Протягом всієї історії людства вважали, що світ ділиться на тих, хто керує і тих, ким управляють. І неможливо перейти з однієї категорії в іншу. З лідерством пов’язаний асоціативний ряд: чарівність, імідж, визнання, воля і багато іншого. Значну частку цих понять об’єднує харизма — слово походить з античності, але яке до цих пір хвилює людей. З грецької «харизма» можна перекласти як «дар», «милість». Харити у давньогрецькій міфології три богині, втілення веселого, радісного початку життя, витонченості. Харизма допомагає людині виконати своє життєве призначення, окремі цілі, навіть якщо вони не пов’язані з лідерством.

Але як розвинути харизму? Або це вроджена якість, яка проявляється в одиниць? Може нехаризматичний людина стати лідером? Ми вирішили підключити уяву і відповісти на ці питання за допомогою 4 світових лідерів: прем’єр-міністра, громадського діяча, підприємця і полководця. Вони порадять по одній книзі, яка допоможе стати харизматичною людиною.

Наполеон Бонапарт

Що ви думаєте, коли чуєте слово «Наполеон»? Згадуєте смачний торт або капелюх? А може образливе прізвисько «коротун» (до речі, Наполеон був на зріст 169 см)? Для нас Наполеон Бонапарт — яскравий приклад self-made людини, який став харизматичний «всупереч» бідності, нестандартної зовнішності і недовіри до його першим військовим операціям.

Звичайно, до Наполеона прийшла слава, і яка! Але навіть на піку популярності він буде з насмішкою ставитися до спроб розвинути його родовід від Карла Великого або Юлія Цезаря. Всі достоїнства він буде пов’язувати зі своїми заслугами, а не з іменитими «предками» або удачею.

Харизма може зіграти злий жарт і ваше ім’я стане назвою серії ексклюзивних чорнила для пір’яних ручок

Урок харизми: Харизма — розсадник міфів, в які так приємно вірити. Адже якщо не відповідаєш хоч одним критерієм, його легко зробити винуватцем невдачі. Так, один з найбільш стійких міфів — те, що без голлівудської зовнішності стати харизматичною людиною неможливо. Але ж Бонапарт, як і сотні харизматичних музикантів, акторів і політиків після нього не були красенями. Чому ж їх імена незмінно потрапляють у списки «Самі харизматичні люди в історії»?

Секрет харизми в тому, що не потрібно змінювати індивідуальність, насильно вживатися в нав’язаний книгами або тренерами стиль. Будьте самі собою, будьте кращою версією себе — і результат не змусить себе довго чекати.

Багатство полягає не в оволодінні скарбами, але у тому вживанні, яке вміють їм дати.

Наполеон Бонапарт радить книгу «Харизма. Як впливати, переконувати і надихати» Олівії Фокс Кабейн. Вона доводить, що харизма — це навик, який під силу освоїти кожному, і описує інструменти для її розвитку.

Махатма Ганді

Ганді — самий відомий прихильник ненасильства, який створив сатьяграху — тактику ненасильницької боротьби за незалежність у двох формах: неспівробітництво і громадянської непокори. Він вважав, що звернення до совісті ефективніше, ніж загрози і агресія — тільки так вийде перетворити ворога в однодумця.

Якщо Черчілль був непопулярний, тому що вирішив поміняти звичний політичний курс, то Ганді пішов далі — він вирішив почати боротися за права тих, до кого ставилися як до речей — індійських переселенців.

Була у Ганді харизма? Менше всього він нагадував тих громадських діячів, що здатні перевернути світ. Архімед сказав: «Дайте мені точку опори і я переверну світ». Точкою опори «великої душі» Ганді стали його принципи. При цьому він не був таким наївним, як це може здатися на перший погляд. За словами політолога Еріки Ченовет? Махатма визнавав, що ненасильство спрацює зовсім не тому, що воно высоконравственно, а тому, що масова непокора і відмова від співпраці з владою у підсумку змусить англійців піти з Індії.

І якщо харизма — це дар згори, здатність впливати на оточуючих і змінювати хід історії, то так, Ганді був харизматичним лідером, людиною, який випередив свій і, на жаль, наш час.

Урок харизми: У харизматичних людей є якась містична владу над оточуючими. А філософ Ханна Арендт бачила у владі здатність людей діяти спільно: «Влада завжди є потенціал мощі, а не щось неминуще, вимірний, надійне, як фортеця або сила. Сила є те, що кожна людина від природи певною мірою володіє владою… ж власне ніхто не має, вона виникає серед людей, коли вони діють разом, і зникає, як тільки вони знову розсіюються». Розвинути харизму у відриві від суспільства неможливо: лідера без команди не існує.

Як тільки повіриш в те, що досяг ідеалу, подальший розвиток припиняється і починається рух назад.

Махатма Ганді радить книгу «Харизма лідера» Радислава Гандапас. У ній докладно пояснюють, яку роль відіграють сім’я і соціум у становленні харизми, чи можливо стати нехаризматичним лідером і які міфи виросли навколо цього поняття.

Уїнстон Черчілль

Черчілль безтурботно гуляє по Лондону і можливо не підозрює про свою щасливу зірку

У книзі Winston Churchill: A Life британський історик Джон Кіган написав: «Ніякий інший громадянин останнього століття другого тисячоліття, найгіршого в історії, не заслуговує більшого права називатися героєм людства, що Уїнстон Черчілль». Інтерес до харизматичному політику виріс на хвилі байопіку «Темні часи», який розповідає про критичний для Великобританії травні 1940 року — переможний бліцкригу Гітлера в Європу. Тоді настав зірковий час для Черчілля, який до цього був вкрай непопулярний через безкомпромісність і ряду політичних прорахунків (наприклад, наказ про збройному придушенні заворушень в Ліверпулі в 1911 році, ініціативу провальною Дарданелльской операції в 1915 році).

Урок харизми: Роберт Каплан визначив, що для Черчілля були важливі реальні результати, а не благі наміри. При цьому він розумів відповідальність за настрій британців і тієї частини світу, яка прислухалася до нього. Тому прем’єр-міністр використовував харизму для проштовхування непопулярних, але не бездумних рішень. Гарі Олдмен, який зіграв Черчілля в «Темні часи» так і сказав: «Одного разу в промові він заявив, що людей чекають місяці важкої життя… він прямо сказав, що буде огидно і складно. Люди любили його за це». Про підтримку військових діях проти нацистської Німеччини Уїнстон вперше заявив у першій промові як прем’єр-міністр Великобританії.

Мені нічого запропонувати [британцям] крім крові, тяжкої праці, сліз і поту.

Актор Гері Олдмен майстерно перевтілився в Вінстона Черчілля періоду 30-40-их років у фільмі «Темні часи»

Уїнстон радить книгу «Політика воїна. Чому справжній лідер повинен володіти харизмою варвара». Це фундаментальна робота американського публіциста Роберта Каплана, який виробив уроки для лідерів бізнесу з класичних праць філософів, військових кампаній полководців і публічних промов політиків.

Стів Джобс

Стів Джобс на початку….

У мультфільмах і коміксах супергероїв обожнюють: будь-то чарівний плейбой і мільйонер Залізна людина або доброзичливий і веселий Людина-Павук. Це здається казкою, але якщо подивитися на історію становлення, стане ясно: супергерої не завжди були такими. Вони проходять довгий шлях від недовіри або ненависті до захоплення і обожнювання. А ось в реальності шлях може виявитися більш звивистими.

Один чоловік був любимо, але потім позбувся всього; повернувся — і став легендою, №1 в списку «Харизматичні люди». Його звали Стів Джобс.

…і в кінці

Життєвий шлях Стіва схожий на поїздку в горах: поступив в коледж, кинув його і поїхав в Індію за просвітленням, взяв участь у створенні революційного ПК Apple II, що став мільйонером, втратив можливість стати Людиною Року за версією Time, був відсторонений від проекту Lisa, запустив Macintosh, позбувся права керування Apple… Як йому вдалося витримати такі перепади? Навіть Стів Айзексон, автор найкращої біографії Джобса не зміг відповісти на це питання. Нам здається, що не останню роль зіграло вміння Джобса вичавити максимум з сильних якостей і приховати слабкі.

Дві сильні сторони Стіва Джобса, про яких він знав і ними користувався: перфекціонізм і поле спотворення реальності. Про останньому явищі ніби змовившись, говорили багато колеги Джобса. Програміст у команді Macintosh Бад Тріббл так сказав про це: «Стів змінює реальність як хоче. Може переконати кого завгодно в чому завгодно. Коли його немає поруч, починаєш приходити в себе, але терміни від цього краще не стають».

Урок харизми: Сила народжується з наших схильностей і здібностей — того, що добре вдається і доставляє радість. Наші унікальні здібності і якщо вдасться виявити і розвинути їх, вони стануть фундаментом, на якому буде розвиватися харизма. Так, інститут Геллапа визначив чіткий зв’язок між рівнем залученості/задоволеність співробітників роботою (в якій вони сильні) та максимізацією зусиль.

Суперменів не буває. Все значуще і доленосне створюється в команді.

Робота за першим комп’ютером Macintosh компанії Apple

Стів Джобс радить книгу «Надихаючий лідер. Команда. Смисли. Енергія», адже автори книги, як і великий підприємець впевнені: успіх дається набагато легше, коли людина пристрасно захоплений тим, що робить і де це робить. Бонус: з книги можна дізнатися, як сподобатися людям і стати позитивним лідером, а ось у Джобса з цим були проблеми.

Класичне позначення харизми дав Макс Вебер: «Харизма — це якість особистості, яку визнають незвичайною, завдяки якій особистість оцінюють як обдаровану надлюдськими або специфічними особливими силами і властивостями, недоступними іншим людям. Її сприймають як зразок».

Але ми впевнені, що розібрати харизму на шматочки неможливо: це і імідж, і здібності, і модель комунікації, і елемент містики, загадки, міфу. Адже головне не те, з чого вона складається, а для чого вона потрібна.