почуття, яке з’являється, коли ми перебуваємо на піку своїх інтелектуальних і фізичних можливостей. Життєві епізоди успіху та приклади мужності також не з’являються на «рівному місці», такі моменти з’являються із заставленого перш фундаменту
  • Єднання — це ті нещасні, але надовго запам’ятовуються зустрічі з близькими і друзями: дні народження, весілля, зустрічі випускників.

Крім позитивних ключових моментів трапляються і негативні, на жаль. Проте, саме з позитивних моментів можна формувати своє ставлення до життя і до усвідомленості.

Як перетворити буденність в яскравий ключовий момент?

Головна пастка нашого життя – повторювані події, які стали щоденною рутиною. За цим монотонним рухом ми не помічаємо яскравих спалахів важливих подій. Щоб розірвати коло повсякденності та почати бачити ключові моменти, дозвольте собі раптові зупинки в дорозі. Традиційно у багатьох культурах життєві віхи прийнято відзначати. Це дні народження, весілля, ювілеї, святкування, певні дати. Кожне з таких подій відзначають в певній послідовності, з певним ритуалом.

Ритуали оформляють протягом часу. Тому мислити моментами — значить бачити ті миті, коли проза життя вимагає розстановки знаків пунктуації. Ритуали відзначають межу переходу одного етапу життя в інший. Це природні процеси, і ритуали допомагають нам запам’ятати їх краще і більш плавно завершити перехід. Наприклад, отримання диплома у студентів або закінчення школи – це важливі життєві переходи. Щоб такий момент став ключовим у житті випускників бажано відзначити цю подію, так, щоб запам’яталося на все життя.

Не бійтеся включати фантазію і придумувати свої власні ритуали для віх і переходів на нові етапи свого життя.

Створюйте ключові моменти на шляху до бажаної мети

Для того, щоб наше життя було яскравим і насиченим, можна самим створювати ключові моменти. Для цього можна переглянути як ми ставимо наші життєві цілі і розбити їх на певні етапи. Для цього можна адаптувати метод, який часто використовують геймери в комп’ютерних іграх. Це система рівнів:gaming.

Коли ти на першому рівні і вбиваєш павуків, ти знаєш, що, убивши їх достатньо, перейдеш на наступний рівень і почнеш битися з пацюками. А просунувшись ще далі, отримаєш право “мочити ацьких драконів”.

Геймери радіють проходження кожного рівня, для них це – ті самі ключові моменти. Адже неважливо, пройдеш ти до самого кінця гру або пройдеш кілька крутих рівнів. Сам факт проходження залишить яскраві, незабутні моменти в житті. В реальності ми часто ставимо цілі, але забуваємо святкувати проміжні результати. Наприклад, ми хочемо вивчити іноземну мову до хорошого розмовного рівня, але через пару уроків закидаємо навчання, тому що ще не можемо зрозуміти іноземний фільм. Спробуємо адаптувати геймерську систему до вивчення мов?

Рівень 1. Замовити їжу на іспанському;

Рівень 2. Поговорити по-іспанськи з таксистом;

Рівень 3. Переглянути газету на іспанською та зрозуміти хоч один заголовок;

Рівень 4. Переглянути мультфільм іспанською (і зрозуміти, про що в ньому йдеться);

Рівень 5. Прочитати дитячу книжку на іспанському.

Так проходження кожного рівня запам’ятається нам, порадує нас і стане ключовим моментом, яскравим спогадом в житті, і приводом для гордості.

В нашому житті дійсно дуже багато цікавих і захоплюючих подій. Багато падінь, але злетів ще більше. Важливо їх помічати, ловити цей момент, фіксувати і наповнювати своє життя радістю і усвідомленістю. Книга «Сила моменту» вчить нас усвідомлено радіти, що відбувається з нами і самим створювати приємні миті.

Брати Хіз

Сила моменту

Як наповнити життя яскравими та незабутніми подіями

Замовити книгу