Більшість книг по саморозвитку вчать читачів, як стати професійніше, ефективніше виконувати свою роботу краще, швидше, крутіше. Як правильно розпоряджатися часом, як вести ділові переговори. Книга Венді Сузукі «Дивна дівчинка, яка закохалася в мозок» — інша. Справа в тому, що Венді — чудовий професіонал, який відбувся вчений. У професійному сенсі, крутіше неї тільки зірки. І все-таки Венді змушена була вирушити пошуки свого щастя. До сорока років вона зрозуміла, що глибоко нещасливий чоловік.

Жила – була некузявая дівчинка..сама винна

Історія Венді — це просто сучасна казка зі щасливим кінцем. Отже, жила на світі дівчинка Венді Сузукі. Вона була дуже розумна, багато читала, захоплювалася математикою, із задоволенням препарувала морських свинок і мало спілкувалася з зовнішнім світом.

Ставши дорослою, Венді нестримно закохалася. В роботу. Дівчинку можна зрозуміти: вона професійно зайнялася нейробіологією. Це дуже цікава, перспективна галузь науки, де можна проявити себе як вченого. І так би і жила наша Венді, успішний вчений з науковими ступенями і званнями. Але одного разу вона прокинулася. У сорок років. І зрозуміла, що перетворила себе в лабораторну пробірку: нецікава, болісно соромлива, самотня, без натяку на особисте життя.

Пам’ятайте стереотипи про придуркуватих, дивних та одиноких вчених‑ ботаниках? Це все було про мене!

Багато жінок так і махнули на себе рукою і вирушили в небуття, оточені зграєю кішок. Але ми пам’ятаємо, що Венді – дуже розумна жінка. Вона вирішила знайти прикладне застосування своїм масштабним знань про будову людського мозку. Венді поставила мету: стати привабливою, влаштувати особисте життя, застосувавши науковий підхід.

Зв’язка «мозок-тіло»

Одного разу, подорожуючи по Перу, Венді з групою мандрівників сплавлялися на плотах. Це було досить важке подорож. Молода і здорова жінка виявилася найслабшою членом команди. Сильніше Венді виявилися і 16 – річна дівчинка та 65-річна пенсіонерка. Цей факт настільки вразив Сузукі, що вона дала собі слово серйозно зайнятися фізичними вправами і привести себе в форму. Будучи від природи людиною цілеспрямованим, Венді почала займатися з особистим тренером, пізніше підключила групові тренування в залі. Саме займаючись спортом, Венді по-справжньому відчула прилив сил, внутрішньої енергії, впевненості і оптимізму. Чому? Тут вступили в дію взаємозв’язку мозку і тіла.

Говорячи про цю взаємозв’язку, ми маємо на увазі ідею про те, що тіло людини чинить потужний вплив на його мозкові функції. І навпаки: мозок впливає на те, як тіло відчуває себе, як воно працює і відновлюється. Хоча я тоді вже деякий час ходила в спортзал, регулярно тренувалася і відчувала себе набагато здоровішими, енергійніше і щасливіше, ніж раніше, по‑справжньому я оцінила потужність взаємозв’язку мозку і тіла саме на цих заняттях. Перше, що я помітила, – це те, як потужно і позитивно ці заняття (ТІЛО) виявлялись на моєму настрої (МОЗОК).

По-перше, під час занять спортом, в кров надходить велика кількість ендорфінів. Потрапляючи в мозок, ендорфіни викликають відчуття ейфорії. По-друге, під час групових тренувань часто використовуються позитивні твердження. Поки неясно, що змінюється в структурі або нейрохімії мозку при викрикуванні слоганів, але поведінкові докази однозначні: позитивні твердження «підстьобують» настрій. Крім того, у тренуваннях Венді використовувала силові вправи — рухи. Деякі пози сили посилюють викид в кров ще одного гормону – тестостерону. Завдяки цьому підвищується стійкість до стресів, підвищується витривалість і відчуття сили.

Будь-які заняття спортом корисні. Можна відмінно займатися спортом і без глибинного знання, яким ділиться Венді Сузукі. Але, застосувавши його, можна досягти значно кращого ефекту.

Наступний рубіж: ви привабливі, я – з біса приваблива

Відчувши себе упевненіше, привабливіше завдяки заняттям спортом, Венді зважилася на такий важливий крок: побачення. З дитинства Сузукі була сором’язливою, невпевненої в собі, непоказною і була впевнена, що її чоловіка просто не помічають. Не допомогла навіть фотозйомка чудового фотографа Енні Лейбовіц. Портрет Сузукі-наукового розташувався поруч з чарівною Гвінет Палтроу в проекті Лейбовіц «Жінки», але ніхто б не вигукнув «ваау!», дивлячись на Венді. Природно, кавалерів Венді знаходила на сайтах знайомств. Не всі побачення проходили успішно, більшість претендентів Венді не сподобалися. Але головне – вона зробила це! Набралася сміливості, зареєструвалася і вирішила влаштувати особисте життя. Завдяки розумним тренувань у Венді з’явилася впевненість і бажання змінювати своє життя.

Авторський курс тренувань

Спостерігаючи позитивні зміни, Сузукі вирішила створити свій власний курс тренувань з урахуванням знань про мозок. Що, якщо поєднувати фізичні вправи і університетські заняття? Венді була впевнена: додавання фізичні вправи в поєднанні зі звичайними заняттями підніме студентів на абсолютно новий рівень і різко, дуже різко підвищить мотивацію до засвоєння матеріалу. Щоб краще втілити свій експериментальний проект у життя, Сузукі пройшла курс тренерів з фітнесу. З тих пір вона з’являється в університеті кілька разів у тиждень у спортивному костюмі і проводить зі своїми студентами не просто заняття з нейробіології, але заняття в спортивному залі.

Незважаючи на те, що мені ніколи раніше не доводилося вести заняття з фітнесу, в мене все вийшло. Після п’яти днів на курсах інструкторів я вісім годин вела заняття в спортзалі: заучувала конкретні рухи, використовувані в интенсати, і знайомилася з ідеями, на яких ґрунтується цей вид фітнесу. Серед цих ідей були елементи позитивної психології, індивідуального коучингу, а також вміння мотивувати людей.

Продовжуємо перевтілюватися: медитація, творчість, тренування

Чим більше Венді заглиблювалася в вивчення зв’язків між мозком і тілом, застосовувала систему фізичних вправ і тверджень, тим впевненіше в собі, привабливіше вона ставала. Вона зважилася попрацювати з персональним коучем, завдяки якому, почала приводити в порядок свої відносини з оточуючими: починаючи від батьків і закінчуючи сусідами по під’їзду.

Творчість, креативність – наступний важливий етап у житті Сузукі. Вона вважає, що стимул до творчості з’явився також з регулярних тренувань.

Фізкультура підстьобує не тільки функції префронтальної кори, відіграють важливу роль у творчому процесі, але і функцію гіпокампу – області, задіяної в думках про майбутнє, тобто в уяві. Піднесений настрій теж грає роль в творчості. Це не доведений факт, а лише особисте спостереження. Але я вважаю: як ходьба здатна дати людині творчий поштовх, так і тривалі інтенсивні заняття фізкультурою можуть змастити колеса творчості і допомогти людині розслабитися, відкритися для нового, тверезо поглянути на свої можливості і з комфортом влаштуватися у трагічної порожнечі невідомості.

На думку Венді, творче мислення – всього лише різновид звичайного мислення. Його можна тренувати і покращувати, як будь-який інший когнітивний навик.

Як це часто буває, фізичні вправи привели Венді до наступного, духовному рівню. Вона почала практикувати медитацію. Медитація допомагає налаштувати мозок на пластичність, допомагає виробити нові, корисні звички і залишити шкідливі в минулому.

Медитація – це просто. Вона не займає багато часу, і їй можна займатися де завгодно. Вона потужно діє на зв’язок «свідомість – тіло». Спробуйте скористатися цими нескладними порадами.

  • На початку дня виділіть чотири хвилини на декламацію однієї життєвої мети або наміри.
  • Знайдіть тихе місце на свіжому повітрі і просто мовчки посидите чотири хвилини, зосередившись на навколишній природі і не звертаючи уваги ні на що.
  • Під час чотирихвилинну медитації використовуйте мантру «Ом» або «А‑а».
  • Перед сном посидьте тихо чотири хвилини, зосередившись на диханні.
  • Знайдіть собі напарника для медитації і домовтеся з ним про спільні четырехминутных сеансах принаймні тричі на тиждень.

Підводячи підсумки..

Венді Сузукі настійно рекомендує рівною мірою приділяти увагу фізичним навантаженням і медитативним практикам. Вони однаково позитивно впливають на мозок і на його зв’язок з тілом. Крім того, ви можете поекспериментувати з іншими вправами: йогою, бігом. – Яку комбінацію, який би стиль і яку б частоту занять і медитацій ви не вибрали, найкращим для вас буде той режим, при якому ви відчуєте себе краще.

Чим книга Венді Сузукі відрізняється від десятків книг по саморозвитку та особистісного зростання? По-перше, тим, що весь матеріал суто автобіографічний. По-друге, розвиток відбувається в особистій сфері, Венді стала щасливішою, красивіше і впевненіше. Вона підключила свої професійні знання і навички для досягнення особистих цілей. А не навпаки.
І наостанок:

Якщо ви заздалегідь вирішили, що винесете з цієї книги лише один новий факт, то ось він: теорія, ніби людина використовує лише 10% свого мозку, не має відношення до дійсності. Дослідження, в тому числі за допомогою фМРТ, доводять, що людина використовує мозок цілком.
Можливо, не весь, але можна сказати точно: ті когнітивні завдання, які ми вирішуємо щодня, цілими днями безперервно, задіють мозок на всі 100%. Але чому ж міф про 10% виявився таким живучим? Так просто він вселяє надію. Прийнято вважати, що мозок кожного з нас володіє неймовірним потенціалом, потрібно тільки зуміти його задіяти.

«Дивна дівчинка, яка закохалася в мозок» Венді Сузукі, Біллі Фіцпатрік

Купити книгу «Дивна дівчинка, яка закохалася в мозок» Венді Сузукі і Біллі Фіцпатріка в інтернет-магазині kniga.biz.ua