«Як писати серйозні тексти для серйозних людей» – підзаголовок нової книги Дениса Каплунова «Бізнес-копірайтинг». А дійсно, як? Які ознаки серйозності тексту? І що робити, якщо немає таланту, і навіть шкільні твори давалися з великими труднощами? Спеціально для Kniga.biz.ua Денис розповів, як виникла ідея написання книги, потрібен копірайтеру особливий талант і якими якостями повинен володіти правильний текст для серйозних людей.

Потрібен талант копірайтеру

– Коли я починав займатися копірайтингом, не було ні вчителів, ні гідної літератури, не було взагалі нічого, окрім величезного бажання і нерозуміння, з чого починати і як писати. Більш досвідчені автори, скажімо так, стимулювали мене відмовитися, мовляв, у тебе немає таланту, ти не можеш писати, твоїми словами нікого не переконаєш.

– Ви самі себе обманюєте, якщо вважаєте, що у вас немає таланту, ні дару. Кожен хороший автор спочатку був поганим. Не буває такого, що ви прочитали одну статтю і відразу стали автором світового рівня. Ви самі побачите, що все, про що написано в «Бізнес-копірайтинг», вам під силу, для цього не потрібно пихкати і вичавлювати майки від поту. Все зрозуміло, доступно і просто.

– Якщо людина вважає, що не вміє писати, то подивіться на мене – я такий же, як і ви, я теж вважав і вірив у те, що не вмію писати. Тим не менше, час показав, що все можливо, якщо є старання, бажання й упевненість у своїх силах.

Про шашлик, копірайтингу та першому враженні

– Ми деколи дуже зачаровані, або навіть одержимі ідеєю, що продає текст – якась панацея, чарівна таблетка, пігулка або навіть ціла мікстура, яка готується за певним рецептом. Треба знати про заголовках, треба знати, з чого починати текст, прийоми переконання, формули 4U і AIDA і т. д. Ми намагаємося вивчити технологію, якісь фішки, прийоми, секрети. Я думаю, що вже і без мене на цю тему стільки написано і розказано, що чергові фішки виглядають як продовження того, що люди вже знають.

Коли я розповідаю, в чому особливості цієї книги про копірайтинг, то наводжу аналогію або з риболовлею, або з шашликом. Ти можеш добре готувати шашлик, ти можеш готувати смачний соус, знати технологію витримки і рецепт маринаду, але якщо ти не вмієш вибирати м’ясо, всі твої навички та знання будуть набагато менш ефективні. А адже достатньо лише зрозуміти основу.

Ми думаємо про технології і не розуміємо, що текст – це насамперед перше враження про автора і компанії, від імені якої він йде до читача. Це як у відносинах з людьми – якщо перше враження не справило враження потрібного, то далі як би ми не старалися, не танцювали, ні пританцьовували, розповідали анекдоти – вже не те. Коли є правильне перше враження, то далі все піде як по маслу. Що ж входить в це враження?

Шість правил підготовки серйозного тексту

1. Інформативність – зігрійте холодного читача

Це те, чого не вистачає більшості текстів. Ми думаємо про те, що написати людині, але при цьому не замислюємося, що він хоче прочитати. І коли людина заходить на ваш сайт або ж читає комерційну пропозицію і не знаходить у ньому відповіді на свої питання, то якими б фішками ви не намагалися його здивувати, все буде без толку. Якщо людина хоче зрозуміти, як йому вибрати компанію, а ви не підказуєте йому, чим саме виділяєтеся на тлі конкурентів, сенс всіх старань? Думайте про те, що потенційний клієнт хоче дізнатися про вашу компанію.

2. Зрозумілість – «не викаблучуйтесь перед читачами»

Використовуйте зрозумілі слова, щоб вас можна було зрозуміти з першого ж разу.

3. Стислість – сестра таланту і здорового глузду

Враховуючи той потік інформації, з яким потенційні читачі стикаються щодня, у них просто фізично немає часу для того, щоб читати ваші повідомлення від першої літери до останньої крапки. Якщо те, що ви хочете повідомити, можна укласти в двадцять слів, не намагайтеся влаштовувати парад в 150. Будьте короткими. Будь-який текст можна скоротити, як мінімум, на тридцять відсотків. Навіть цю пропозицію.

4. Ввічливість – основа всього

Будь ласка, будьте ввічливими зі своїми читачами. Коли ви ввічливі, ви вхожі в будь-яке суспільство. Коли ви спілкуєтеся з людьми коректно, поважаючи їхню думку і не нав’язуючи свої позиції, вас цінують. Те ж саме в текстах. Коли ви берете на себе сміливість говорити, що людина помиляється і що тільки ваше рішення йому допоможе, але при цьому ви звертаєтеся до нього не зовсім коректно з точки зору етикету, вибачте, якщо він скаже вам «ні».

5. Впевненість – «подотрите соплі»

Є поняття впевненості, самовпевненості і невпевненості. Єдине, що необхідно тексту – це впевненість. Коли ви пишете «якщо вас зацікавила наша пропозиція», виникає питання, а ви самі впевнені, що хочете зацікавити? Навіщо ви пишете «дозвольте вам запропонувати», якщо вже пропонуєте? А фраза «ми розуміємо, наскільки важливо для вас час, тому буде короткими» вже забирає час. Навіщо фраза, якщо ви вже їй суперечите?

6. Грамотність

Над грамотністю потрібно працювати кожному – і мені, і вам, і всім іншим.

Всі книги Дениса Каплунова в нашому магазині

1. Бізнес-копірайтинг. Як писати серйозні тексти для серйозних людей

2. Контент, маркетинг і рок-н-рол. Книга-муза для підкорення клієнтів в інтернеті

3. Ефективне комерційне пропозицію (тираж закритий)

4. Копірайтинг масового ураження (тираж закритий)