Навіть якщо у вас немає свого бізнесу, і ви не плануєте його починати, ми рекомендуємо прочитати книгу «Бізнес як гра. Граблі російського бізнесу і несподівані рішення». Хоча б тому, що це дуже веселий, крутий, захоплюючий матеріал не тільки про те, як почати свій бізнес, а як взагалі виживати в сучасному діловому світі, зокрема, в країнах колишнього СНД. Якщо ж ви власник бізнесу або серйозно задумалася про це, книга творців компанії «Мосігра» обов’язкова до прочитання. Величезна кількість практичних, зрозумілих порад, як вести бізнес. Проблеми, з якими стикаються власники «Мосигры» зовсім типові і впізнавані. Одна порада – одна голова не більше аркуша. Книга з’явилася з постів блогу компанії на Хабре. Досі хлопці завзято і практично пишуть пости про повсякденність свого бізнесу.

Як все починалося

У 2008 році два приятеля, Діма і Діма, вирішили продавати класні настільні ігри. Час, як ви пам’ятаєте, було веселе: криза в розпалі. Відмінний момент для старту свого бізнесу 🙂 Тим не менш, команді «Мосигры» вдалося продати партію гри «Шакал». Власне, з «Шакалів» все і почалося. Був створений інтернет-магазин, а через кілька місяців — перший магазин в реалі. Практично кожен клієнт, купуючи «Шакала», питав щось ще, чого не було в асортименті. Так хлопці зрозуміли силу асортименту в якості конкурентної переваги: щоб продавати «20 кращих ігор, треба мати в запасі ще сотню».

Через кілька місяців був відкритий другий магазин, а разом з ним і друга версія сайту, де вже було більше 150 ігор. А потім — перший магазин в іншому місті. Як кажуть самі творці, найстрашніше — відкриття другої точки. Далі все починає рухатися по вже відомому маршруту.

Дядько Гена

На самому початку діяльності хлопці задумалися над оптимізацією податків. І звернулися за порадою до «бувалого» бізнесмену, дядька Гени.

«— Ви чим хочете займатися? Іграшки продавати?
— Так, — відповіли ми. — А що?
— А те, що якщо іграшки — ну, продавайте іграшки. А якщо податки — тоді вам треба займатися бухгалтерією. Або ще крутіше: якщо ви раптом ухилятися вирішите — тоді можна і відразу наркотиками торгувати. Чи зброєю. Або, — тут він мрійливо замружився, — наприклад, людей мочити.


Людей мочити було, звичайно, заманливо. Особливо здорово ця перспектива звучала з вуст дядька Гени. Загалом, так ми і зрозуміли, що наш бізнес — все-таки гри, а не підрахунок податків. І що спроба обдурити державу — шлях не туди. Адже можна вибрати вигідніший варіант з приблизно таким же ризиком. Тому ми вирішили бути ≪білими≫.

Блог «Мосигры» на Хабре

В кінці 2010 року компанія завела свій блог на відомою IT-шної платформі Habrhabr.ru. Чому саме тоді? Та тому що до команди Діми і Діми приєднався Сергій Абдульманов, директор з маркетингу та класний копірайтер. Для власного фана Сергій став писати про життя компанії, про повсякденні бізнес — справах, огляди ігор, збірки корисних книг. Чудовий був огляд «У що грають в IT-офісах» .

Образ веселих гиків «Мосігре» цілком підходить, а їх посади відповідають загальному настрою Хабра. Зараз у компанії майже 5000 передплатників, близько рази в місяць виходить новий пост. Власне, саме з постів блогу і народилася книга «Бізнес як гра». Сергій і Діми зібрали самі класні, гострі і упоротые пости і зробили з них книгу. Вийшло настільки чітко, весело, зрозуміло, і пізнаване, з великою кількістю захоплюючих байок з життя бізнесменів і не тільки, що хочеться цитувати, як «Золотого теляти» Ільфа і Петрова, а радам терміново знайти застосування в житті і в бізнесі.

Робимо бізнес з одним або жінкою/чоловіком

В принципі, будувати бізнес з другом, родичем або коханою жінкою/чоловіком, якщо вони мають потрібними навичками.Якщо вони не компетентні, то краще знайти співробітника «зі сторони». Тому що завжди можна замінити найманого працівника, а втратити друга, родича або улюбленого людини – шкода.

«Чи можна взагалі робити бізнес з одним? Можна. Але відразу, ≪на березі≫, потрібно обговорити ряд простих моментів. Заздалегідь обговорити всі умови та дії, якщо щось піде не так».

Два шляхи в бізнесі

«Можна отримувати гроші через задоволення, а можна — задоволення через гроші. У першому випадку ви робите те, що вам подобається (та й іншим теж), і трохи заробляєте. Працювати круто і весело, тому що різниця між хобі, улюбленим ділом і відпочинком не дуже-то велика на практиці. Проблема в тому, що чисто математично (враховуючи великий відсоток закриваються протягом року проектів) працювати на себе — невигідно. Звідси випливає другий принцип: задоволення через гроші. В цьому випадку ви робите щось, за що платять хороші суми (і що вам не подобається). Ваш час у такому розкладі коштує значно дорожче, ніж у своєму проекті».

Дуже просто і зрозуміло описано. Потрібно вирішити для себе, що важливіше: матеріальна сторона питання або задоволення. Якщо робота в компанії «боса» стала нестерпною, від кожного електронного листа керівника у вас сіпається око, то вам може підійти перший шлях. Головне, вважають автори, намагатися не підвести людей, які йдуть з вами по цьому ж шляху.

Місяць — тверда!

Ідеал керівника в нашій моделі — Корольов. Справа була так: проектували місяцехід. Одні вчені вважали, що поверхня Місяця схожа на гранітні скелі, інші — що Місяць м’яка і пристрій буде провалюватися на десятки метрів. Терміни підтискають.

— Так от, — сказав Корольов. — Більшість вчених схиляється до того, що грунт на Місяці твердий. Зразок граніту, або вапняку, або пемзи — це вже деталі, — але твердий. Та й аргументи прихильників цієї точки зору як ніби переконливіше, ніж у противників… — Він зробив паузу і рішуче закінчив: — Так і будемо вважати.

— Але Сергій Павлович… — не втримався хтось із присутніх. — Як можна приймати таке рішення на підставі абстрактних розмов? А якщо там пил? Адже всі ці вчені мужі висловлюють тільки загальні міркування — не більше того! Ніхто з них не бере на себе сміливість написати на Місяці, мовляв, такий-то ґрунт… і підписатися під цим!

Корольов подивився втомленими очима на людей, що сидять за столом: — Ах, ось чого вам не вистачає… Взяв блокнот, крупним почерком написав на його аркуші: «ЛУНА — ТВЕРДА». Підписався: С. КОРОЛЬОВ. Поставив дату, вирвав листок з блокнота і передав співробітнику, якому належало безпосередньо керувати проектуванням станції.

Марк Галлай, «З людиною на борту»

Видавайте завдання конкретним людям (а не просто на відділ або всім в копії). Чітко зазначайте термін. Підтверджуйте завдання письмово (ставте в електронній пошті, наприклад) і вимагайте відповіді (≪Зрозумів. В роботі≫) або питань. Перевіряйте на полусроке, якщо це важливо.

Що робити, якщо прийшла товста полярна лисиця

Для початку, відставити паніку. Паніка працює в парі з полярним звіром і тільки погіршить ситуацію. Необхідно зрозуміти, все стало погано перманентно або тимчасово. Адже і так буває: якийсь спад, погіршення, це треба пережити, скоротити витрати, перечекати. Взагалі, терпіння тут – кращий рада. Не вплутуйтеся в цінові війни, постарайтеся стати ближче до іншим власникам бізнесів, можна виручити один одного за бартером.

Якщо зрозуміло, що це повний крах — потрібно знайти в собі сили і закритися. Чим чіткіше і швидше це зробити, тим меншими будуть втрати. До останніх теж треба готуватися: вони будуть, вони неминучі.

«Але звичайно, найкраща порада — постарайтеся не потрапляти в ситуації, з яких вам потім доведеться з працею вибиратися. Наш мудрий і скажено параноїдальний генеральний директор Андрій Сітарський за два роки передбачав кризу. І здається, в момент його початку був приголомшений так, як буває, коли ти думаєш, що у тебе параноя, а за тобою дійсно стежать».

Бізнес – як наука

«Вважається, що маркетинг і ведення бізнесу — якесь шаманство. Є дар, є здібності — виходить. Ні — не виходить. Так, це трохи допомагає, звичайно. Але в цілому бізнес — це наука. Наука грунтується на тому, що ви спочатку народжуєте гіпотезу, потім ставите досвід, потім отримуєте результати і народжуєте нову гіпотезу. Процес можна починати з будь-якого місця. Наприклад, винахідник динаміту не народжував гіпотезу, а просто пробував швидко сховати сліди дослідів на кухні перед приходом дружини. Кухня вибухнула. Дані прийшли».

«Бізнес як гра»

Купити книгу «Бізнес як гра. Граблі російського бізнесу і несподівані рішення» в інтернет-магазині kniga.biz.ua